Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Peter Greenaway – jeden z największych outsiderów współczesnego kina, którego filmy trafiają do szerokiej dystrybucji, wygłosił wykład na Uniwersytecie Łódzkim. Spotkał się ze studentami filmoznawstwa i wielbicielami jego twórczości.
Trudno zaimponować studentom Szkoły Filmowej w Łodzi. Przekonali się o tym włoski reżyser tureckiego pochodzenia Ferzan Özpetek i główna aktorka jego najnowszego filmu Kasia Smutniak.
– Oddajemy w opiekę Wytwórni Filmów Oświatowych kino Polonia, zapraszamy Stowarzyszenie „Łódź Filmowa” do korzystania z kina – powiedział marszałek Witold Stępień, przekazując symbolicznie klucze.
To miejsce kojarzone jest przede wszystkim z folklorem. Taki komunikat obwieszcza z dumą wycinankowy kogucik przymocowany niczym szyld do latarni w centrum 30-tysięcznego Łowicza. Wszyscy znają też unikatowy trójkątny rynek, zabytki z bazyliką na czele. Ale od ponad 100 lat jest tu też kino.
Główną Nagrodę 5. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej otrzymała Agnieszka Woszczyńska za etiudę "Fragmenty". Jako najlepszą animację jury wybrało pracę Andrei Guizar pt. "Konstrukcja". Laureatką Konkursu "Krytyk mówi" została Diana Dąbrowska.
Łódzka Szkoła Filmowa zainaugurowała 66. rok akademicki. W gmachach przy Targowej oprócz studentów z Polski kształcić się będzie 56 obcokrajowców, w tym 18 osób o polskich korzeniach. Za naukę płacą, i to nie mało.
Peter Buckingham nie miał dobrych wiadomości dla słuchaczy prowadzonych przez niego warsztatów dla producentów filmowych, które odbyły się Szkole Filmowej w Łodzi: filmów jest za dużo, a ludzie mają mnóstwo innych rzeczy do roboty niż chodzić do kina.
W rocznicę prawykonania trzech utworów skomponowanych przez Zbigniewa Preisnera dla Łodzi Grupa Toya wydała płytę DVD z zapisem koncertu. Do nabycia w Klubie Wytwórnia przy Łąkowej 29.
Sławomir Grünberg, światowej sławy reżyser i producent, choć na stałe mieszka w Nowym Jorku, to podkreśla, że w Łodzi spędził najlepsze 5 lat życia.
Kino Fenix w Łowiczu zostało laureatem siódmej edycji Nagród Polskiego Instytutu Filmowego w kategorii "Kino" przyznawanych za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. Statuetkę odebrał Maciej Malangiewicz.