Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
TEMAT NUMERU. Ta historia zaczyna się w szkole – w Szkole Podstawowej nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim. Geografii uczy w niej Krzysztof Kleszcz. Oprócz geografii zajmuje się poezją – jest autorem trzech tomów wierszy, twórcą docenianym i nagradzanym. Na swoim blogu publikuje recenzje książek poetyckich i płyt. Gdy zbliża się jubileusz 100-lecia szkoły, o napisanie okolicznościowego utworu zostaje poproszony właśnie on. Pani dyrektor ma nawet konkretny pomysł: „Może by pan napisał piosenkę o historii szkoły w stylu T-raperów znad Wisły”... Pisze Piotr Grobliński.
RECENZJA. Zespół Naked Root ma szczęście, że jest w nim Jola Górska. Jej nieprzeciętny głos zwraca uwagę niemal od pierwszych taktów albumu „The Maze”, nowej produkcji łódzkiej formacji. Mocny, potężny wokal z lekką chrypką daje szansę przekroczenia granic konwencjonalnego kobiecego śpiewania, stwarza możliwość wyróżnienia się w ostrym rockowym repertuarze, otwiera przestrzeń twórczej wolności. Z takim wokalem można zajść daleko.
RECENZJA. Gdy w 2018 duet Karaś / Rogucki nagrał cover T.Love „1996”, mało kto się spodziewał regularnego projektu i autorskiego albumu. Ten zaś wyszedł w Walentynki i ciepło przyjęli go krytyka i fani, znudzeni ostatnimi wcieleniami Comy i oczarowani świeżością The Dumplings. Pisze Rafał Gawin. 
Choć Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit odbywa się zwykle w ostatniej dekadzie października, organizatorzy już dziś zapowiadają bohaterów tegorocznej edycji. Na scenie Wytworni zobaczymy takich artystów jak Alan Parsons, Marc Almond, Roger Eno i Hania Rani.
25 KWIETNIA 2020

Oreada na Scenie Monopolis

KONCERT. Krótko przed odwołaniem imprez kulturalnych w Polsce, zespół Oreada zdążył wydać debiutancką płytę i 7 marca zagrać premierowy koncert w Debich Studio Radia Łódź, jednocześnie świętując swoje czwarte urodziny. Koncert w ArtKombinat Scena Monopolis stanie się więc istotną częścią wiosennej trasy koncertowej.
Koncerty na żywo, a nie nagrania koncertów, to w czasie pandemii rzadkość. W sobotę ze swojego domowego studia zagra łódzki muzyk Mateusz Tranda. Występ, transmitowany online, odbywa się w ramach cyklu „Kultura na wynos” przygotowanego przez Ośrodek Kultury Górna.
22 KWIETNIA 2020 - 26 KWIETNIA 2020

Live z dyrektorem, tydzień z Orientem

Tydzień Orientalny online, spotkanie - live z Tomaszem Bębnem, dyrektorem naczelnym Filharmonii, koncerty organowe i gala operowa z Metropolitan Opera - to propozycje przygotowane dla melomanów przez Filharmonię Łódzką. 
Po świętach w Teatrze Muzycznym w Łodzi rozpocząć się miała czwarta odsłona Festiwalu OFF-Północna. – Z żalem podjęliśmy decyzję o jej przełożeniu na przyszły rok – mówi Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi. Co w zamian w czasie kwarantanny? M.in. dwa spektakle trójmiejskiej fundacji Pomysłodalnia, powrót do archiwalnych spektakli i rozmowy z artystami. Początek 17 kwietnia.
RECENZJA. Wywodzący się ze wsi Moszczenica pod Piotrkowem Trybunalskim zespół Oreada wydał w marcu debiutancką płytę „Mówili mi ludzie”. Wiejskie korzenie są tu o tyle istotne, że dla muzyków Oready stanowią legitymację do powoływania się na tradycje muzyki folk czy głębiej – kultury ludowej. Mówią o swojej twórczości: „folkoff”, jakby szukali alibi, bo to, co grają, z muzyką tradycyjną niewiele ma wspólnego. W warstwie dźwięków to stylistyka bliska piosence turystycznej, studenckiej inspirowanej fascynacją mieszczuchów naturą, wędrówką, przygodą i górami. A Oreada przecież jest ze wsi.
TEMAT NUMERU. Artur Zagajewski konsekwentnie rozluźnia gatunkowe ramy muzyki. Kiedyś czerpał z trashmetalu, teraz przepisał na hip-hop powieść Doroty Masłowskiej. Jak mówi, licealna młodzież „kupuje” taką muzykę współczesną. Z kompozytorem rozmawia Magdalena Sasin. 
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.