Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Film „FAŻKM” Jakuba Dunala oraz Marcina Frąca z Częstochowy zdobył Grand Prix (2500 zł) X Ogólnopolskiego Przeglądu Filmów Amatorskich „Ogień w głowie”, który odbył się 30 sierpnia 2014 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Zgierzu.
Przez mieszkanie pełne zbędnych przedmiotów przechodzi dziewczyna, która niechcący rozbija kryształowy wazon – i to jest pierwsza stłuczka – zapowiedź małych dramatów i zwykłych katastrof.
Magazyn "The Hollywood Reporter" opublikował ranking uczelni filmowych, w których warto studiować. Drugie miejsce zajęła Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi!
„Niebieski pokój” w reżyserii Tomasza Siwińskiego był pokazywany w ramach Tygodnia Krytyków na festiwalu w Cannes. Polska premiera odbyła się 29 lipca na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty. Jednym z producentów filmu jest studio Se-ma-for.
"Nie godzę się na niepochlebne wypowiedzi o muzeum i czynienie dyshonoru jego pracownikom - doskonałym specjalistom - tylko dlatego, że instytucją ma kierować nowy dyrektor' - w liście otwartym pisze Mieczysław Kuźmicki, dyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Spośród 13 filmów Konkursu Głównego 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni aż pięć to produkcje związane z Łodzią – przez osoby reżyserów, miejsce kręcenia zdjęć, studio filmowe lub to, że dofinansowane były z miejskich pieniędzy.
Poza produkcjami z łódzkiego studia, na kanale Se-ma-for TV na YouTube będzie można obejrzeć za darmo animacje uznanych twórców z całego świata, m.in. wielokrotnie nagradzany cykl „Mountain of Gems” z Rosji.
Tak napisałem: moje, bo byłem przy jego narodzinach, skonkretyzowałem nazwę, oddałem swoją energię, czas, emocje, wiedzę, doświadczenie. Od razu dopowiadam: to mój przyjaciel Antoni Szram je wymyślił...
Marzena Bomanowska, rzecznik prasowy Szkoły Filmowej, była dziennikarka łódzkiej Gazety Wyborczej, została dyrektorem Muzeum Kinematografii. Zastąpi Mieczysława Kuźmickiego, związanego z muzeum od 38 lat.
Piąta edycja Se-ma-for Film Festival, planowana na październik, nie odbędzie się. Została przełożona na przyszły rok. Powodem są zmiany struktury festiwalu oraz poszukiwania stałego centrum festiwalowego. Jedną z przyczyn były też względy finansowe.