Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Zawsze łapczywie rzucam się na taką muzykę – jest jak jazda w nieznane, nigdy nie wiadomo, co wyłoni się zza kolejnego zakrętu. Podróżą pełną niespodzianek – niezależnie od tego, że przebywa się ją po wielekroć – jest debiutancka płyta „PL Lady” łódzkiego zespołu Smash the Crash.
– Też kiedyś chciałem wyjechać z Łodzi. Ale wtedy zaczęło się dziać tutaj dobrze. Gdybym zaczął pracę w innym teatrze, teraz zapewne przyjeżdżałbym do Łodzi na castingi – mówi PAWEŁ ERDMAN, śpiewak z łódzkiego Teatru Muzycznego.
- Nam strzelać nie kazano. Wstąpiłem na działo. I spojrzałem na pole; dwieście armat grzmiało. Artyleryi ruskiej ciągną się szeregi, Prosto, długo, daleko, jako morza brzegi... - te słowa wiersza Adama Mickiewicza można było usłyszeć w Klubie Muzycznym Bogart w Gomunicach. W piątek 10 maja 2019 roku wystąpił tam ukraiński zespół Haydamaky wspólnie z pisarzem Andrzejem Stasiukiem...
Kinga Zygmunt została laureatką II Konkursu Piosenki Aktorskiej Im. Jonasza Kofty, który odbył się w Teatrze Muzycznym w Łodzi w ramach Festiwalu Off-Północna.
W piotrkowskim kościele Panien Dominikanek w dniu 14 kwietnia 2019 roku wystąpił chór Coro Desico w repertuarze złożonym z pieśni pasyjnych. Koncert zatytułowany „Kochać, to ciągłe serca zmartwychwstanie…” powstał z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
Radomszczańsko-częstochowski zespół INFEARNITE został zwycięzcą tegorocznej, szóstej edycji Festiwalu Muzycznego Rockowanie. Formację grającą ekstremalną odmianę metalu jurorzy docenili za muzyczną dojrzałość, konsekwencję, sprawność i siłę scenicznej prezentacji. 
Zespół Trio Incendio z Czech został zwycięzcą XX Łódzkiego Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w niedzielę 7 kwietnia. Łódzka Akademia Muzyczna jest głównym organizatorem tego najstarszego w Polsce konkursu muzyki kameralnej. Impreza odbywa się nieprzerwanie od 58 lat. Tegoroczni laureaci pierwszej nagrody otrzymali 24 tysiące złotych.
„Gdziekolwiek jesteś dziś, Twoja iskra się we mnie tli. Za to co mam w sobie, dziękuję Tobie...” - napisała na Facebooku Anita Lipnicka na wieść o śmierci Krzysztofa Nowikowa, kompozytora muzyki teatralnej, którego spektakle od kilkunastu lat zdobywały nagrody w kraju i za granicą. We wzruszającym wpisie wokalistka także odniosła się do wspólnego początku ich muzycznych karier…
Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit podpisał czteroletnią umowę (na okres 2019-2022) z Łódzkim Centrum Wydarzeń. Festiwal odbędzie się w Łodzi już po raz jedenasty w dniach 24-27 października.  Dotychczas ogłoszono występy Nitzer Ebb oraz DAF. Grono laureatów nagrody Człowiek ze Złotym Uchem powiększy się o dwóch znamienitych artystów – Micka Harveya i Stanisława Soykę.
Podczas Wielkanocnego Kiermaszu Sztuki Ludowej i Rękodzieła, który odbył się w niedzielę 24 marca 2019 roku w ŁDK, można było usłyszeć ciekawą muzykę chóralną.