Premiera "Batszeby" | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 3 =

Premiera "Batszeby"

fot. Shendl Kopitman

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zaprasza 21 VIII o godz. 19 na polską premierę "Batszeby", jedynej zachowanej jidyszowej opery z Europy autorstwa Henocha Kona, łodzianina. Wstęp wolny.
Jest to wspólny projekt Yiddish Summer Weimar, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana i MCY w Paryżu. Triangle Orchestra Project przedstawia „Bas-Sheve – Batszeba”, jidyszową operę autorstwa Henocha Kona.

„Batszeba” to jedyna zachowana jidyszowa opera z Europy, która miała swoją premierę w 1924 roku w Teatrze Idy Kamińskiej w Warszawie. Opowiada ona biblijną historię króla Dawida pożądającego Batszeby (jid. Bas-Sheve), żony swojego sługi Uriasza. Tragiczna aura otacza wszystkich bohaterów tej opowieści o nadużyciach władzy i lojalności, niesprawiedliwej karze oraz pojednaniu.

Kompozytor Henoch Kon (1890-1972) urodził się w Łodzi, studiował w Berlinie, a po wojnie żył przez jakiś czas w Paryżu. Triangle Orchestra Project nie tylko podąża śladami jego życiowej drogi, odwiedzając Paryż, Weimar i Łódź , ale również łączy młodych muzyków i wokalistów z tych krajów.

Znani ze sceny kabaretowej autor Mosze Broderson i kompozytor Henoch Kon, występowali w całym kraju, a zwłaszcza w Łodzi. Wiedzieli oni jak przykuć uwagę publiczności, prowokując zarówno momenty głębokiego milczenia, jak i gromkiego śmiechu.

Ten projekt jest urzeczywistnieniem pierwotnych planów kompozytora Kona, których nie był w stanie zrealizować – aranżacją orkiestrową opery. W 1924 roku brakowało środków by zatrudnić orkiestrę, a Kon sam wykonywał partię basu i równocześnie akompaniował na fortepianie.

Tego lata znany muzyk, aranżer i kompozytor z Kalifornii, Joshua Horowitz, stworzył mistrzowską orkiestrową aranżację tej opery. Młodzi muzycy z Polski, Francji i Niemiec stworzyli Triangle Orchestra Project, wspólnie wykonają to dzieło podczas koncertu, będącego zwieńczeniem okresu intensywnych prób.

Wykonanie opery poprzedzi wykład dr Diany Matut o życiu i twórczości kompozytora, przeplatany utworami spod pióra najpopularniejszego polskiego kompozytora świeckiej jidyszowej muzyki.