Zwolnij, bądź szczęśliwy | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =

Zwolnij, bądź szczęśliwy

W galerii Pop-up Ogrodowa8 wystawa zdjęć Allana Dransfielda "What Makes You Happy? / Co sprawia, że jesteś szczęśliwy?" towarzysząca Fotofestiwalowi. Wernisaż 7 VIII o godz. 20.45.
Przedstawiciele 23 narodowości dostali pytanie „co sprawia, że jesteś szczęśliwy?”. Skierowane do nich słowa otworzyły przestrzeń do spontanicznej autorefleksji, pozwoliły też na nawiązanie kontaktu między obcymi sobie ludźmi - dzięki zainteresowaniu pytającego i otwartości pytanego. Widzowie, którzy mogą obserwować przedstawione na wystawie odpowiedzi, mają szansę wziąć w tym dialogu udział. To wizualny most, dzięki któremu możliwe jest dzielenie się empatią i inspiracją.

Przedstawiona seria jest jedną z pięciu części większego cyklu „NIE SPIESZ SIĘ, BĄDŹ SZCZĘŚLIWY/DON’T HURRY, BE HAPPY”. Celem projektu jest uśmierzenie stresu wywołanego szybkim tempem współczesnego życia codziennego. Uczestnicy zostali zaproszeni do zwolnienia rytmu, do „życia chwilą”. Ich wypowiedzi, prezentujące różne prowadzące ku temu sposoby, pomagają dostrzec proste radości: nawiązywanie wzajemnych kontaktów, oddychanie, budzenie w sobie dziecka.

Projekt składa się z fotografii, ilustracji, muzyki i filmów - wszystkie te narzędzia służą ukazaniu wspólnych podstaw, z których wyrasta szczęście. Są to instrumenty, dzięki którym w mocniejszym świetle możemy zobaczyć doświadczenie tych, którzy szczęście przeżywają.

Realizację inicjatywy zapewnił szwajcarski producent toreb FREITAG, który w trakcie internetowej kampanii poszukującej ‘Executive Vice Pleasidents for Global Happiness’ (gra słów - w przybliżonym tłumaczeniu: Wiceprezes Zarządu Przyjemnawczego dla Globalnego Szczęścia) skontaktował się z Allanem Dransfieldem, który przez 10 lat w swej twórczości badał symbolikę prostego skoku jako uniwersalnego przekazu uczucia szczęścia. Wspieranie budowania zrównoważonej ekologicznie przyszłości stanowi serce filozofii firmy FREITAG.

Allan Dransfield to artysta multimedialny, którego twórczość charakteryzują przede wszystkim styl graficzny oraz kolaboracyjne podejście do tematu pracy, oparte na włączaniu w proces twórczy różnych podmiotów.

Allan urodził się w roku 1981 w północnej Anglii. W 2004 r. ukończył kierunek projektowanie motoryzacyjne (Automotive Design) na Uniwersytecie Coventry, po czym przez 10 lat pracował, poruszając się między Włochami, Szwecją i Chinami. W połączeniu z dziecięcą pasją Allana do tworzenia obrazów, podróż ta zapoczątkowała jego fascynację wielozmysłową eksploracją zdefiniowaną przez Allana jako „kreatywna etnologia”. W 2014 roku rozpoczął dwuletnią podróż po świecie, której owocem jest czasopismo „Lifekollektiv”. W 2017 roku Allan przeniósł się z Berlina do Łodzi, gdzie obecnie mieszka.

Allan Dransfield jest laureatem kilku nagród, w roku 2019 jego cykl fotografii „Psy pasterskie bieguna północnego/Sheep Dogs of The North Pole” został nagrodzony w konkursie Sony World Photographic Awards; seria ta była również pokazywana w ramach wystawy Fotofestiwal Łódź 2019. W tym samym roku Allan rozpoczął współpracę ze szwedzkim producentem toreb FREITAG w roli „Executive Vice Pleasident For Global Happiness”.