Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Łódź Film Commission w 2015 roku wsparła ponad 20 projektów, w tym 7 filmów fabularnych, 7 dokumentalnych i 2 seriale telewizyjne, a także reklamy, teledyski, programy telewizyjne oraz inne projekty audiowizualne. Łącznie było to 150 dni zdjęciowych w Łodzi.
Prezentujemy felieton „Sprowadzona na Ziemię” Ady Wielogórskiej z trzeciego roku kulturoznawstwa zainspirowany filmem Ridleya Scotta „Marsjanin”: „W lot człowieka na Marsa jestem w stanie uwierzyć. W to, że przeżył tam sam kilka miesięcy? Jasne, czemu nie. Ale Chińczycy bezinteresownie pomagający NASA w sprowadzeniu Amerykanina z powrotem na Ziemię? Nie ma mowy”.
Co to jest „projektowanie” efektów specjalnych? Czy „komputer może wszystko”? Odpowiedzi na te pytania możesz otrzymać już w lutym 2016 roku - Szkoła Filmowa w Łodzi rozpoczęła nabór na podyplomowe studia Zarządzanie Cyfrową Postprodukcją Filmową. 
Film Andrzeja Wajdy znalazł się na pierwszym miejscu w ankiecie „12 filmów na 120-lecie kina” na najlepsze światowe i polskie filmy. Wśród zagranicznych filmów triumfował obraz Federico Felliniego „Osiem i pół”. 
Milion czterysta tysięcy złotych Łódź przeznaczyła na dofinansowanie realizowanych tu produkcji filmowych w 2015 i 2016 roku. Zmieniły się zasady. Miasto będzie teraz koproducentem, co zapewni mu udział w ewentualnych zyskach z rozpowszechniania.
Niezwykła inicjatywa studentów Katedry Fotografii Szkoły Filmowej i Stowarzyszenia Rodziców i Opiekunów Chorych z Zespołem Downa, którzy wspólnie przygotowali sesję inscenizowanych zdjęć, odtwarzających sceny z kręconych w Łodzi filmów.
Kryształową Łódkę – nagrodę w konkursie na Najlepszy Debiut Europejski podczas 20. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia otrzymał film „Zaprzysięgła dziewica” w reżyserii Laury Bispuri.
Książkę Dominiki Kawczyńskiej „Łódź, k…! Szkic do portretu filmowej Łodzi”, wydaną przez Fundację Wytwórnia (Łódź 2014) wciąż można zdobyć w Klubie Wytwórnia.
Na początku stycznia rozpocznie urzędowanie Rafał Syska – szef Narodowego Centrum Kultury Filmowej. 23 listopada powołała go prezydent Hanna Zdanowska. Wcześniej kandydatura Syski przepadła w konkursie.
Zakończył się 25. Festiwal Mediów „Człowiek w Zagrożeniu”. Piszę to z satysfakcją tym większą, że laureatką tej edycji została autorka, którą mógłbym nazwać dzieckiem festiwalu. Vita Maria Drygas dostała „Białą Kobrę” za film dokumentalny Piano.