Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Do 26 kwietnia trwa nabór wniosków o dofinansowanie produkcji audiowizualnych z Łódzkiego Funduszu Filmowego. Tegoroczny budżet wynosi 1,5 mln zł. Po raz pierwszy o dofinansowanie mogą ubiegać się także seriale fabularne.
NASZA AUDYCJA. Czy Łódź jest miastem filmu, a Narodowe Centrum Kultury Filmowej powstanie w założonym kształcie? Słuchajcie naszej audycji "Oko Kalejdoskopu" w Radiu Kapitał, bo o tym w sobotę 6 marca będziemy rozmawiać z Mariuszem Grzegorzkiem, reżyserem filmowym i teatralnym, wykładowcą i niedawnym rektorem Szkoły Filmowej, obecnie przewodniczącym Rady Programowej NCKF.
FELIETON. „Siedzę tu, ale mi też źle” - mówi grana przez Ewę Dałkowską matka w „Badylach” Andrzeja Barańskiego. Reżyser ten, nie pierwszy raz, sięga w Teatrze Telewizji po prozę Tadeusza Różewicza. Pisze Łukasz Maciejewski. 
od 26 LUTEGO 2021 / 28 LUTEGO 2021

Pamięci Pawła Królikowskiego

"Pawle, zagraj na bis" - to wydarzenie w Zduńskiej Woli, poświęcone pamięci Pawła Królikowskiego, aktora pochodzącego z tego miasta, który zmarł 27 lutego 2020 roku.
FELIETON. „Noce i dnie” znam od dziecka. Wszyscy znamy. Bo do tego serialu się wraca. To jest nasza baza. Jeżeli mówi się, że kino bywa (rzadko) czymś trwałym, na równi z pomnikami architektury czy arcydziełami plastyki, to dzieło Antczaka jest taką konstrukcją. Pisze Łukasz Maciejewski. 
TEMAT NUMERU. Mała sala kinowa Łódzkiego Domu Kultury wraca pod nową nazwą Perspektywa i z nowym wyposażeniem. Jakość obrazu i dźwięku spełnia teraz oczekiwania nawet wymagających kinomanów. Razem z dużą salą kina Szpulka Perspektywa otwiera nowe perspektywy repertuarowe.
ROZMOWA. Wpadłem na pomysł, by jechać przed oddziałem konnym – tyłem, na kobyle. Z zadu fotografuję jadącą na mnie kawalerię, przy końskim pysku wisi kabel, a przed nim jedzie agregat i wóz transmisyjny. To nie było łatwe – ponadgodzinne filmowanie z ręki, improwizacja. Byłem w swoim żywiole... – mówi w rozmowie z Elżbietą Czarnecką Wojciech Król, należący do czołówki polskich operatorów telewizyjnych, urodzony w 1938 r. w Łodzi. 
FELIETON. Nie mogę pozbyć się przymusu pamiętania. I skojarzeń, trochę jak pewien kapral z wojskowego dowcipu, któremu wszystko kojarzyło się z jednym. Jedną właściwie. Opowiem, jak piłem piwo w wyjątkowym towarzystwie. Pisze Mieczysław Kuźmicki. 
FELIETON. Nie wiem, czym ma być wpisane do strategii rozwoju Łodzi Muzeum Cywilizacji, ale najpewniej wiedzą to jego pomysłodawcy. Dopóki jednak nie upublicznią planu, możemy żeglować z własnymi konceptami. Może więc muzeum cyfrowe? Pisze Rafał Syska. 
TEMAT NUMERU. Jubileusz to nie jest wydarzenie, które spada znienacka. Nawet pierwsze i kolejne urodziny dziecka przygotowuje się starannie. Tym bardziej TAKI jubileusz. W mieście tak eksponującym swoją filmową tradycję, prawie jak paw swój ogon, każde wydarzenie – oczko w tym ogonie – powinno mieć moc, znaczenie, trwałość. Pisze Mieczysław Kuźmicki.