O tym, że na trąbce można zagrać marsza strażackiego i krakowski hejnał, wie każdy. Koncert „Trąbkomania” udowodnił, że da się też zagrać fragmenty Mszy Mozarta, operowe arie, przeboje zespołu Queen… i o wiele więcej. Pisze Magdalena Sasin.
Ukazała się debiutancka płyta łódzkiego projektu Martyrmachine. Muzyka jest brudna, przesiąknięta postindustrialnym łódzkim krajobrazem, a jednocześnie wzniosła, miejscami monumentalna, brzmiąca dźwiękami uderzeń w stalowe pręty i rury.
WYWIAD. - Znalazłem kiedyś płytę Chopina i od razu zakochałem się w tej muzyce. Moi rodzice wspominają, że jako kilkuletni chłopiec kazałem sobie odtwarzać te utwory do snu – mówi skrzypek Wojciech Niedziółka, który w październiku był uczestnikiem 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu i jednocześnie zaczął studia na Akademii Muzycznej w Łodzi.
Od jakiegoś czasu powstaje animowana ekranizacja powieści Władysława Reymonta „Chłopi”, realizowana na wzór „Mojego Vincenta” z 2017 roku. Nad oprawą muzyczną dzieła pracuje Łukasz „L.U.C.” Rostkowski, który zamierza wykorzystać różnorodne interpretacje słowiańskiego folku.
Podczas gali Festiwalu Soundedit Barry Adamson odebrał statuetkę Człowieka ze Złotym Uchem dla najlepszych producentów muzycznych na świecie. Tuż przed tym laureat wystąpił na scenie Klubu Wytwórnia i odśpiewał kilka swoich piosenek do muzyki z playbacku. Nagrody otrzymali też Piotr Madziar i Leszek Kamiński - zasłużeni producenci, „ojcowie” m.in. wielu legendarnych albumów polskiego rocka lat 80. i 90. Nick Mason, perkusista Pink Floyd, swojego Człowieka ze Złotym Uchem dostał podczas koncertu w Łodzi w maju. Teraz mogliśmy zobaczyć ten moment uwidczniony na filmie.
Barry Adamson, Nick Mason, Piotr Madziar oraz Leszek Kamiński otrzymają nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem”. Gala wręczenia statuetek odbędzie się w Klubie Wytwórnia w sobotę 5 listopada – ostatniego dnia Festiwalu Soundedit. Nagrodą zostają uhonorowani najlepsi producenci muzyczni na świecie oraz osoby, dla których muzyka to nie tylko zawód, ale przede wszystkim pasja.
PODSUMOWANIE. Diagnozę kondycji człowieka najtrafniej potrafią sformułować nie politycy, psycholodzy czy nawet naukowcy, ale artyści. Przyglądając się spektaklom tegorocznych Łódzkich Spotkań Baletowych w Teatrze Wielkim w Łodzi, nie da się zbagatelizować lęku i poczucia zagrożenia: czy naprawdę jest aż tak źle? Pisze Magdalena Sasin.
14. edycja Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit rozpocznie się w łódzkim Klubie Wytwórnia już 3 listopada i potrwa trzy dni! Koncerty polskich i zagranicznych gwiazd, rozbudowany program warsztatów, wyjątkowe spotkania oraz nagroda „Człowieka ze Złotym Uchem”, to najmocniejsze punkty programu łódzkiej imprezy.
WYWIAD. - Ja bym to nazwał raczej alternatywnym popem. Także dlatego, że popularności sensu stricto ta płyta mi nie przyniosła. Gdy robiliśmy w studiu utwór „Toto”, Paweł Cieślak puścił instrumental i powiedział: „Jakiś niezły popik tutaj leci”. Jeżeli ktoś potrzebuje ramek, to w porzo. Nie kluczę na siłę i nie zwodzę, bo to mnie bawi – po prostu cały czas interesuje mnie coś nowego. Jestem przeciwny ironicznemu dystansowaniu się do wszystkiego – mówi PATRYK PIETRZAK, łódzki muzyk i aktor (rocznik 1991).