Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Patrycja Kowańska, dramaturżka, autorka sztuk i scenariuszy oraz tegoroczna laureatka stypendium Miasta Łodzi, zachwyciła jury i dziennikarzy na 27. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku. Łodzianka wraz z Dominiką Knapik odebrała dwie nagrody (spośród pięciu) za sztukę "Very Funny".
Trzy inicjatywy teatralne zrealizują swoje projekty dzięki Fabryce Sztuki w Łodzi. Rezydenci zostali wyłonieni w trzeciej edycji konkursu „Szklarnia - inkubator teatralny” w ramach programu Przestrzenie Sztuki. Efekty swojej pracy przedstawią do końca roku. Konkurs jest skierowany do artystów i grup teatru niezależnego działających w regionie łódzkim.
od 26 MAJA 2023

"Beze mnie jesteś nikim"

26 V na Małej Scenie Teatru Nowego w Łodzi odbędzie się prapremiera „Beze mnie jesteś nikim” w reżyserii Agaty Biziuk. Spektakl powstał na podstawie książki Jacka Hołuba, opatrzonej podtytułem „Przemoc w polskich domach”.
od 1 CZERWCA 2023

My, psy w kosmosie

Teatr Nowy w Łodzi zaprasza na prapremierę bajki muzycznej „My, psy w kosmosie" w reżyserii Przemysława Dąbrowskiego, z tekstem i dramaturgią... Henia Psa - w Dniu Dziecka, 1 VI o godz. 12.
Grand Prix łódzkiego festiwalu zdobył w 2023 roku zespół realizujący spektakl "A najważniejsze jest..." w reżyserii Pawła Miśkiewicza z AST Kraków, filia we Wrocławiu.
Po czterdziestu latach od polskiej prapremiery do Teatru Muzycznego w Łodzi 19 maja wraca „Skrzypek na dachu”, a wraz z nim, w roli głównej, Zbigniew Macias. Polska wersja kultowego broadwayowskiego musicalu wystawiona została po raz pierwszy 5 maja 1983 roku w Teatrze Muzycznym w Łodzi.
Ola marzy o pięknej sylwetce i zrobieniu kariery w modelingu. Jak tego chce dokonać można będzie zobaczyć w Rzgowie, w spektaklu „Za wszelką cenę”.
RECENZJA. Błękit oczu tej małej i błękit małej planety widzianej z kosmosu. A pomiędzy nimi błękit nieba, na którym zbierają się ciemne chmury historii. Tak można by podsumować sztukę Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk i Wawrzyńca Kostrzewskiego, którą jako swój spektakl dyplomowy przygotowali studenci Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Pisze Piotr Grobliński.
Publiczność XXIX Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, który odbył się w Teatrze Powszechnym w Łodzi, przyznała tytuł najlepszego spektaklu przedstawieniu „1989” Marcina Napiórkowskiego, Katarzyny Szyngiery i Mirosława Wlekłego w reżyserii Katarzyny Szyngiery (koprodukcji Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego).
27 marca 2023 - w Międzynarodowy Dzień Teatru - zakończyła się pierwsza edycja Festiwalu Sztuki Aktorskiej Teatropolis, którego dyrektorem artystycznym był Andrzej Seweryn. Przez cztery dni na deskach Sceny Monopolis zaprezentowano osiem różnorodnych konkursowych spektakli.