Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Nie sposób było nie zauważyć, iż tuż obok gmachu Łódzkiego Domu Kultury nagrywany jest serial pod  tytułem „Ludzie i bogowie”. Ekipa filmowa energicznie pracowała na ulicy Moniuszki.
Ile festiwali filmowych odbywa się corocznie w Łodzi? Na pewno kilkanaście – jeśli weźmiemy pod uwagę cykliczność i słowo „festiwal” lub „przegląd” w nazwie oraz to, że organizowane są na miejscu.
Nasz autor, Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy i teatralny, od czterech lat dyrektor artystyczny decyduje o programie Kina na Granicy w Cieszynie. W tym roku w wydarzeniu weźmie udział ponad 140 artystów z Polski. Wśród nich, w bloku spotkań z najmłodszymi i najzdolniejszymi aktorami, nadziejami polskiego kina, laureatka Nagrody "Kalejdoskopu" na Festiwalu Szkół Teatralnych w 2018 roku, Magdalena Wieczorek. Poniżej informacja o wydarzeniu.
Animacja „Duszyczka” Barbary Rupik ze Szkoły Filmowej w Łodzi znalazła się w prestiżowej sekcji Cannes Cinéfondation, która prezentuje najlepsze produkcje krótkometrażowe ze szkół filmowych z całego świata.
Premiera filmu dokumentalnego „Stanisław Fijałkowski − byt intencjonalny” w reżyserii Małgorzaty Potockiej. Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem reżyserki − Małgorzaty Potockiej, prof. Jolanty Rudzkiej-Habisiak − rektora ASP w Łodzi, historyka sztuki Grzegorza Musiała oraz Jacka Michalaka, który w latach 2003−2017 prowadził Atlas Sztuki.
Wynalazek kinematografu sprzed blisko 130 lat miał zagrozić książce, upowszechnienie się telewizji po drugiej wojnie światowej uznano za zapowiedź upadku kina. Po pierwszych pokazach 3D w latach 50. XX wieku przewidywano, że rychło wszystkie filmy będą powstawać w tej technologii. Pojawienie się wideo w latach 80. miało doprowadzić do upadku kin. Wreszcie dekadę później nadeszły czasy Internetu i komputerów osobistych – ostatni technologiczny przełom.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Transatlantyk po raz czwarty odbędzie się w Łodzi w dniach 12-19 lipca. Organizatorzy ujawnili tytuły niektórych filmów, ale jeszcze nie wiemy, gdzie odbywać się będą projekcje.
W Łodzi trwają zdjęcia do 13-odcinkowego serialu historycznego TVP „Ludzie i bogowie” w reżyserii Bodo Koxa. Fabuła opowiadająca historię oddziału likwidacyjnego kontrwywiadu AK, zainspirowana została prawdziwymi akcjami, o których głośno było w okupowanej Warszawie.
„Zimna Wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, wyprodukowana przez łódzkie studio Opus Film, zdobyła siedem nagród Polskiej Akademii Filmowej. Nagrodzono najlepszy film, reżyserię, zdjęcia (Łukasz Żal), montaż (Jarosław Kamiński), dźwięk (Maciej Pawłowski i Mirosław Makowski), scenariusz (Paweł Pawlikowski i Janusz Głowacki) i Joannę Kulig w kategorii najlepsza kobieca rola pierwszoplanowa.
RECENZJA. Jest pewna schizofrenia (a może hipokryzja) w filmach takich jak „Kurier” Władysława Pasikowskiego. Z jednej strony twórcy zastrzegają, że to po prostu sensacyjna opowieść szpiegowska, osnuta jedynie wokół losu Jana Nowaka-Jeziorańskiego, postaci historycznej. Z drugiej natomiast motorem napędowym fabuły czynią realia historyczne, zdarzenia rozgrywające się w dramatycznym momencie dziejów Polski.