Czy „Dziady” Adama Mickiewicza to dramat wciąż mogący obsługiwać nasze polskie traumy? Przez wiele lat uważano je za utwór wyjątkowo niesceniczny, przeznaczony głównie do czytania. Prapremiera „Dziadów” odbyła się w krakowskim Teatrze Miejskim (dziś Teatr im. J. Słowackiego) 31 października 1901 roku w inscenizacji oraz ze scenografią Stanisława Wyspiańskiego. W historii współczesnego teatru dramat ten inscenizowali m.in.: Adam Hanuszkiewicz, Jerzy Grotowski, Kazimierz Dejmek, Konrad Swinarski, Maciej Prus czy Jerzy Grzegorzewski. Pisze Michał Rzepka.
RECENZJA. Udana premiera w Teatrze Arlekin. „Frankenstein. Ballada o przemocy” to historia potwora stworzonego ze szczątków ciał, ożywionego, a potem bezskutecznie poszukującego swojego miejsca w świecie „normalnych” ludzi. Opowiedziano ją nowoczesnym językiem teatralnym i z otwartością na widza w każdym wieku. Pisze Paulina Ilska.
Po długiej chorobie 9 stycznia 2024 r. zmarła jedna z największych gwiazd łódzkiej, ale również polskiej i światowej sceny operowej, wszechstronna śpiewaczka i pedagog Delfina Ambroziak. Uroczystość pogrzebowa odbędzie się 24 I o godz. 12 na Cmentarzu Komunalnym „Doły” przy ulicy Smutnej 1 w Łodzi.
Teatr Pinokio w Łodzi poszukuje aktora i aktorki. Oczekiwania: talent, sceniczny temperament, umiejętności taneczne i wokalne, ale też wrażliwość na wielopokoleniową publiczność. Zgłoszenia wideo do pierwszego etapu można nadsyłać do 14 stycznia.
od 16 GRUDNIA 2023
Premiera "Frankensteina"
Wiktor Frankenstein, żądny sławy i pieniędzy uczony, tworzy dzieło swojego życia, powołując na świat człowieka „idealnego”. Na swoją 300. premierę, a zarazem obchody jubileuszu 75-lecia placówki zaprasza Teatr Arlekin - 16 XII o godz. 17.
Teatr Przebudzeni z Ostródy spektaklem „Szatnia” wygrał zakończony w niedzielę 36. Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich. Przyznanie nagrody za Najlepszy Spektakl Teatru Niezawodowego (w wysokości 6 tys. zł na ręce reżysera) jury uzasadniło „porywającą obecnością sceniczną zespołu aktorskiego oraz odczytaniem estetyki teatru Tadeusza Kantora na własnych warunkach”.
O 1,5 mln zwiększy się roczny budżet Teatru Pinokio w Łodzi. Urząd Miasta Łodzi podpisał umowę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dofinansowanie, współprowadzenie teatru. Dotacja miejska wynosi 5,5 mln zł, zatem środki przeznaczane na działalność instytucji wzrosną o blisko 30 proc.
RECENZJA. Monodram uznaje się za najtrudniejsze zadanie aktorskie. Samotność aktora na scenie jest największym wyzwaniem dla jego talentu, siły psychicznej, niezawodności pamięci – przedstawiony publiczności długi monolog powinien zmusić ją do skupienia, zaangażować emocjonalnie. Doświadczeni aktorzy często marzą o choćby jednej takiej zawodowej próbie w swojej karierze. Potrzebują tylko dobrego, nośnego tekstu. A takich, z których udałoby się zbudować półtoragodzinny spektakl i nie znużyć widzów, nie ma zbyt wiele. Pisze Gustaw Romanowski.
od 2 GRUDNIA 2023
/
7 GRUDNIA 2023
Premiera „Księgi Dżungli”
Duża Scena Teatru Pinokio w Łodzi już wkrótce porośnie lianami i wypełni się dzikimi – choć niekoniecznie wrogimi – zwierzętami. 2 XII odbędzie się premiera „Księgi Dżungli” w reżyserii Anny Rozmianiec – jak zapewniają twórcy – zupełnie nowej, uwspółcześnionej, adaptacji klasycznych opowiadań Rudyarda Kiplinga.