Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Rok Polskiego Romantyzmu zachęca do ponownego odczytania poezji Adama Mickiewicza. Od wydania „Ballad i romansów”, które symbolicznie wyznaczają początek tej epoki w Polsce, minęło równo dwieście lat. Czy ballady nadal wciągają w swoją pełną fantazji narrację, a romanse urzekają świeżością uczuć? A może potrzebujemy jakiejś pomocy, by te uczucia i wrażenia w sobie odnaleźć?
Podczas gali Festiwalu Soundedit Barry Adamson odebrał statuetkę Człowieka ze Złotym Uchem dla najlepszych producentów muzycznych na świecie. Tuż przed tym laureat wystąpił na scenie Klubu Wytwórnia i odśpiewał kilka swoich piosenek do muzyki z playbacku. Nagrody otrzymali też Piotr Madziar i Leszek Kamiński - zasłużeni producenci, „ojcowie” m.in. wielu legendarnych albumów polskiego rocka lat 80. i 90. Nick Mason, perkusista Pink Floyd, swojego Człowieka ze Złotym Uchem dostał podczas koncertu w Łodzi w maju. Teraz mogliśmy zobaczyć ten moment uwidczniony na filmie.
Barry Adamson, Nick Mason, Piotr Madziar oraz Leszek Kamiński otrzymają nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem”. Gala wręczenia statuetek odbędzie się w Klubie Wytwórnia w sobotę 5 listopada – ostatniego dnia Festiwalu Soundedit. Nagrodą zostają uhonorowani najlepsi producenci muzyczni na świecie oraz osoby, dla których muzyka to nie tylko zawód, ale przede wszystkim pasja.
PODSUMOWANIE. Diagnozę kondycji człowieka najtrafniej potrafią sformułować nie politycy, psycholodzy czy nawet naukowcy, ale artyści. Przyglądając się spektaklom tegorocznych Łódzkich Spotkań Baletowych w Teatrze Wielkim w Łodzi, nie da się zbagatelizować lęku i poczucia zagrożenia: czy naprawdę jest aż tak źle? Pisze Magdalena Sasin.
14. edycja Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit rozpocznie się w łódzkim Klubie Wytwórnia już 3 listopada i potrwa trzy dni! Koncerty polskich i zagranicznych gwiazd, rozbudowany program warsztatów, wyjątkowe spotkania oraz nagroda „Człowieka ze Złotym Uchem”, to najmocniejsze punkty programu łódzkiej imprezy.
WYWIAD. - Ja bym to nazwał raczej alternatywnym popem. Także dlatego, że popularności sensu stricto ta płyta mi nie przyniosła. Gdy robiliśmy w studiu utwór „Toto”, Paweł Cieślak puścił instrumental i powiedział: „Jakiś niezły popik tutaj leci”. Jeżeli ktoś potrzebuje ramek, to w porzo. Nie kluczę na siłę i nie zwodzę, bo to mnie bawi – po prostu cały czas interesuje mnie coś nowego. Jestem przeciwny ironicznemu dystansowaniu się do wszystkiego – mówi PATRYK PIETRZAK, łódzki muzyk i aktor (rocznik 1991).
od 30 WRZEŚNIA 2022 / 30 WRZEŚNIA 2022

Koncert symfoniczny i wystawa

Filharmoniczny piątek to kolejna sposobność do obcowania ze sztuką wiolinistyczną najwyższej próby. Dzieła epoki romantyzmu wykona Maciej Łabecki, na co dzień koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej FŁ oraz wykładowca klasy skrzypiec łódzkiej Akademii Muzycznej.
Muzeum Ziemi Wieluńskiej zaprasza koncert „Piosenka moja po świecie chodzi”. 16 kwietnia będzie można posłuchać poezji Marii Konopnickiej śpiewanej do muzyki polskich kompozytorów.
25 PAŹDZIERNIKA 2022

Polish Camerata gra Beethovena

Rozpoczęła się jesienna tura VII festiwalu "Polish Camerata swojemu miastu - Ludwig van Beethoven, spóźniony jubileusz". 
Po poprzednich sukcesach "Fortepiany Wolności" wracają pod retkińską tężnię solankową przy ul. Hufcowej 20. 7 VIII o godz. 19 wystąpi Marcel Baliński - pianista, kompozytor i animator kultury. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.