Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Zespół Pieśni i Tańca „Bychlewianka" obchodzi jubileusz 45-lecie istnienia. W bogatym dorobku ma wiele nagród i wyróżnień zdobytych na festiwalach w kraju oraz za granicą...
W serii „Opera” wywiadów z najznamienitszymi współczesnymi śpiewakami klasycznymi Polskie Wydawnictwo Muzyczne opublikowało rozmowę  z Tomaszem Koniecznym „Twarze Wotana”.  Jackowi Marczyńskiemu artysta opowiedział zarówno o świecie operowym, teatralnym, jak i swoich ulubionych rolach, warsztacie śpiewaka, trasach koncertowych.
Na Festiwalu Filmowym im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim Grand Prix zdobył Marcin Stańczyk - kompozytor z Łęczycy, a Nagrodę za Całokształt Twórczości wręczono Janowi A.P. Kaczmarkowi, kompozytorowi i dyrektorowi Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transatlantyk, który w lipcu czwarty raz odbędzie się w Łodzi.
Lady Pank po raz pierszy zagra na żywo muzykę do animowanego filmu „Jacek i Placek – o dwóch takich, co ukradli Księżyc” podczas 11. Festiwalu Soundedit 27 października w Klubie Wytwórnia. Jan Borysewicz - dzień wcześniej zostanie uhonorowany statuetką „Człowieka ze Złotym Uchem” - przed koncertem spotka się z publicznością.
Popularna aktorka i piosenkarka Izabela Trojanowska w tym tygodniu odwiedziła Tomaszów Mazowiecki. Powodem wizyty nie był jednak koncert,  lecz realizacja programu telewizyjnego  poświęconego muzyce ludowej.
Wiem,że wśród dzieci i młodzieży panuje moda na śpiewanie, więc różnych zespołów wokalnych i chórów nie brakuje w wielu sprawnie działających placówkach kultury, szkołach, remizach a nawet parafiach. Jednak czy zabieranie się za wystawienie musicalu to nie jest już przesada?
do 16 WRZEŚNIA 2019 / 6 PAŹDZIERNIKA 2019 - 7 PAŹDZIERNIKA 2019

Konkurs wokalny im. Jopka

Rusza I Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka – zgłoś się! Odbędzie się jesienią 2019 roku. Organizatorem jest Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. T. Sygietyńskiego. Partnerem regionalnym konkursu w województwie łódzkim został Łódzki Dom Kultury. Celem konkursu jest popularyzacja utworów z repertuaru Zespołu „Mazowsze", a także szeroko pojętego polskiego folkloru oraz  dowartościowanie śpiewu, coraz częściej niedocenianej składowej ludzkiego życia.

Kapela “Spod Dębu” z Mzurek zwyciężyła w XV Ogólnopolskim Festiwalu Folkloru Miejskiego.
Zdobywcą Grand Prix XIII Festiwalu Klarnetowego został Eryk Oliwa z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Katowicach, który zagrał perfekcyjnie trzy etiudy Krzysztofa Pendereckiego. Jego nauczycielem  jest  Roman Widaszek.
W ramach cyklu „Śpiewam Piotrków” zaprezentowała się kolejna młoda, utalentowana wokalistka. Recital Natalii Cybuli z zespołem Funkees odbył się 16 maja 2019 roku w sali klubowej Miejskiego Ośrodka Kultury.