Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Filharmonia Łódzka musiała odwołać zapowiadany już koncert muzyki polskiej, w którym miały zabrzmieć utwory Karola Szymanowskiego i Fryderyka Chopina w wykonaniu Aleksandry Świgut. Zaprasza jednak na transmisję online recitalu fortepianowego Tymoteusza Biesa.
PODSUMOWANIE. Niedzielnym ambientowym występem Rogera Eno, młodszego brata słynnego Briana, w studiu Radia Łódź zakończył się tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit. Koncert bez publiczności transmitowano na antenie radiowej, a muzyk był jedynym wykonawcą z zagranicy, który jakimś cudem pojawił się na festiwalu w Łodzi. Pisze Bogdan Sobieszek.
EDUKULTURA. Mówi Renata Toma – nauczycielka muzyki, historii, wiedzy o kulturze i prowadząca Chór II LO w Piotrkowie Trybunalskim. Wielu jej uczniów wygrywa olimpiady z historii sztuki i osiąga sukcesy artystyczne w branży muzycznej. Wysłuchała Paulina Ilska. 
FESTIWAL. Organizatorzy Festiwalu Soundedit od czterech lat wspierają razem z Radiem Łódź nowe, dobrze rokujące projekty muzyczne. Również w tym roku zorganizowana zostanie seria minikoncertów pod szyldem Soundedit Spotlight. Artyści mają okazję wystąpić w Debich Studio 16, 17 i 18 października. Wszystkie występy będą transmitowane na antenie stacji i online.
Motywem przewodnim festiwalowego piątku (23 października) będą wspomnienia o łódzkim festiwalu z lat 80., które do dziś pozostają żywe wśród mieszkańców miasta i fanów polskiej muzyki rockowej. Mimo wielokrotnych prób nigdy nie udało się zorganizować Rockowiska ponownie.
TEMAT NUMERU. – Określając, co jest dla nas charakterystyczne, spoglądamy w stronę patronów. Naszą silną stroną jest kameralistyka, dla której zasłużył się Kiejstut Bacewicz, a także muzyka współczesna, której patronuje Grażyna Bacewicz. Wyróżnikiem uczelni stały się również profesjonalnie przygotowywane spektakle operowe – mówi Elżbieta Aleksandrowicz, nowa rektor Akademii Muzycznej w Łodzi.
FESTIWAL. Część programu Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych „Soundedit 2020” odbędzie się pod hasłem: „Rockowisko-Pamiętacie?” i przywołuje legendę łódzkich festiwali z lat 80. Mimo wielu prób w nowej rzeczywistości, nigdy nie udało się go jednak zorganizować i odtworzyć.„Soundedit 2020” powraca do jego idei, zapraszając muzyków i muzykę z nim związaną. Gwiazdami będą natomiast m.in. Marc Almond i Roger Eno – pierwszy raz w Polsce.
FESTIWAL. Wojciech Waglewski zaprosił przyjaciół do ponownej realizacji płyty  „Marek Grechuta & Anawa”. T. Koncertowa premiera będzie miała miejsce na Festiwalu Soundedit w Łodzi (22-25 października).
"Słuchanie Starego Polesia" to cykl pięciodniowych rezydencji artystycznych z udziałem uznanych polskich artystek i artystów dźwiękowych spoza Łodzi. Ideą jest międzyśrodowiskowa wymiana doświadczeń, energii i wizji, a przede wszystkim stworzenie trzech słuchowisk inspirowanych dziedzictwem kulturowym, klimatem i specyfiką Starego Polesia. Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Radio Kapitał, a kuratorami - Justyna Banaszczyk i Darek Pietraszewski.
Podczas koncertów Festiwalu Opoczno Folk Attack publiczność doświadcza, jaką siłę mają oberki, polki, mazury i walczyki z repertuaru miejscowych kapel. Okazuje się, że to, co znane i osłuchane, co przed laty stanowiło żelazny zestaw grany na weselach i zabawach, dziś inspiruje popularne zespoły folkowe, które zjeżdżają do Opoczna z całej Polski. Ma wartość dla młodych ludzi (nierzadko z miasta), którzy fascynują się muzyką tradycyjną. Staje się dla nich środkiem artystycznej ekspresji.