Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Plenerowe widowiska muzyczne prezentowane corocznie w końcu lata to już tradycja oczekiwana przez piotrkowską publiczność. Tym razem spektakl pokazany został nie na rynku starego miasta, jak to zazwyczaj bywało, ale po raz pierwszy na dziedzińcu Miejskiego Ośrodka Kultury przy Alejach 3 Maja 12.
Podczas Festiwalu Łódź Czterech Kultur zaprezentowano czternastostrunowy k-dron harfowy – pierwszy na świecie instrument muzyczny wykorzystujący bryłę geometryczną odkrytą 34 lata temu przez Janusza Kapustę, artystę, filozofa i matematyka.
To było super spotkanie – powiedział Tomasz Konieczny podsumowując wydarzenie, które miało miejsce w sobotę 7 września 2019 roku w Łódzkim Domu Kultury.
7 września zmarł Zdzisław Szostak, jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów i kompozytorów, ważna postać łódzkiego życia muzycznego i filmowego. Miał 89 lat. Pogrzeb 13 września o godz. 12.
Łódzki zespół Blitzkrieg wraca po 27 latach. Ukazała się reedycja pierwszego albumu „Holy War” z 1992 r. Na You Tube można obejrzeć ich nowy teledysk do utworu „Elevator”, który zapowiada minialbum „Good Times...?”.
Pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Grażyny Bacewicz zdobył Japończyk Satoshi Ohmae za utwór „The Landscape”, druga nagroda (13 050 zł) trafiła do Nicholasa Gotcha z Wielkiej Brytanii za kompozycję „Earthise”, trzecią nagrodę (8 700 zł) otrzymał Andrea Nosari (Włochy) za kompozycję „Whale, Il canto del mare”.
Kim jest Anna Lasota? Być może jeszcze niewiele osób kojarzy jej nazwisko, ale wszyscy ci, którzy uczestniczyli w jej koncercie, z pewnością zapamiętają ją na długo.
W sobotę 24 sierpnia w Centrum Idei Ku Demokracji odbył się zupełnie wyjątkowy koncert, w którym wystąpił światowej sławy tenor Kaludi Kaludov wraz z uczestnikami prowadzonych przez siebie warsztatów wokalnych. Była to druga impreza organizowana w ramach I Festiwalu Sztuki Muzycznej.
Znajomy zadzwonił mówiąc, że muszę zobaczyć ten koncert, bo to będzie rewelacja. Słysząc taką opinię nie sposób nie sprawdzić, czy on przypadkiem się nie pomylił. Ale okazało się, że miał całkowitą rację. To była prawdziwa rewelacja!
W sobotę 17 sierpnia 2019 roku odbył się pierwszy koncert I Festiwalu Sztuki Muzycznej. Licznie przybyła do piotrkowskiego Centrum Idei Ku Demokracji publiczność usłyszała światowe i polskie melodie filmowe.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.