Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Trwa druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego MELOS. Wydarzenie odbywa się w obiektach, perłach regionu łódzkiego: Muzeum Walewskich w Tubądzinie i Pijalni Wód Termalnych w Poddębicach. Te miejsca względu na swój wyjątkowy potencjał, z powodzeniem mogą zmieniać się w sale koncertowe.
Organizatorami festiwalu jest Muzeum Okręgowe w Sieradzu i Poddębicki Dom Kultury i Sportu.
RECENZJA. Kiedy słucham tej płyty, oczyma wyobraźni widzę ludzi tańczących na parkiecie, a raczej niezobowiązująco podrygujących w rytm syntezatorowych dźwięków w klimacie sytnhpopowej potańcówki lat 80. i 90. XX wieku. Pisze Bogdan Sobieszek.
Jan Szymański z Albinowa pod Głownem, jeden z ostatnich żyjących skrzypków ludowych w województwie łódzkim, został laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga „za zasługi dla kultury ludowej”. To najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce ustanowione w 1974 roku. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 12 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie.
„Zawsze warto” – tytuł wiersza Jonasza Kofty stał się mottem siódmej edycji Festiwalu Off-Północna, który odbył się w kwietniu w łódzkim Teatrze Muzycznym. To pierwszy i jak na razie jedyny przegląd małych form wokalno-aktorskich w Łodzi. Z roku na rok coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność, łącząc różnorodność przedstawień i recitali ze spójnością nadrzędnej myśli artystycznej, a występy profesjonalistów z konkursem dla adeptów sztuki scenicznej.
Galowy występ laureatów V Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty i koncert „Najpiękniejsza” Anny Sroki-Hryń zakończyły tegoroczną edycję Festiwalu OFF-Północna w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Statuetka Jonaszka i 8 000 złotych trafiły do Julii Szewczyk, zwyciężczyni konkursu. Jurorów ujęło jej wykonanie utworu „Kiedy księżyc jest w nowiu” do tekstu Jonasza Kofty z muzyką Janusza Strobla oraz autorskiej piosenki „Tylko lub mnie”.
Już tylko do 27 kwietnia można przesyłać zgłoszenia do udziału w III Wojewódzkim Konkursie dla Instrumentalistów Muzyczne Orły 2023 w Łęczycy. W konkursie mogą startować osoby do 17 roku życia zamieszkałe w województwie łódzkim.
od 11 KWIETNIA 2023

Humanizowanie muzyką

Mija 30 lat, odkąd profesor Jan Krysiński, ówczesny rektor Politechniki Łódzkiej, zainicjował koncerty „Muzyka na Politechnice”. Przez ten czas cykl zyskał stałych bywalców. Regularne koncerty o tak długiej historii na uczelni technicznej to unikat w skali kraju.
Płyta łódzkiej orkiestry barokowej Altberg Ensemble została nominowana do nagrody Fryderyk 2023 w kategorii „Album roku - muzyka dawna”. Są i inne łódzkie akcenty w tym konkursie.
Płyta „The Aristocrats with PRIMUZ Chamber Orchestra" została wybrana Albumem Roku w kategorii muzyka instrumentalna w plebiscycie zorganizowanym przez portal The Progspace.
Artur Rubinstein – światowej sławy pianista urodzony w Łodzi, ambasador kultury polskiej na świecie, a do tego w pełnym tego słowa znaczeniu koneser życia – to postać dobrze znana i kojarzona z Łodzią. Raczej nikt nie spodziewał się więc znaczących zmian w stanie wiedzy na jego temat. Tego, że nowe odkrycia ciągle są możliwe, postanowił dowieść Maciej Janik – efektem jego pracy jest książka „Artur Rubinstein. Łódzkie tropy”, wydana właśnie przez Filharmonię Łódzką im. Artura Rubinsteina. Wydarzeniem samym w sobie była promocja tego wydawnictwa, która odbyła się 23 lutego w Filharmonii.