Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
8 GRUDNIA 2023 - 13 GRUDNIA 2023

Rezydenci prezentują

Trzy teatralne przedsięwzięcia wyrosłe w „Szklarni – Inkubatorze Teatralnym” w Fabryce Sztuki w Łodzi przygotowują się do premierowych spotkań z publicznością. Pierwsza premiera już w najbliższy piątek. Będzie to przygotowana przez Macieja Waltera performatywna medytacja nad naturą naszych pragnień, kryjąca się pod tytułem „Maddie”.
Teatr Przebudzeni z Ostródy spektaklem „Szatnia” wygrał zakończony w niedzielę 36. Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich. Przyznanie nagrody za Najlepszy Spektakl Teatru Niezawodowego (w wysokości 6 tys. zł na ręce reżysera)  jury uzasadniło „porywającą obecnością sceniczną zespołu aktorskiego oraz odczytaniem estetyki teatru Tadeusza Kantora na własnych warunkach”.
O 1,5 mln zwiększy się roczny budżet Teatru Pinokio w Łodzi. Urząd Miasta Łodzi podpisał umowę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dofinansowanie, współprowadzenie teatru. Dotacja miejska wynosi 5,5 mln zł, zatem środki przeznaczane na działalność instytucji wzrosną o blisko 30 proc.
25 LISTOPADA 2023 - 8 GRUDNIA 2023

I Festiwal Teatru Kameralnego

22 listopada 2023 r. w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi odbyła się inauguracja I edycji Festiwalu Teatru Kameralnego, organizowanego przez Teatr Kamila Maćkowiaka.
od 8 GRUDNIA 2023 / 9 GRUDNIA 2023

Premiera "Drugiego pokoju" w PJM

Teatr Szwalnia w ramach akcji Szwalnia20/23 realizuje wyjątkowe wydarzenia teatralne: spektakl na podstawie dramatu Zbigniewa Herberta „Drugi pokój” grany w polskim języku migowym, gdzie odtwórcami ról są tłumacze PJM. Premiera 8 i 9 XII o godz. 19.
2 GRUDNIA 2023 - 21 STYCZNIA 2024

Prapremiera „Korepetycji z miłości”

Sztuka Flavii Coste w reżyserii Sławomira Narlocha będzie miała polską prapremierę 2 XII w Teatrze Powszechnym w Łodzi.
2 GRUDNIA 2023 - 29 GRUDNIA 2023

Premiera "Śmierci komiwojażera"

Na 2 XII w Teatrze Nowym w Łodzi zaplanowano premierę „Śmierci komiwojażera”. Uznawany za jeden z najważniejszych w XX wieku, nagrodzony Pulitzerem dramat Arthura Millera z 1949 r. doczekał się licznych inscenizacji i dwóch ekranizacji, a jednak twórczynie i twórcy stale odkrywają nowe konteksty i analogie.
16 GRUDNIA 2023 - 17 GRUDNIA 2023

Setka na 25

Ponad 100 tancerek i tancerzy pojawi się na scenie podczas wyjątkowego jubileuszowego programu pt. „Grande Finale”, podsumowującego 25 lat działalności Studia Tańca ARABESQUE w Zduńskiej Woli. Będą nowe choreografie i setki kostiumów zapierających dech w piersiach. Jubileuszowo Arabeski zatańczą dwa razy: 16 i 17 XII w sali widowiskowa Miejskim Domu Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli.
RECENZJA. Monodram uznaje się za najtrudniejsze zadanie aktorskie. Samotność aktora na scenie jest największym wyzwaniem dla jego talentu, siły psychicznej, niezawodności pamięci – przedstawiony publiczności długi monolog powinien zmusić ją do skupienia, zaangażować emocjonalnie. Doświadczeni aktorzy często marzą o choćby jednej takiej zawodowej próbie w swojej karierze. Potrzebują tylko dobrego, nośnego tekstu. A takich, z których udałoby się zbudować półtoragodzinny spektakl i nie znużyć widzów, nie ma zbyt wiele. Pisze Gustaw Romanowski.
od 2 GRUDNIA 2023 / 7 GRUDNIA 2023

Premiera „Księgi Dżungli”

Duża Scena Teatru Pinokio w Łodzi już wkrótce porośnie lianami i wypełni się dzikimi – choć niekoniecznie wrogimi – zwierzętami. 2 XII odbędzie się premiera „Księgi Dżungli” w reżyserii Anny Rozmianiec – jak zapewniają twórcy – zupełnie nowej, uwspółcześnionej, adaptacji klasycznych opowiadań Rudyarda Kiplinga.