Więc to już? | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 2 =

Więc to już?

W Teatrze Arlekin premiera autorskiego spektaklu pt. „Więc to już?” Marynii Janus, przygotowanego w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi dla osób zajmujących się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem i animacją kultury w 2019 r.
Jak to jest być starym? A gdyby dało się tego spróbować, sprawdzić się na chwilę, żeby zrozumieć swoich dziadków, zrzędliwą babcię w autobusie i narzekające staruszki siedzące w przychodni? Czego najbardziej boimy się w przemijaniu?

Samotność, ból, słabość, utrata radości życia.  Skraj życia to powolna destrukcja ciała, gaśnięcie, rozsypywanie się, rezygnacja. Boimy się tego, choć jest nieodłącznym elementem życia. Materialność starości i śmierci w dojmujący sposób można przedstawić stosując animanty – lalki i przedmioty codziennego użytku. Martwe – walczą o życie na scenie, by zwrócić na siebie uwagę. Dzięki nim, z ich perspektywy przyglądamy się starości i, choć trochę, oswajamy ją. Może nawet patrzymy z czułością.

Spektakl pt. „Więc to już?” to autorska propozycja łącząca ze sobą nowoczesną sztukę lalkarską, ruch i słowo.
Koncepcja, scenariusz, scenografia, lalki: Marynia Janus
Występują: Marynia Janus, Bartosz Gajda
Muzyka: Bartosz Gajda
Partnerzy: Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla, Bałucki Ośrodek Kultury –  O.T. Wyspa Kultury
Plakat: Anna Zadęcka-Zięba

Twórcy:
Marynia Janus - wieloboistka teatralna: lalkarka, aktorka, producentka teatralna, pedagog teatru, teatrolog.
Absolwentka kierunku aktorskiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza, studiowała też na Staatliche Hochschule fur Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie. Absolwentka podyplomowych studiów pedagogika teatru prowadzonych przez Instytut Teatralny oraz Uniwersytet Warszawski oraz kulturoznawstwa, spec. produkcja teatralna na Uniwersytecie Łódzkim, doktorantka w Katedrze Dramatu i Teatru Uniwersytetu Łódzkiego. Stała współpracowniczka Fundacji Tworzenia i Promowania Sztuki „Ależ Gustawie!”.
Jako aktorka współpracowała z Olsztyńskim Teatrem Lalek, Teatrem Szkolnym im. J. Wilkowskiego w Białymstoku, Fundacją Tworzenia i Promowania Sztuki „Ależ Gustawie!”, występowała w etiudach studenckich PWSFTviT, współpracowała ze Studiem Piosenki przy Domu Literatury. Pracuje nad autorskimi spektaklami i akcjami performatywnymi. Jako niedoszła inżynier szuka stale lepszych rozwiązań nie tylko technicznych problemów. Rozdarta między sceną a lasem. 

Bartosz Gajda - – aktor, śpiewak, muzyk – zawsze brzmi dobrze!
Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi, wydział wokalno – aktorski, klasa śpiewu (bas-baryton) pod kierunkiem prof. Stanisława Heimbergera oraz Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. H. Wieniawskiego w Łodzi, klasa fortepianu. Studiował także kulturoznawstwo, spec. produkcja teatralna na Uniwersytecie Łódzkim. Prowadzi własną działalność gospodarczą
Jako aktor współpracował z teatrami: Teatrem Wielkim w Łodzi; Teatrem Muzycznym w Łodzi; Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi; Operą na Zamku w Szczecinie; Operą Wrocławską, Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi oraz z Filharmonią Łódzką. Obecnie – freelancer – występuje jako aktor na scenie i w filmie. Zajmuje się pisaniem scenariuszy i muzyki do przedstawień, produkcją teatralną, publikacją nagrań dźwiękowych, rejestracją dźwięku do przedstawień i aranżacjami utworów.

W "Więc to już" – aktor, kompozytor i wykonawca muzyki. Wsparcie ds. literacko-dramaturgicznych. Trzecie oko i lustro dla Maryni. Współprowadzi otwarte próby warsztatowe rozsiewając jak zawsze swój urok i energię. Podpora nie tylko ze względu na gabaryty.

Wstęp wolny, ze względu na ograniczoną ilość miejsc rezerwacja wejściówek do 10 grudnia (mail na adres maryniajanus@gmail.com bądź przez wydarzenie FB)  https://www.facebook.com/events/819868775096098/ , strona projektu: https://www.facebook.com/wiectojuz