Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
4 PAŹDZIERNIKA 2022 - 7 PAŹDZIERNIKA 2022

Dziatwa na scenie

4 X rozpocznie się 43. Ogólnopolski Festiwal Teatru Młodych „Dziatwa”, który prezentuje spektakle amatorskich grup teatralnych, tworzonych przez najmłodszych aktorów. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Kreatywności Młodych 2022, będącego przeglądem dokonań kulturalnych młodych finalistów festiwali i konkursów.
7 PAŹDZIERNIKA 2022 - 7 PAŹDZIERNIKA 2022 / 9 PAŹDZIERNIKA 2022 - 10 PAŹDZIERNIKA 2022

ŁóPTA wreszcie na żywo

35. Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich – ŁóPTA odbędzie się w dniach 7–9 X. Po dwóch edycjach online, Przegląd wraca do pierwotnej formuły, czyli prezentacji przedstawień na żywo w Łódzkim Domu Kultury, warsztatów teatralnych dla uczestników oraz dyskusji podczas omówień spektakli.
Zarząd Województwa Łódzkiego ogłasza konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Składanie ofert do 4 XI, przewidywany termin rozpatrzenia - 31 I 2023 roku
7 PAŹDZIERNIKA 2022

Spektakl z Celińską

Pierwszy w ramach Jesiennych Spotkań Teatralnych w MCK PGE Giganty Mocy w Bełchatowie spektakl to „Grace i Gloria". Przedstawienie powstało z okazji 50-lecia pracy artystycznej Stanisławy Celińskiej. Wydarzenie odbędzie się 7 X o godz. 19.
1 PAŹDZIERNIKA 2022 - 6 LISTOPADA 2022

Premiera „Kto chce być Żydem?”

Teatr Powszechny w Łodzi 1 X zaprezentuje pierwszą premierę tego sezonu - „Kto chce być Żydem?” Marka Modzelewskiego w reżyserii Jacka Braciaka. 2 X po spektaklu odbędzie się spotkanie z autorem sztuki oraz reżyserem.
od 23 WRZEŚNIA 2022

Wznowienie „Les Misérables”

Teatr Muzyczny w Łodzi wznawia swój hit - „Les Misérables” - już w piątek 23 IX. Wznowienie tytułu to odpowiedź na ogromne zainteresowanie i pozytywny odbiór publiczności.
WYWIAD. Interesuje mnie w teatrze powrót do wielkiej literatury i robienie jej z poszanowaniem słowa, ducha, który jest w tekście zapisany. Ale będzie też miejsce na teksty współczesne, teatr nie może bać się eksperymentu. No i repertuar lżejszy – ambitne komedie – zapowiada Michał Chorosiński, zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru im. Jaracza w Łodzi.
Zamykające drugi rok dyrektury Doroty Ignatjew miesiące upłyną pod znakiem artystycznych nowości, ale i kontynuacji sprawdzonych formatów: projektów „Nowy i Młodzi” oraz „Amatorzy Nowego”.
Sezon 2022/2023 zapowiada się w Teatrze Powszechnym w Łodzi intensywnie i różnorodnie - Powszechny jak zawsze podejmie ryzyko artystyczne związane z poszukiwaniem nowych sztuk i prapremierowym konfrontowaniem ich z widzem.
Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2022 pod hasłem „Początek nowego świata” przygotowali dużą dawkę mocnego teatru. Nie uciekając od aktualnych społeczno-politycznych lęków i wyzwań, zaproponowali różnorodne formy artystycznego wyrazu, spotkania i dyskusje, pomagające oswajać trudny czas i tworzyć przestrzeń do budowania własnych enklaw, pozwalających zachować poczucie sensu istnienia i działania. Pisze Paulina Ilska.