Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
FELIETON. W 2014 roku byłem w łódzkiej Atlas Arenie na koncercie Black Sabbath i Aerosmith, a dwa lata później na The Cure. I podobało mi się. Mogłem wykrzyczeć refreny ulubionych kawałków z przeszłości i udawać, że znów mamy lata osiemdziesiąte, a ja jestem ponad 30 lat młodszy. Miałem dobre miejsca, z boku hali, z otwartym widokiem na scenę, gdzie malutkie sylwetki muzyków nie budziły wątpliwości. Pisze Dariusz Bilski.
Podczas tegorocznej edycji Studenckiej Wiosny Teatralnej w Lublinie (18–21 maja) spektakl dyplomowy studentów Katedry Musicalu Akademii Muzycznej w Łodzi zdobył dwie nagrody.
Łódzka Orkiestra Kameralna Primuz wzięła udział w powstaniu płyty zespołu The Aristocrats – tria rockowych wirtuozów z Wielkiej Brytanii i USA. Album, który podsumowuje 10-letnią działalność formacji, ukaże się 3 czerwca.
W piątek 6 V Salę Koncertową Akademii Muzycznej przy ul. Żubardzkiej 2a wypełnią porywające dźwięki meksykańskiego kwintetu M5 The Mexican Brass.
Dawno żadna płyta tak długo nie wisiała w powietrzu. Pierwszy singel zespołu Heima, „Milion głupich min”, został zaprezentowany w roku 2019. 2021 przyniósł trzy kolejne: „Lunę”, „Monolog” i „Gdziekolwiek”. Pisałem o nich ze sceptycznym entuzjazmem: oto rodził się zespół z predylekcją do ogólnopolskiej kariery. Z jednej strony skrojony na miarę, melodyjny, o popowym, momentami nawet tanecznym sznycie, z drugiej shoegaze’owo melancholijny, z artystycznym, alternatywnym pogłosem i posmakiem. Złoty środek dla miłośników piosenek i muzyki budującej atmosferyczne pejzaże po jasnej stronie mocy.
I wreszcie 16 lutego br. nakładem Agory S.A. ukazała się debiutancka płyta „Heima”. Czy spełnia rosnące, zwłaszcza wśród niecierpliwych słuchaczy i recenzentów, oczekiwania?
W niedzielę 10 kwietnia 2022 wręczeniem nagród i koncertem laureatów zakończyła się 21. edycja Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi, najstarszego konkursu poświęconego tej dziedzinie muzyki w Polsce. Zwyciężyło hiszpańsko-holenderskie Albéniz Trio: Javier Rameix (fortepian), Luis María Suárez (skrzypce) i Paula Brizuela (wiolonczela). Kolejne nagrody zdobyli polscy muzycy.
Tłum fanów z Polski i Europy przez trzy dni wypełniał halę Wytwórni podczas zakończonego w niedzielę 10 kwietnia 2022 Marillion Weekend. Zespół – legenda rocka progresywnego – przyjechał do Łodzi tuż po wydaniu nowej płyty „An Hour Before It’s Dark”. Po raz pierwszy można więc było usłyszeć premierowy materiał na żywo.
Barbara Małecka zajęła pierwsze miejsce w IV Konkursie Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty, który odbył się na zakończenie Festiwalu OFF-Północna w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Artystka zdobyła statuetkę Jonaszka, przekonując jurorów interpretacją utworu „Popłynę łódką” Kofty, umiejętnościami wokalno-aktorskimi i dojrzałością wykonania.
To jeden z niewielu polskich zespołów, któremu udało się osiągnąć międzynarodowy sukces. Mawia się o nich jako o „polskim towarze eksportowym”. Mając na swoim koncie siedem albumów długogrających, dwa minialbumy i kilka wydawnictw koncertowych, warszawski Riverside obchodzi właśnie jubileusz 20-lecia istnienia. 
29 marca ukaże się „Spirals” – nowa płyta Macieja Stanieckiego, eksperymentującego gitarzysty i producenta współpracującego z muzykami sceny alternatywnej, takimi jak trębacz Wojciech Jachna czy klarnecista Wacław Zimpel.