Mozart kameralnie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 6 =

Mozart kameralnie

Cykl koncertów poświęcony muzyce Wolfganga Amadeusa Mozarta. Wykonany zostanie komplet fortepianowych dzieł kameralnych kompozytora: tria, kwartety i kwintet oraz koncert na 3 fortepiany i orkiestrę. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Muzyki Kameralnej Akademii Muzycznej w Łodzi.
Wolfgang Amadeus Mozart znany jest szczególnie ze swojej twórczości operowej i symfonicznej. Łódzka publiczność w ostatnim czasie miała okazję posłuchać wszystkich koncertów fortepianowych klasyka wiedeńskiego za sprawą cyklu organizowanego przez Orkiestrę Kameralną Polish Camerata we współpracy z Akademią Muzyczną w Łodzi. W okresie od września do grudnia prezentowane były wszystkie dzieła na fortepian i orkiestrę w wykonaniu pianistów związanych z łódzką uczelnią muzyczną i zespołu kierowanego przez dyrygenta Marka Głowackiego. Teraz przyszedł czas na twórczość kameralną Mozarta. 

W najbliższy grudniowy weekend Instytut Muzyki Kameralnej zaprasza na wieczory z dziełami twórcy Czarodziejskiego fletu skomponowanymi na kameralne zespoły instrumentalne. Pierwsze dwa koncerty cyklu to wydarzenia poświęcone kompletowi triów fortepianowych. Zabrzmią wszystkie tria na skrzypce, wiolonczelę i fortepian, jak również kompozycja na nieco mniej klasyczny skład: klarnet, altówkę i fortepian, czyli Trio Es-dur „Kegelstatt” KV 498. Wykonane zostaną przez cenionych i utytułowanych instrumentalistów, wśród których przeważać będą wykładowcy i studenci łódzkiej Akademii Muzycznej: Anna Toporkiewicz, Anna Banaś, Michał Kluska, Ludwika Maja Tomaszewska-Klimek, Agata Jarecka, Agata Lichoś, Robert Stefański, Dorota Stanisławska, Adam Manijak, Magdalena Kling-Fender, Robert Fender, Hanna Holeksa, Malwina Miękoś, Miłosz Mirowski, Michał Rot, Robert Fender, Marcin Kawczyński, Sławomira Wilga, Agata Nowak, Anna Liszewska.

Trzeciego dnia zaprezentowane zostaną kwartety Wiedeńczyka, które zagrają muzycy związani z Akademią. Skrzypaczki: Małgorzata Wasiucionek-Potera, Dominika Przech, Anna Toporkiewicz. Partie altówek zaprezentują Dorota Stanisławska i Piotr Wróblewski. Na wiolonczeli zagrają Małgorzata Sęk, Martyna Pasierbek oraz Jakub Lemański. W programie ostatniego koncertu z cyklu znajdą się Kwintet Es-dur na fortepian i instrumenty dęte KV 452 w wykonaniu: Agaty Piotrowskiej-Bartoszek, Bartosza Jawora, Krzysztofa Kamińskiego, Zbigniewa Monkiewicza i Tomasza Bartoszka. Następnie zabrzmi nietypowy pod kątem obsady Koncert F-dur na 3 fortepiany i orkiestrę KV 242. Przy fortepianie zasiądą Michał Drewnowski, Mariusz Drzewicki i Witold Holtz, a towarzyszyć im będzie Orkiestra Kameralna Primuz pod kierownictwem Jacka Rogali.

Program
9 grudnia g. 18
Trio fortepianowe B-dur (Divertminerto) KV 254
Trio Es-dur „Kegelstatt” KV 498
VI Trio fortepianowe G-dur KV 564

10 grudnia g. 18
II Trio fortepianowe G-dur KV 496
III Trio fortepianowe B-dur KV 502
IV Trio fortepianowe E-dur KV 542
Trio fortepianowe d-moll KV 442

11 grudnia g. 18
V Trio fortepianowe C-dur KV 548
I Kwartet fortepianowy g-moll KV 478
II Kwartet fortepianowy Es-dur KV 493

12 grudnia g. 18
Kwintet Es-dur na fortepian i instrumenty dęte KV 452
Koncert F-dur na 3 fortepiany i orkiestrę KV 242

Wszystkie koncerty odbędą się w sali 12 w Pałacu AM przy ul. Gdańskiej (wstęp wolny).