Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
– To najbardziej wzruszająca chwila w moim życiu – powiedział znakomity austriacki reżyser, laureat Oscara Michael Haneke, odbierając doktorat honoris causa Szkoły Filmowej w Łodzi podczas inauguracji roku akademickiego.
Serial animowany "Parauszek i przyjaciele" łódzkiego Studia Se-ma-for Produkcja Filmowa ma zapewnioną światową dystrybucję. Trafił do katalogu Zodiak Kids, globalnego potentata w branży rozrywki dziecięcej. "Parauszek" zadebiutował na targach filmowych MIPCOM w Cannes.
– Staramy się udowodnić wszystkim „życzliwym obserwatorom”, którzy twierdzą, że na Polańskim i Kieślowskim to się ta szkoła skończyła, że nie mają racji - mówi Mariusz Grzegorzek, rektor PWSFTViT.
Rozmowa ze Zbigniewem Zamachowskim, który opowiada o związkach z rodzinnym miastem oraz o swojej drodze do aktorstwa.
Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Edukacja młodego widza” otrzymał projekt "Między nami autorami" łódzkiego Stowarzyszenia Edukacyjno-Kulturalnego „Venae Artis” prowadzony na portalu edukacjafilmowa.pl.
Ukazał się niezwykły album autorstwa Stanisława Zawiślińskiego i Tadeusza Wijaty, opowiadający dzieje Wytwórni Filmów Fabularnych przy ul. Łąkowej 29 - miejsca najważniejszego dla polskiej kinematografii. Utkana ze wspomnień książka opisuje powstanie przemysłu filmowego w Łodzi, jego rozkwit i upadek.
Główną nagrodę 38. Gdynia Festiwalu Filmowego - Złote Lwy - zdobył film "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, a wyprodukowany przez łódzkie studio Opus Film.
Kino 3D Wytwórnia rozpoczęło działalność 15 września w kompleksie przy ul. Łąkowej 29. Na inaugurację pokazano "Kongres" Ariego Folmana współprodukowanego przez łódzkie studio Opus Film. Właścicielem kina jest Grupa TOYA.
"W imię...", najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej, oraz "Drogówka" Wojciecha Smarzowskiego - to pierwsze filmy, które już we wrześniu będą pokazywane w Kinematografie w wersji cyfrowej.
Czy megalomańska inwestycja o nazwie „Rewitalizacja EC1 i jej adaptacja na cele kulturalno-artystyczne” za 274 mln zł przywróci nam legendarną Łódź filmową – z łódzkimi producentami rozmawiamy o tym, czym była i czym jest. Jakie są szanse, by znów stała się centrum przemysłu filmowego?