Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Sto lat temu urodził się Bergman. Autor 48 filmów, 125 spektakli teatralnych i 20 telewizyjnych, trzech oper, 40 słuchowisk radiowych, 12 osobnych scenariuszy, 19 dramatów i dwóch książek. Spuścizna godna geniusza.
Właśnie ukazał się „Elementarz Wytwórni Filmów Oświatowych” Michała Dondzika, Krzysztofa Jajko i Emila Sowińskiego - prezentacja dziejów i dorobku jednej z najstarszych instytucji filmowych w Łodzi.
“Zaćma” to najnowszy film znakomitego reżysera Ryszarda Bugajskiego, twórcy takich głośnych obrazów jak „Przesłuchanie”, „Generał „Nil” i „Układ zamknięty”.
Dokument „Over the Limit” w reżyserii Marty Prus  otrzymał Statuetkę Kryształowego Jabłka, nagrodę główną w Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich na 23. Forum Kina Europejskiego CINERGIA, które w sobotę skończyło się w Łodzi. Kryształową Łódką jury Konkursu Europejskich Debiutów i Filmów Drugich uhonorowało duński film „Winni” w reżyserii Gustava Möllera.
Reżyser Jan Jakub Kolski, podczas spotkania z publicznością na 23. Forum Kina Europejskiego Cinergia, przyznał, że recenzjami przejmuje się bardzo, ale i tak robi swoje. W najnowszym filmie „Ułaskawienie” sięgnął po dobrze nam znaną poetykę i nasycił ją emocjami tak mocno, że od obrazu nie sposób się oderwać, nawet gdy ociera się o ckliwość i tematy, których w polskim kinie jest już dość.
– Skupiamy się na twórczości debiutantów, która jest przecież niezwykle ważna, bo filmy młodych twórców zapowiadają to, co w kinie ma nadejść – mówi SŁAWOMIR FIJAŁKOWSKI, szef kina Charlie, dyrektor Forum Kina Europejskiego Cinergia, które odbywa się w dniach 23 listopada – 1 grudnia w Łodzi.
Film „Desert Coffee” Mikaela Lypinskiego zdobył Białą Kobrę - Grand Prix 28. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu, który w sobotę zakończył się w Łodzi. Reżyser oprócz statuetki otrzymał 15 tys. zł.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Busan ma długą tradycję – w tym roku odbywał się dwudziesty trzeci raz. U źródeł jego powstania leżało przekonanie, że w portowym Busan (do niedawna Pusan), drugim co do wielkości koreańskim mieście, powinna powstać duża impreza jako przeciwwaga dla monopolizującego rynek kulturalny Seulu. Krok po kroku – udało się.
Powstaje animowany serial „Jak zostałem Superłotrem” według pomysłu Krzysztofa Ostrowskiego - łódzkiego rysownika komiksów, wykładowcy oraz byłego wokalisty Cool Kids Of Death. To serialowy debiut Ostrowskiego dla młodzieży i widzów dorosłych.
„Ułaskawienie” - najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego (trzy nagrody na tegorocznym festiwalu w Gdyni) - otworzy tegoroczną 23. edycję Forum Kina Europejskiego Cinergia, która potrwa od 23 listopada do 1 grudnia. Na zakończenie pokazany zostanie nagrodzony Złotą Palmą w Cannes obraz „Shoplifters” Hirokazu Kore-edy.