Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Aby producentów, twórców i inne osoby związane z produkcją filmową przekonać o wyjątkowym potencjale filmowym regionu łódzkiego Łódź Film Commission, w ramach projektu „Łódzkie Przyjazne Filmowcom”, przygotowała specjalny spot reklamowy.
– Wszystko zaczęło się od tego, że po raz pierwszy od 20 lat postanowiliśmy zrealizować porządny serial dla dzieci „Parauszek i przyjaciele”. Gdy zabraliśmy się za produkcję komercyjną – zaczęły się poważne kłopoty – mówi Zbigniew Żmudzki.
Wyprodukowana przez łódzkie studio Opus Film „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego zdobyła Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”. To pierwsze w historii takie wyróżnienie dla polskiego filmu fabularnego.
„Ida” Pawła Pawlikowskiego, wyprodukowana przez łódzki Opus Film, dostała nominacje do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii filmów nieanglojęzycznych i za zdjęcia. Szanse na statuetkę są realne.
– Największym triumfem Łodzi filmowej w 2014 roku był światowy sukces filmu Pawła Pawlikowskiego „Ida” – powiedziała Monika Głowacka, podsumowując działalność kierowanej przez siebie Łódź Film Commission.
Kolekcję swoich projektów scenograficznych przekazał Muzeum Kinematografii Bogdan Sölle, autor scenografii m.in. do „Stawki większej niż życie”. Przyjmując ten „królewski dar”, jednocześnie żegnał się odchodzący dyrektor muzeum – Mieczysław Kuźmicki.
„Ida” Pawła Pawlikowskiego, wyprodukowana przez łódzkie studio Opus Film, zdobyła nagrodę Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) dla najlepszego obrazu nieanglojęzycznego. To brytyjski odpowiednik Oscara.
29 grudnia Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi obchodzić będzie 65.  urodziny. Do wspólnego świętowania zaproszeni są obecni oraz byli pracownicy i współpracownicy. Nie  do wszystkich udało się dotrzeć - stąd ten apel.
Henryk Dederko, autor filmu „Witajcie w bezdomności”, zdobył Białą Kobrę – Grand Prix XXIV Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu”, który w sobotę zakończył się w Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Sebastian Buttny - najlepsza reżyseria ("Heavy mental") i Michał Sobociński - najlepsze zdjęcia ("Kamczatka", reż. Jerzy Kowynia) to laureaci Konkursu im. Andrzeja Munka, którego organizatorem jest Szkoła Filmowa w Łodzi.