Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
25 PAŹDZIERNIKA 2021 - 29 PAŹDZIERNIKA 2021 / 29 PAŹDZIERNIKA 2021

Zauważmy uchodźców

W obliczu narastającego kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej zespół Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych wraz z łódzkimi artystami organizuje akcję "Wolna przestrzeń". W jej ramach powstała wystawa, instalacja podlegająca procesowi przemiany oraz performance z udziałem publiczności, którego start jest przewidziany 29 X o godz. 17.
Po rocznej przerwie wznowiono ważne modowe wydarzenie dla młodych projektantów – Łódź Young Fashion, organizowane przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi i Stowarzyszenie Pola Designu w partnerstwie z miastem. Jednak, ponieważ nieustępliwa zaraza wymusza nietypowe rozwiązania organizacyjne – edycja 2021 również była nietypowa.
RECENZJA. Coś dziwnego dzieje się z ludźmi – w sytuacji pewnego zagubienia przestają wierzyć w naukę, porzucają rozumowy odbiór rzeczywistości na rzecz intuicji, czerpania z własnej „nieuzbrojonej” wyobraźni. Czy Ziemia znów jest płaska? Do takiej metafory odnosi się wystawa w ms1, która jest refleksją nad rolą nauki i komunikacji we współczesnym świecie. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
od 22 PAŹDZIERNIKA 2021

Sztuka w drukarni

„Kontrast” to wydarzenie obejmujące odsłonięcie murali i wernisaż wystawy malarstwa i grafiki dwojga artystów z łódzkiej ASP: Aleksandry Ignasiak i Macieja Walczaka. Odbędzie się 22 X o godz. 19 w Starej Drukarni przy Gdańskiej.
Moryc Goldschmidt jest bohaterem komiksu narysowanego przez Michała Arkusińskiego do scenariusza Macieja Cholewińskiego. „Moritz Goldschmidt” – bo tak się podpisał na zachowanej mapie Palestyny - najprawdopodobniej był przyjacielem przedwojennej, warszawskiej rodziny scenarzysty i chyba, a raczej na pewno zginął w tamtejszym getcie. Wrócił jako bohater komiksu.
od 28 PAŹDZIERNIKA 2021

Historia-propaganda-sztuka

Muzeum Tradycji Niepodległościowych zaprasza na wystawę "Historia-Propaganda-Sztuka. Na skrzyżowaniu". Otwarcie 28 X o godz. 18.
21 PAŹDZIERNIKA 2021 - 31 MARCA 2022 / 22 PAŹDZIERNIKA 2021

Bohle-Szacka. Przenikanie

Centralne Muzeum Włókiennictwa zaprasza na wystawę „Helena Bohle-Szacka. Przenikanie”. Otwarcie 21 X w godz. 18-21.
RECENZJA. Obcowanie z dziełami Włodzimierza Ciesielskiego daje taką przyjemność jak spacer po lesie. Może nawet większą, bo mamy tu naturę i sztukę w jednym – a dodatkowo w tym wypadku owe zjawiska przestają być sprzecznościami. Swoje dopowiada Jolanta Ciesielska, której płaskie prace odzwierciedlają naturalne struktury. Dzieła obojga artystów pięknie ze sobą korespondują. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka
22 PAŹDZIERNIKA 2021 - 9 STYCZNIA 2022

BaŁUTy tożsamości

Łódzcy twórcy, aktywiści czy socjologowie są zgodni, że w Bałutach jest coś elektryzującego, emocjonującego, co sprawia, że stanowią one częsty motyw przewodni wydarzeń i akcji społeczno-artystycznych w Łodzi. Galeria Bałucka zaprasza na wystawę poświęconą tej dzielnicy. Otwarcie 22 X o godz. 18.
15 PAŹDZIERNIKA 2021 - 27 LUTEGO 2022

Awangardowe muzeum

Wystawa "Awangardowe muzeum" to pierwszy na świecie projekt pozwalający równolegle prześledzić historię czterech niezwykłych inicjatyw: rosyjskiej sieci Muzeów Kultury Artystycznej, hanowerskiego Kabinett der Abstrakten, założonego w Nowym Jorku Société Anonyme Inc. oraz powstałej w Łodzi Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy „a.r.”. Otwarcie w ms1 15 X o godz. 18.