Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Wiadomo, że psychologiczne teorie Carla Gustava Junga wpłynęły na kulturę. Teraz możemy obserwować kolejny przejaw tego zjawiska – dwaj łódzcy artyści: malarz Maciej Walczak i rzeźbiarz Jarosław Borek zwizualizowali Jungowskie archetypy, czyli modele ludzkich osobowości, i zestawili je na wystawie w Galerii AOKZ. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Henryk Stażewski jako artysta przeprowadził awangardową myśl od międzywojnia po lata 80. XX wieku – to szmat czasu, 60 lat, w ciągu których jego sztuka ewoluowała, nieustannie się unowocześniając. Bo Stażewski kultywował nowoczesność, także jako 90-latek. Jego powojennej twórczości poświęcono wystawę w Muzeum Sztuki. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
15 CZERWCA 2023 - 25 CZERWCA 2023

Fotofestiwal - Tyle wystaw w całym mieście

Retrospektywna wystawa Grzegorza Przyborka z niepokazywanymi dotąd pracami, polska rzeczywistość lat 70. i 80. zapisana w ikonicznych kadrach Chrisa Niedenthala, a także wystawy grupowe: studentów i absolwentów Szkoły Filmowej, ASP czy programu mentorskiego Sputnik Photos – w czerwcu w Łodzi odbędzie się Fotofestiwal.
6 CZERWCA 2023 - 30 CZERWCA 2023

Barok według Zjawionego

Na wystawę prac Tomasza Zjawionego „Późnobarokowe impresje”, która uświetni pierwszą  rocznicę funkcjonowania Galerii Przedpokój w Łowiczu, składają się dwa cykle obrazów z lat 2020–22. Otwarcie 6 VI o godz. 17.
RECENZJA. Wystawa „Post-quam” Andrzeja Bartczaka w Muzeum Sztuki przybliża niewielki, choć starannie wyselekcjonowany fragment dorobku artysty. Taki wybór dość precyzyjnie tłumaczy ideę przyświecającą twórczości tego malarza, grafika, rzeźbiarza, twórcy obiektów i instalacji, poety, profesora łódzkiej ASP. Pisze Gustaw Romanowski.
"Sala Neoplastyczna. Stan początkowy" - otwarcie wystawy w Sali Neoplastycznej Muzeum Sztuki (ms1) 31 V o godz. 18. Wystawa jest czynna do odwołania.
od 26 MAJA 2023 / 26 MAJA 2023 - 9 CZERWCA 2023

Gratisy z wystawy

26 V w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi odbędą się dwa wernisaże – o godz. 15 ("Gipsoryt" - wystawa prac studentów i pedagogów ASP w Łodzi) i o godz. 18 ("Galeria Gratisse").
10 CZERWCA 2023 - 28 CZERWCA 2023

Z gwiazd do gwiazd

"Z gwiazd do gwiazd. Przez trudy do trudów" - wystawa obiektów i obrazów Dawida Kawalca. Otwarcie 10 VI o godz. 18 w Galerii Art Hub.
RECENZJA. Czy mamy wpływ na przyszłość? Niewątpliwie. Czy możemy sprawić, by była lepsza? Na pewno możemy – i musimy – o tym myśleć. Z tego założenia wychodzą także designerzy – projektanci przedmiotów i przemian świadomości. Hasło tegorocznego Łódź Design Festival brzmi „Future Perfect”. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
26 MAJA 2023 - 30 CZERWCA 2023

Przesłanie Bartczaka

Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na wystawę Andrzeja Mariana Bartczaka „Przesłanie”. Wernisaż 26 V o godz. 19 przy ul. Dąbrowskiego 5.