3 PAŹDZIERNIKA 2024 - 16 PAŹDZIERNIKA 2024
Fim Now
Z okazji jubileuszu 5-lecia istnienia w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi Instytutu Fotografii i Multimediów – w Galerii ASP przy ul. Piotrkowskiej 68 odbędzie się wystawa „Fim Now”. Na ekspozycji, która zostanie otwarta 3 X o godz. 18, znajdą się najlepsze prace studentów z ostatnich pięciu lat.
19 PAŹDZIERNIKA 2024 - 14 LISTOPADA 2024
Teplicka liczy warstwy
Na wystawę prac Weroniki Teplickiej „Liczę warstwy w obrazie, liczę zdjęcia na ścianie” zaprasza galeruia Art Hub. Otwarcie 19 X o godz. 18.
4 PAŹDZIERNIKA 2024 - 4 PAŹDZIERNIKA 2024
Targi Sztuki, Designu i Wszystkiego Dobrego
Łódzkie Sztuki z radością zapraszają na trzecią jesienną edycję targów sztuki i designu Jesienne Sztuki 2024, która będzie jednocześnie dziewiątą edycją wydarzenia w ogóle. Tegoroczna odsłona odbędzie się 4 X w godz. 17–22, a miejscem spotkania będzie hall i foyer Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi.
6 WRZEŚNIA 2024 - 30 LISTOPADA 2024
Gu-Tang Clan przy Ogrodowej
Galeria Pop up Ogrodowa8 zaprasza 6 X o godz. 13 na otwarcie wystawy artysty o pseudonimie Gu-Tang Clan - we współpracy z Festiwalem Łódź Wielu Kultur.
11 PAŹDZIERNIKA 2024 - 8 GRUDNIA 2024
100-lecie Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi
„Dziś są nasze Urodziny! – wystawa z okazji 100-lecia Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi” zostanie otwarta 11 X w Ośrodku Propagandy Sztuki. Pokazane zostaną wyłonione w konkursie Open Call aktualne prace artystów, których dzieła można było oglądać w przestrzeniach MGSŁ w różnym czasie, a także dary przekazane do zbiorów MGSŁ oraz materiały archiwalne z życia galerii.
27 WRZEŚNIA 2024 - 7 LISTOPADA 2024
LAAF - Teoria mnogości
Stowarzyszenie LAAF organizuje drugą edycję Lodz Abstract Art Festival pod hasłem "Teoria mnogości". Rozpocznie się ona 4 X o godz. 17 w Centrum Festiwalowym przy ul. Roosevelta 10C (OFF Piotrkowska Center) w Łodzi (w dniu wernisażu wejście do Centrum Festiwalowego będzie darmowe) i potrwa do 20 X. Wystawy towarzyszące otwierane są już wcześniej - 27 IX i 3 X.
RECENZJA. Czy jak gdyby wbrew dogmatowi o narodzeniu Jezusa z łona kobiety, brzemienność Maryi mogła być uznawana za wstydliwą? W sanktuarium w Skępem domniemany ciążowy brzuch późnogotyckiej figury Madonny ukryto pod obszerną peleryną z posrebrzanej blachy. A może Ona w ogóle nie została ukazana tu jako ciężarna? Tylko skąd wówczas określenie skępskiej Maryi jako Matki Bożej Brzemiennej? Tak czy inaczej, „ugrzeczniony” wizerunek, nadany podczas koronacji figury w 1755 roku i obowiązujący do 1955 roku, uznano za kanon, intensywnie go powielając – i tak Matkę Boską Skępską kojarzymy dzisiaj. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
od 11 PAŹDZIERNIKA 2024
EmoPolis Agaty Ingarden
"EmoPolis" to pierwsza w Polsce muzealna wystawa prac Agaty Ingarden. Jest ona fragmentem nieustannie rozwijanego projektu, w którym główną rolę odgrywa infrastruktura przeznaczona do zarządzania energią emitowaną przez stany emocjonalne. Wystawa łączy ze sobą dwie monumentalne prace – "Rescue Dummies" i "Piknik o zachodzie słońca". Wernisaż 11 X o godz. 18 w ms2.
26 WRZEŚNIA 2024 - 31 GRUDNIA 2024
Duchowość a materialność
W Starej Drukarni można będzie oglądać fotografie i obrazy Piotra Piada Podsiadłego, interdyscyplinarnego artysty, który w swoich dziełach łączy tradycję z nowoczesnością, technikę ze zmysłowością, geometrię z emocjami. Wernisaż 26 IX o godz. 19.
RECENZJA. Przestrzeń i światło to podstawowe zagadnienia malarskie. Można za ich pomocą opisać sporą część rzeczywistości – także tej niewidzialnej i nienazywalnej, a dotyczącej sfer metafizycznych. Migotliwe, barwne reprezentacje „nadsfer” stworzone przez Piotra Turka hipnotyzują, wciągając wzrok w swoisty wir i każąc zatrzymać się przed każdym obrazem na dłużej. Trzeba włożyć trochę wysiłku, by przenieść wzrok z jednego płótna na drugie. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.