Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
22 WRZEŚNIA 2020 - 5 PAŹDZIERNIKA 2020

Bioróżnorodność - wystawa w Galerii Fotografii

– Bioróżnorodność naprawdę jest szansą Ziemi, zarazem jedyną szansą na przetrwanie człowieka – zapewnia kurator wystawy fotograficznej przygotowanej w ramach XVIII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego. Wernisaż wystawy 22 września.
TEMAT NUMERU. Jak pokazać znane miejsca na nowo? Pokazujemy jak robią to posługując się fotografią Łukasz z Bałut i Piotr Wypych. 
RECENZJA. Życie to sztuka, a sztuka to życie – artysta jest po to, by tę prawdę unaocznić, tak jak robi to czworo performerów, których dokonania oglądamy w Ośrodku Działań Artystycznych. W Piotrkowie Trybunalskim trwa festiwal „Interakcje” – a w jego ramach udana wystawa „Człowiek w teatrze życia codziennego”. Kolejna w tym miejscu. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
14 WRZEŚNIA 2020 - 11 PAŹDZIERNIKA 2020 / 25 WRZEŚNIA 2020

Interakcje 2020 w Piotrkowie: Sztuka a życie

Międzynarodowy Festiwal Sztuki „Interakcje” w Piotrkowie Trybunalskim prezentuje performance, sztukę żywą, akcje, interwencje, manifestacje i praktyki artystyczne, łączące sztuki wizualne, teatr, taniec, film i muzykę. XXI edycja odbędzie się w dniach 14 IX–11 X. Podejmie temat tożsamości performera, przedstawiania siebie i swojej działalności wobec świata sztuki i codziennego życia.
15 WRZEŚNIA 2019 - 11 PAŹDZIERNIKA 2020

Reliefy i rzeźby Veroniki Taussig

W galerii Pop-up Ogrodowa 8 można oglądać cykl papierowych reliefów i rzeźb Veroniki Taussig. To celebracja jej zamiłowania do koloru, przeplatania barw. Otwarcie wystawy "Przekroczenia/Crossing" w ramach Łódź Design Festiwal 15 IX o godz. 19.
RECENZJA. Jeśli ktoś szuka piękna, w obrazach Rafała Sobiczewskiego go nie znajdzie. Jeśli szuka nadziei – dostrzeże tylko maleńkie (ale bezcenne) światełko w tunelu. Brutalizm tych płócien robi potężne wrażenie, może widza sponiewierać – ale warto się z tym zmierzyć, bo to sztuka na najwyższym poziomie. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
11 WRZEŚNIA 2020 - 11 PAŹDZIERNIKA 2020

Retrospektywa Jana Lebensteina

Obrazy, grafiki i rysunki Jana Lebensteina (1930-1999) pochodzące z prywatnych kolekcji można oglądać w Galerii Willa. Wernisaż 11 IX o godz. 17 (live na Facebooku).
27-letnia artystka w 2018 r. ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi – wtedy też otrzymała Nagrodę „Kalejdoskopu” (i Łódzkiego Domu Kultury) w Konkursie im. Strzemińskiego – Sztuki Piękne. Najszlachetniejszą formą sztuki, jej zdaniem, pozostaje malarstwo – i ono jest główną dziedziną jej twórczości.
1 WRZEŚNIA 2020 - 30 WRZEŚNIA 2020 / 20 WRZEŚNIA 2020

Łódź Design Festival w kontenerach

14. Łódź Design Festival odbędzie się we wrześniu jako wydarzenie hybrydowe – analogowo-wirtualne. Główny weekend festiwalu to dni 17-20 IX, ale wystawy będą otwierane już wcześniej. Hasło imprezy to "Progres!".
19 WRZEŚNIA 2020 - 21 LISTOPADA 2020

Pasiewicz/Otocki: Brudna materia

Malarstwo Bartka Otockiego i wideoperformance Piotra Pasiewicza można oglądać w autorskiej galerii Art Hub Rydzowa. Otwarcie wystawy 19 IX o godz. 18.