Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Łódzki Festiwal Chóralny Cantio Lodziensis, który odbył się w miniony weekend 17-18 listopada w Łódzkim Domu Kultury, przyciągnął do Łodzi pasjonatów muzyki chóralnej. Do ŁDK-u przyjechały 24 chóry i zespoły wokalne m.in. z Warszawy, Poznania, Tych, Sosnowca, Gdyni, Wrocławia, Lublina, a nasz region reprezentowały chóry młodzieżowe, akademickie oraz stowarzyszenia śpiewacze z Łodzi, Zgierza, Aleksandrowa Łódzkiego, Skierniewic.
Farben Lehre, znany zespół punkowy, 25 listopada przyjedzie do Miejskiego Domu Kultury w Opocznie z koncertem promującym materiał z najnowszej płyty „Stacja Wolność”.
– Jesteśmy bardzo aktywni w regionie, nagraliśmy płytę „Wesele opoczyńskie” z obrzędem wyprowadzania panny młodej, który przygotowaliśmy na zeszłoroczną edycję festiwalu „Opoczno stolicą oberka” – mówi KAMILLA BINIEK-KACZOROWSKA, opiekunka zespołów ludowych działających przy Miejskim Domu Kultury w Opocznie.
– Do grupy przyszedłem z kolegami, bo były tu zawsze piękne dziewczyny. W zespole bliżej poznałem swoją przyszłą żonę. „Wytańczyliśmy” sobie dwie córki – mówi Maciej Rzepkowski, od lat związany z Zespołem Pieśni i Tańca „Dobroń”, który obchodzi 60-lecie.
– Traktuję każdą moją fankę indywidualnie i przygotowuję dla niej oryginalny prezent-niespodziankę. Robimy sobie razem zdjęcia, rozmawiamy – mówi WERONIKA JUSZCZAK, 19-letnia piosenkarka i vlogerka z Sieradza. Właśnie trwa jej trasa koncertowa – 4 listopada wystąpiła w Łódzkim Domu Kultury.
VIII Muzyczne Drogi Niepodległości 10 listopada przyciągnęły tłumy do Teatru Wielkiego w Łodzi. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz wystawa rysunków Stanisława Świerkowskiego "Ku Niepodległej" sprawiły, że świętowanie stulecia niepodległości było wyjątkowe.
Kapela ludowa Dobrzeliniacy świętuje jubileusz 40-lecia obecności na scenie. W Żychlińskim Domu Kultury 28 października odbył się benefis zespołu, z którym zwiazana jest 30 rocznica obecności w kapeli Sławomira Czekalskiego.
Muzeum w Łowiczu zaprasza na koncert Zespołu Śpiewaczego Ksinzoki „Niematerialne dziedzictwo - pieśni patriotyczne po łowicku”. W programie: promocja publikacji i płyty CD zawierającej pieśni patriotyczne i wojskowe śpiewane w gwarze.
W miniony weekend (3-4 listopada) Leszek Biolik, znany i ceniony muzyk, realizator dźwięku i kompozytor, prowadził w Łódzkim Domu Kultury warsztaty dla młodych muzyków, na które złożyły się wykłady oraz ćwiczenia.
Skierniewiczanie czekają na 16. edycję Festiwalu Muzyki Romantycznej, który odbędzie się 8-11.XI. W programie m.in.: „Pieśni, duety i ballady Stanisława Moniuszki”, występ Atom String Quartet, recital fortepianowy Adama Goździewskiego oraz koncert finałowy Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus (11.X).