Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Jan Szymański, instrumentalista z Albinowa zdobył główną nagrodę na 56. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą (24-26 czerwca 2022 r.)
Łódzka Orkiestra Kameralna Primuz wzięła udział w powstaniu płyty zespołu The Aristocrats – tria rockowych wirtuozów z Wielkiej Brytanii i USA. Album, który podsumowuje 10-letnią działalność formacji, ukaże się 3 czerwca.
Dawno żadna płyta tak długo nie wisiała w powietrzu. Pierwszy singel zespołu Heima, „Milion głupich min”, został zaprezentowany w roku 2019. 2021 przyniósł trzy kolejne: „Lunę”, „Monolog” i „Gdziekolwiek”. Pisałem o nich ze sceptycznym entuzjazmem: oto rodził się zespół z predylekcją do ogólnopolskiej kariery. Z jednej strony skrojony na miarę, melodyjny, o popowym, momentami nawet tanecznym sznycie, z drugiej shoegaze’owo melancholijny, z artystycznym, alternatywnym pogłosem i posmakiem. Złoty środek dla miłośników piosenek i muzyki budującej atmosferyczne pejzaże po jasnej stronie mocy.
I wreszcie 16 lutego br. nakładem Agory S.A. ukazała się debiutancka płyta „Heima”. Czy spełnia rosnące, zwłaszcza wśród niecierpliwych słuchaczy i recenzentów, oczekiwania?
W niedzielę 10 kwietnia 2022 wręczeniem nagród i koncertem laureatów zakończyła się 21. edycja Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi, najstarszego konkursu poświęconego tej dziedzinie muzyki w Polsce. Zwyciężyło hiszpańsko-holenderskie Albéniz Trio: Javier Rameix (fortepian), Luis María Suárez (skrzypce) i Paula Brizuela (wiolonczela). Kolejne nagrody zdobyli polscy muzycy.
Tłum fanów z Polski i Europy przez trzy dni wypełniał halę Wytwórni podczas zakończonego w niedzielę 10 kwietnia 2022 Marillion Weekend. Zespół – legenda rocka progresywnego – przyjechał do Łodzi tuż po wydaniu nowej płyty „An Hour Before It’s Dark”. Po raz pierwszy można więc było usłyszeć premierowy materiał na żywo.
Barbara Małecka zajęła pierwsze miejsce w IV Konkursie Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty, który odbył się na zakończenie Festiwalu OFF-Północna w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Artystka zdobyła statuetkę Jonaszka, przekonując jurorów interpretacją utworu „Popłynę łódką” Kofty, umiejętnościami wokalno-aktorskimi i dojrzałością wykonania.
29 marca ukaże się „Spirals” – nowa płyta Macieja Stanieckiego, eksperymentującego gitarzysty i producenta współpracującego z muzykami sceny alternatywnej, takimi jak trębacz Wojciech Jachna czy klarnecista Wacław Zimpel.
WYWIAD. O projekcie „WSPÖŁGŁØSY. Chööör i Kwintet Marcela Balińskiego”, zrealizowanym wspólnie przez chór osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi i doświadczonych muzyków improwizatorów: Rafała Różalskiego, Bartosza Szablowskiego, Bartosza Skibińskiego, Marcina Zabrockiego i Jakuba Gutkowskiego mówi Marcel Baliński.
Pandemia zbiera żniwo. Nie był to może bogaty rok w łódzkiej i wojewódzkiej muzyce niepoważnej, ale – na szczęście – w 2021 r. ukazało się kilka spektakularnych płyt. Najbardziej widoczne były tym razem zespoły z pogranicza rocka i alternatywy, zwłaszcza z udziałem Grzegorza Fajngolda – Salvezza i 19 Wiosen, oraz jazzowe, ze szczególnym uwzględnieniem Marek Kądziela Jazz Ensemble. Ale też zadebiutował (wreszcie!) Polski Zespół, „Koniec” ogłosił Janusz Reichel, chwalona Heima bombardowała nas singlami, zapowiadając debiutancki album, a Zuzanna nagrała kawałek z Czesławem Mozilem. Podsumowuje Rafał Gawin.
WYWIAD. – Internet to nie cyferki, ale prawdziwi ludzie, za których trzeba wziąć odpowiedzialność – o roli mediów społecznościowych w budowaniu kariery mówi Weronika Juszczak, pochodząca z Sieradza piosenkarka, która zadebiutowała w sieci.