Teatr Logos - muzyka w czasach zarazy | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =

Teatr Logos - muzyka w czasach zarazy

Plakat: mat. prasowe

"Muzyka Duszy w czasach zarazy" ma być artystyczną odpowiedzią na panującą obecnie pandemię. Skłaniać nas do wiwisekcji i przewartościowania dotychczasowego życia, wejścia w głąb siebie i transformacji. W Kościele Środowisk Twórczych wystąpi Kasia Kassija Tercz. Koncert będzie transmitowany online na kanale Teatru Logos.
Kasia Kassija Tercz - Muzyka w czasach zarazy
Muzyka Duszy w czasach zarazy ma być artystyczną odpowiedzią na panującą obecnie pandemię. Skłaniać nas do wiwisekcji i przewartościowania dotychczasowego życia, wejścia w głąb siebie i transformacji. Narzędziem owej transformacji stanie się muzyka jako uniwersalny język, dla którego nie istnieją żadne podziały. Muzyka wspomagająca nasze zdrowie psychiczne i fizyczne, co widziała, już w XIII wieku, św. Hildegarda z Bingen. Muzyka inspirowana twórczością Kobiet Kościoła – pustelniczek, mistyczek, wizjonerek, kompozytorek – m.in. Hildegardy z Bingen, Kassii z Bizancjum, Teresy z Avila. Muzyka czerpiąca z wielu tradycji kulturowych i wywołująca w słuchaczu poczucie wspólnoty i wewnętrzne ukojenie. Muzyka wykorzystująca zmultiplikowany głos ludzki i tradycyjne instrumenty. Powstały materiał muzyczny zostanie zaprezentowany 06 grudnia 2020 roku w ramach transmisji z Kościoła Środowisk Twórczych, dostępnej na kanale youtube Teatru Logos.

Od początków chrześcijaństwa, wchłaniając lokalny rytm, kulturę, skale muzyczne, techniki wydobywania dźwięku, głos ludzki niósł "dobrą nowinę" i był przekaźnikiem "Niewyrażalnego i Niepojętego". Melodyka, harmonia i rytm są w stanie przekazać , to co niewypowiedziane. Dziś już znamy odpowiedź na pytanie – dlaczego? Obecna nauka zbadała i opisała wpływ muzyki na ludzki organizm. Jednak intuicyjnie, dobroczynne właściwości dźwięków znane były od zawsze. Do dziś słuchając kompozycji chrześcijańskich mistyczek – Hildegardy z Bingen czy Kassii z Bizancjum, nawet nie rozumiejąc słów – zatapiamy się w niewymownym pięknie i pozawerbalnej treści. Źródłem inspiracji są także teksty natchnione chrześcijańskich mistyczek i wizjonerek. Jak ich słowa wybrzmią w dzisiejszej, doświadczonej epidemią rzeczywistości? Globalna izolacja wymusza nowe spojrzenie na życie i systemy – ekonomiczny, polityczny, religijny. Zachodzi w nas przemiana, a swoje myśli kierujemy do wnętrza. Muzyka i wizjonerstwo niosą klucz do innego świata. Nowej Ziemi. Zwalniamy, zatrzymujemy się, odpoczywamy od zgiełku, zapominamy o świecie zewnętrznym, by poddać się mocy dźwięków i słów.

Kasia Kassija Tercz pieśniarka, multiinstrumentalistka, kompozytorka, performerka. Autorka muzyki do spektakli teatralnych. Fascynuje ją świat, życie, a nade wszystko sztuka i duchowość. I minimalizm. Eksploruje przestrzenie i poziomy istnienia, praktykując japoński taniec butoh oraz podążając drogą mistycyzmu chrześcijańskiego. Absolwentka Rytmiki na Akademii Muzycznej w Łodzi, Etnomuzykologii na Uniwersytecie Warszawskim, oraz Zarządzania Kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od wielu lat kreatywnie Pracuje, Poszukuje, Podróżuje. Tworzy i współtworzy artystyczne projekty solowe oraz nawiązuje współprace z innymi artystami, placówkami i organizacjami artystycznymi i edukacyjnymi w Polsce i za granicą.

06.12.2020 r. koncert transmitowany będzie z Kościoła Środowisk Twórczych, o godz. 18.00. Transmisja będzie dostępna na kanale Teatr Logos na platformie YouTube https://www.youtube.com/channel/UClLevvFhIENTuH1Mt-3PUEg

mat. prasowe