Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Łódzki zespół Konkubent został zwycięzcą VII edycji festiwalu Rockowanie organizowanego przez Łódzki Dom Kultury. Drugie miejsce przypadło formacji Hethet z Łodzi, a trzecie – zespołowi The Mind Seekers z pomorskich Sierakowic. Pisze Bogdan Sobieszek.
od 2 SIERPNIA 2020 / 7 SIERPNIA 2020

Międzynarodowe kursy pianistyczne

BISMA Bacewicz International Summer Music Academy to międzynarodowe pianistyczne kursy mistrzowskie, które rozpoczną się 2 VIII w łódzkiej Akademii Muzycznej. Weźmie w nich udział 25 pianistów z całego świata. Kursy poprowadzą wybitni pedagodzy Michel Béroff i Claudio Martinez Mehner oraz artyści młodego pokolenia Piotr Sałajczyk i Ilya Maximov.
TEMAT NUMERU. Czym jest beat? Kto kogo dissuje i dlaczego? Jak osiągnąć flow? Czym różni się instrumental od mixtape’a? Kiedy zaczęła się złota era rapu i od czego? Jak wyglądają block party, które przyczyniły się do popularyzacji rapu w jego początkach? W czym musi być dobry szanujący się raper? I czy trap zastąpi rap? Czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o kulturze hiphopowej, ale nie masz kogo o to zapytać. My odpowiadamy!
TEMAT NUMERU. Jak pisać słowa pod beat? I skąd wziąć dobry beat? – Zależy, czym chcesz się zajmować: freestyle’owymi przechwałkami, czy swoistą poezją ulicy. Wspólne dla tych rodzajów twórczości jest pisanie emocjami i na emocjach nawijanie tego, co się napisało. Trzeba rozpisać oddech, choć jeśli piszesz pod beat, często słyszysz, jak tekst powinien być podawany – mówią Ashton Orson i Szerszeń, tworzący duet Dzieci Piątku. Pisze Łukasz Kaczyński.
TEMAT NUMERU. „Dwa gramofony i kolekcja starych płyt ojca z funkiem to była odpowiedź czarnej biedoty na punk, nową muzykę białych” – tak pewien dziennikarz amerykański określił okoliczności narodzin hip-hopu w południowym Bronksie w drugiej połowie lat 70. XX wieku. Od tej pory muzyka ulicy Afroamerykanów opanowała świat, mnożąc się w dziesiątkach podgatunków i trafiając do mainstreamu. Pisze Bogdan Sobieszek, rozmawiając m.in. z Markiem Dulewiczem z Embryo Nagrania, muzykiem i producentem, mającym w dorobku m.in. trzy Złote Płyty.
„Życie jest” to recital formacji Trzeci Oddech Kaczuchy.  Z legendą piosenki kabaretowej można się spotkać w Ogrodzie Biblioteki w Aleksandrowie Łódzkim już w niedzielę 5 lipca. Recital zainauguruje Muzyczne Lato w Ogrodzie. 
TEMAT NUMERU. Polski hip-hop to dziecko czasów transformacji, rozwijające się już w demokratycznej Polsce i korzystające z tej swobody. To cała subkultura, widoczna w sferze mody, w breakdance czy graffiti. Może to dobry moment, żeby na nowo spojrzeć na kulturę hip-hopu, która w Polsce wchodzi już w czwartą dekadę. Pisze Eliza Gaust. 
EDYTORIAL. Trudno znaleźć inną muzykę, w której słowo – wypowiadane, wykrzykiwane, melorecytowane, zamieniane w muzykę – jest równie ważne. Hip-hop jest unikalny z wielu powodów. Najciekawsze są dla mnie: utrzymująca się samodzielność, wielokanałowość działań i wytworzenie własnego obiegu. Gdy wielkie wytwórnie obrażały się na internet i liczyły straty z piractwa, hip-hop rósł w siłę na domowym kopiowaniu płyt, a raczej kaset. Pisze Łukasz Kaczyński.
Soliści i orkiestra Teatru Muzycznego w Łodzi (łącznie 40 artystów z Łodzi) wzięli udział z realizacji utworu „Bądźmy razem”, który powstał z potrzeby wzajemnego wsparcia artystów teatrów muzycznych i oper z całej Polski w oczekiwaniu na powrót publiczności. Premiera 27 czerwca (sobota) o godzinie 10 na kanale YouTube i na Facebooku Teatru Muzycznego w Poznaniu, inicjatora projektu.
VII edycja festiwalu Rockowanie organizowanego przez Łódzki Dom Kultury z powodu pandemii odbędzie się online. W programie: warsztaty muzyczne na poziomie podstawowym i zaawansowanym, koncerty laureatów poprzednich edycji  oraz konkurs zespołów. Do wygrania nagrody pieniężne – trzy, dwa i tysiąc złotych.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.