Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Kiedyś człowiek żył blisko natury, stanowiąc część odwiecznego cyklu. Łąki i lasy, drzewa i kwiaty, rzeki i rozlewiska były światem. Dziś są tylko przyrodą, a człowiekowi wydaje się, że uczynił naturę sobie poddaną. To podstawowa konstatacja i fundament filmu dokumentalnego Łukasza Dębskiego „Gdy diabeł mieszkał za miedzą”, wyprodukowanego przez Wytwórnię Filmów Oświatowych w Łodzi. Pisze Bogdan Sobieszek.
Trwa drugi nabór wniosków do tegorocznej edycji Łódzkiego Funduszu Filmowego. Do konkursu zgłaszane mogą być projekty filmów: fabularnych pełnometrażowych, dokumentalnych, animowanych. Do podziału jest przynajmniej 500 tys. zł. Wnioski można składać do 17 lipca.
Rozpoczał się nabór do sekcji Pitching i na warsztaty w ramach tegorocznej edycji ANIMARKT Stop Motion Forum, jednego z najważniejszych wydarzeń branży animacji na świecie, która odbędzie się między 5 a 8 listopada w Łodzi. Zgłoszenia projektów filmów animowanych w technice poklatkowej można przesyłać za pomocą formularzy online do końca sierpnia.
RECENZJA. Wiele o życiu i twórczości reżysera dowiemy się z książki Doroty Skotarczak o wymownym tytule „Stanisław Bareja. Jego czasy i filmy”. Obszar zainteresowań badawczych autorki koncentruje się wokół historii wizualnej, kultury i życia codziennego w PRL, a także środków masowego przekazu z tego okresu. Pisze Klaudia Stępień-Kowalik.
Łódzki Fundusz Filmowy dofinansuje w 2022 roku siedem filmów - dwa animowane, dwa dokumentalne i trzy fabularne, które częściowo lub w całości powstaną na terenie Łodzi i województwa łódzkiego. Zostały wybrane spośród 17 zgłoszonych projektów. Decydowały walory artystyczne, przygotowanie produkcji od strony ekonomiczno-realizacyjnej oraz efekt regionalno-promocyjny regionu. Łączna kwota wsparcia produkcji to blisko 1,2 mln zł netto. Fundusz finansowany jest w całości ze środków Urzędu Miasta Łodzi.
Zremasterowane perełki kina europejskiego w reżyserii Felliniego, Hanekego, Kusturicy, grupy Monty Pythona i wielu innych znanych twórców można obejrzeć bezpłatnie w ramach cyklu ArteKino Classics na platformie VOD ARTE.tv. Będą to m.in.: „La Strada”, „Benny's Video”, „Czy pamiętasz Dolly Bell?”
Od 31 marca do 3 kwietnia w warszawskim kinie Elektronik trwa Script Fiesta 10 - festiwal poświęcony scenariuszom filmowym. W programie znalazły case study połączone z pokazami takich tytułów jak: „Inni ludzie”, „Magnezja”, „Żeby nie było śladów” czy „Czarna owca”. Prosto z Hollywood z widzami połączy się twórca kultowego „Podziemnego kręgu” - Jim Uhls. Natomiast od 4 kwietnia impreza przenosi się do sieci. Udział w festiwalu Script Fiesta 10 jest bezpłatny.
Pełnometrażowy film animowany „Nawet myszy idą do nieba” zdobył Czeskiego Lwa - nagrodę Czeskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej. W tej czesko-francusko-polsko-słowackiej koprodukcji za realizację blisko połowy małych lalkowych aktorów myszy, kretów, chomików i ryjówki odpowiadali twórcy z Łodzi.
Esej filmowy irańskiego reżysera Mohammadrezy Farzada „Subtotals” zrealizowany w Laboratorium Narracji Wizualnych działającym przy Szkole Filmowej w Łodzi zostanie pokazany 13 lutego podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale 2022 w ramach prestiżowej, interdyscyplinarnej sekcji Forum Expanded.
Trwa nabór projektów do Łódzkiego Funduszu Filmowego na 2022 rok. To już 15. edycja, w której na wsparcie produkcji filmowych miasto przeznaczyło 1,5 mln zł. W ubiegłym roku dofinansowano produkcję dziewięciu filmów: pięciu animowanych, dwóch dokumentalnych oraz dwóch fabularnych, na łączną kwotę ponad 1,2 mln zł.