Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Rozpoczęła się czwarta edycja Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA. W tym roku festiwal dotrze do 69 miejscowości w Polsce. Widzowie przyznają Złote, Srebrne i Brązowe Tobołki Koziołka Matołka.
Wystawę „Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym” przygotowaną przez Muzeum Kinematografii można oglądać w Łodzi. Oto refleksje, które reżyser wyraził na wernisażu w Wilanowie 15.10.2014 r.
Rafał Syska przedstawił koncepcję działania Narodowego Centrum Kultury Filmowej. Instytucja będzie oferować ścieżki dydaktyczne, wystawy czasowe, działania edukacyjne i projekcje specjalistyczne. Wszystko dopiero w 2019 roku.
Co dzisiejsza młodzież wie o filmie? Są pasjonaci, którzy w historii kina orientują się zupełnie nieźle. Spora część pozostałych nie odróżnia Wajdy od Gajdy, a pierwszy film to dla nich „Wyjście robotników z Afryki” zamiast „Wyjście robotników z fabryki”.
W hali Łódzkiej Szkoły Filmowej zostały zrealizowane zdjęcia do pierwszego w Europie teledysku wirtualnej rzeczywistości w 3D - będzie to „Tiger in a cocoon” zespołu Loa Frida. Film produkuje łódzka firma Centrala. Koncepcją i reżyserią zajął się Jacek Nagłowski.
Bez fanfar i medialnego szumu, pojawił się znakomity dokument filmowy, którego bohaterem jest artysta wirtuoz Dominik Połoński. Chciałoby się dodać: artysta po przejściach, bo bez nich, bez towarzyszącego kontekstu, pewnie nie byłoby takiego filmu.
Nie do uwierzenia. Wieloletnia zadyma wokół Centrum Festiwalowo-Kongresowego Camerimage Łódź Center jeszcze się nie skończyła, jak mogłoby się niektórym wydawać. Tumult odżył za sprawą Włodzimierza Tomaszewskiego.
Muzeum Kinematografii w Łodzi – jedyna taka instytucja w Polsce – istnieje od 30 lat i wygląda na to, że znalazło się w momencie dla siebie przełomowym. Na horyzoncie pojawiła się bowiem konkurencja w postaci Narodowego Centrum Kultury Filmowej.
O jubileuszu i historii Dyskusyjnego Klubu Filmowego pisze dla nas Karolina Gurazda z Radomska.
Terkotanie projektorów, drgający i nieostry obraz wyświetlany na niewielkim ekranie, no i klasyka polskiego kina powojennego ze światłoczułych kopii to atrakcje sali otwartej właśnie w hotelowych piwnicach Starego Kina Cinema Residence.