Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Aleksandra Kurzak, gwiazda MET i pierwsza Polka, która podpisała kontrakt z wytwórnią DECCA, oraz wiedeńska Morphing Chamber Orchestra, nowojorska formacja tańca współczesnego Parsons Dance, włoski gitarzysta Pietro Ballestrero i debiutancki koncert jego trio, spektakl Teatru STU z muzyką m.in. Elżbiety Adamiak, Romualda Lipko i Seweryna Krajewskiego, ikony i akwarele Danyło Mowczana - to kilka wydarzeń, które układają się w program 15-lecia Europejskiego Centrum Kultury "Logos" w Łodzi. Początek 5 listopada.  
Rozmowa z etnomuzykologiem prof. Piotrem Dahligiem po zakończeniu II Ogólnopolskiego Konkursu Tańca Ludowego „5 minut dla oberka” im. Jacka Lewandowskiego w Łodzi.
Podobno pan Jerzy Wasowski godzinami przesiadywał w studiu i sprawdzał, jak brzmi puszka albo sznurówka. Był fanatykiem szukania efektów brzmieniowych do piosenek, czyli tzw. sonorystą. Mnie ten aspekt uprawiania muzyki także fascynuje - mówi Iza Połońska w rozmowie miesiąca, Kalejdoskop 10/2019. 
Nowy singiel łódzkiej formacji Blitzkrieg trafił do rozgłośni radiowych. To nowa wersja utworu „Good Times” nagranego po raz pierwszy w studiu Izabelin w 1989 roku.
Rozmowa ze śpiewającym aktorem Marcinem Januszkiewiczem o spełnianiu marzeń.
Rozpoczęła się trasa promująca album zespołu Agnellus w całości złożony z autorskich kompozycji do tekstów Juliana Tuwima. Czym jest „Bal dla ubogich. Tribute to Tuwim” i gdzie będzie można posłuchać zawartego na krążku materiału?
Piękne, barokowe wnętrze Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej wieczorem 4 października 2019 roku wypełniła muzyka wykonana przez orkiestrę oraz chór składający się w sumie z niespełna 150 osób z Piotrkowa Trybunalskiego i Radomska.
Zarówno pod względem liczby wykonawców, jak i długości trwania była to jedna z największych imprez w ponad stuletnich dziejach tej sali widowiskowej.  Chodzi o koncert charytatywny zatytułowany „Mam jeszcze dosyć wiary” dla chorego muzyka Pawła Małolepszego zorganizowany w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie Trybunalskim.
Corocznie na przełomie sierpnia i września w wielu miejscowościach odbywają się lokalne dożynki. Często na tych imprezach można posłuchać interesujących zespołów ludowych, bo bez nich prawdziwe polskie dożynki nie mogą się obyć...
Piotrkowscy Żydzi rozrzuceni po świecie od ponad pół wieku aktywnie kultywują pamięć o swoich tradycjach związanych z trybunalskim grodem. Można nawet stwierdzić, iż ziomkostwo piotrkowian było najbardziej aktywne ze wszystkich tego typu organizacji. Nieustannie wydawano własne czasopismo, a bywało, że równolegle ukazywały się aż trzy takie gazety. Współpracowano z biblioteką w Piotrkowie, z tutejszymi szkołami, instytucjami oraz czasopismem historycznym „KurieR – Kultura i Rzeczywistość”.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.