Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Od 31 marca do 3 kwietnia w warszawskim kinie Elektronik trwa Script Fiesta 10 - festiwal poświęcony scenariuszom filmowym. W programie znalazły case study połączone z pokazami takich tytułów jak: „Inni ludzie”, „Magnezja”, „Żeby nie było śladów” czy „Czarna owca”. Prosto z Hollywood z widzami połączy się twórca kultowego „Podziemnego kręgu” - Jim Uhls. Natomiast od 4 kwietnia impreza przenosi się do sieci. Udział w festiwalu Script Fiesta 10 jest bezpłatny.
Pełnometrażowy film animowany „Nawet myszy idą do nieba” zdobył Czeskiego Lwa - nagrodę Czeskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej. W tej czesko-francusko-polsko-słowackiej koprodukcji za realizację blisko połowy małych lalkowych aktorów myszy, kretów, chomików i ryjówki odpowiadali twórcy z Łodzi.
Esej filmowy irańskiego reżysera Mohammadrezy Farzada „Subtotals” zrealizowany w Laboratorium Narracji Wizualnych działającym przy Szkole Filmowej w Łodzi zostanie pokazany 13 lutego podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale 2022 w ramach prestiżowej, interdyscyplinarnej sekcji Forum Expanded.
Trwa nabór projektów do Łódzkiego Funduszu Filmowego na 2022 rok. To już 15. edycja, w której na wsparcie produkcji filmowych miasto przeznaczyło 1,5 mln zł. W ubiegłym roku dofinansowano produkcję dziewięciu filmów: pięciu animowanych, dwóch dokumentalnych oraz dwóch fabularnych, na łączną kwotę ponad 1,2 mln zł.
„Nie należy oceniać zupy po składnikach” – mówił Andrzej Sapkowski, gdy w ubiegłym roku oprowadzano go po planach produkcyjnych Netfliksowego „Wiedźmina”. Za to serial możemy już oceniać po obejrzeniu wszystkich odcinków pierwszego i drugiego sezonu. Okazało się, że czas przed telewizorem zmitrężony, Geralt się męczył, męczyłem się i ja.
Fragmenty filmów z lat 30. XX wieku, oryginalna suknia wizytowa Jadwigi Smosarskiej i prawdziwy  fotoplastykon... A już niedługo również rekwizyty z "Kingsajzu" czy "Seksmisji" i materiały multimedialne poświęconej polskiej animacji. 28 XII - otwarcie II części wystawy stałej "Łódź filmowa" w Muzeum Kinematografii.
Paweł Łoziński za „Film balkonowy” otrzymał Grand Prix 31. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu. To piąta Biała Kobra w dorobku reżysera. O nagrodzonym filmie pisze Bogdan Sobieszek.
Miasto Filmu UNESCO straciło kolejny festiwal filmowy. Forum Kina Europejskiego Cinergia nie odbędzie się drugi rok z rzędu. Organizujące go Stowarzyszenie Łódź Filmowa postawione zostało w stan upadłości. Okazało się, że reakcje przeciwników festiwalu Transatlantyk, którego Łódź pozbyła się trzy lata temu, były niczym radość karpi na Boże Narodzenie. Pisze Bogdan Sobieszek.
od 3 LISTOPADA 2021

Spotkania z filmowymi etiudami

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych rozpoczyna cykl ośmiu comiesięcznych spotkań z etiudami filmowymi i ich autorami. W pierwsze środy miesiąca będą prezentowane krótkie filmy dokumentalne młodych twórców: kandydatów na Wydział Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi oraz jego studentów i absolwentów. 
Wieczór wspomnień poświęcony Tadeuszowi Wijacie, związanemu na różne sposoby z kulturą filmową, zaprasza Łódzki Dom Kultury. Spotkanie odbył się w kinie Perspektywa. Wstęp wolny.