Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Intryga opery „Lo speziale” rozgrywa się pomiędzy zaledwie czterema osobami: młodą i pełną wdzięku Grillettą oraz jej trzema zalotnikami, spośród których jednemu jest skłonna oddać swoją rękę. Obsada w sam raz na pandemiczne czasy! Autorem tego sympatycznego dziełka jest Joseph Haydn, pierwszy z trzech klasyków wiedeńskich. Premiera została przygotowana wspólnymi siłami Akademii Muzycznej (soliści) oraz Teatru Wielkiego w Łodzi (orkiestra).
PODKAST. Posłuchajcie jak Andrzej Wichrowski, aktor Teatru im. Jaracza w Łodzi, czyta wybrane teksty naszych autorów podczas czwartej, specjalnej sesji nagraniowej naszych podkastów - aktorskich interpretacji "Kalejdoskop naGłos". Realizacja dźwiękowa: Marek Sirecki (Studio MarAtlon).
"Klaus- obsesja miłości" to spektakl oparty na biografii Klausa Kińskiego, aktora, reżysera i pisarza. Uznawanego za wybitnego artystę, otoczonego aurą mrocznych skandali na tle seksualnym. Spektakl powstał w Fundacji Kamila Maćkowiaka, zobaczymy go na Scenie Monopolis. 
11 PAŹDZIERNIKA 2020 - 13 GRUDNIA 2020

O!impro - nowa scena w Teatrze Małym

Grupa - "O! impro" będzie wystawiać spektakle w Teatrze Małym w Manufakturze, gdzie wraz z dyrektorem Mariuszem Pilawskim otwiera nową scenę impro w Łodzi. Pierwsza premiera - "Wieczór komediowy" - planowana jest na 11 października.
RECENZJA. Są takie spektakle nawiązujące do klasyki dramatu, które jej nie „uwspółcześniają”. Po prostu reżyser przeczytał dramat i wywiódł z niego to, co najważniejsze, a rdzeń tekstu okazuje się żywy i aktualny, buduje na wskroś współczesne przedstawienie. Takim spektaklem jest „Mewa” w reż. Grzegorza Wiśniewskiego, pierwszy w tym sezonie dyplom aktorski pokazywany w Teatrze Studyjnym w Łodzi. Pisze Paulina Ilska.
TEATR. Komisja powołana do przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, nie wyłoniła kandydata na to stanowisko - taką informację przekazał mediom 17 września kancelaria marszałka województwa łódzkiego. Konkurs nie został rozstrzygnięty, bo "żaden z sześciu kandydatów nie uzyskał bezwzględnej większości głosów członków komisji".
„Szklane menażerie” - to interdyscyplinarny projekt artystyczno-edukacyjny dla młodzieży, ich rodziców, bliskich, nauczycieli, realizowany od września do grudnia 2020, przez Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi. W ramach projektu powstanie m.in.: spektakl w reżyserii Marcina Brzozowskiego i gry edukacyjne RPG.
PODSUMOWANIE / FESTIWAL. Myśl przewodnia Międzynarodowego Festiwalu Retroperspektywy 2020 to „Ciało/Pamięć/Historia”. Widza konfrontowano z pytaniami o sens i istotę duchowego dziedzictwa, o zmiany sposobu widzenia rzeczywistości i przeżywania spowodowane pandemią. Pytania o przyszłość technologii to trzecia z kluczowych poruszanych kwestii. Pisze Paulina Ilska.
RECENZJA. Spektakl powstały w okresie mozolnego wychodzenia z pandemii musi nosić piętno tego trudnego czasu. Nie inaczej jest z przedstawieniem „Inferno”, przygotowanym przez Teatr Logos. O spektaklu Ewy Wycichowskiej pisze Magdalena Sasin.
2 PAŹDZIERNIKA 2020 - 30 PAŹDZIERNIKA 2020

Teatr Muzyczny nadaje - Radio Lutnia

Zakulisowe anegdoty, archiwalne nagrania, sentymentalne muzyczne podróże, a wszystko to na falach radiowych. Z okazji jubileuszu 75-lecia swojego istnienia Teatr Muzyczny w Łodzi postanowił zagościć w radioodbiornikach. Radio Lutnia przez cały październik 2020 r., w każdy piątek na częstotliwości 90,8 będzie nadawać premierową audycję poświęconą historii i współczesności łódzkiej sceny.