Pełno(s)prawni w sztuce. Dyskusja | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 6 =

Pełno(s)prawni w sztuce. Dyskusja

DYSKUSJA. O praktycznej i etycznej stronie włączania osób z niepełnosprawnościami w obręb procesu artystycznego rozmawiać będziemy podczas dyskusji "Pełno(s)prawni w sztuce". Będzie to czwarte wydarzenie z cyklu "Kalejdoskop w drodze" przygotowanym w ramach trwającego roku 45-lecia pisma. Naszymi gośćmi będą praktycy teatru i artyści plastycy. 
W sobotę 23 listopada podczas czwartej odsłony cyklu "Kalejdoskop w drodze" spotkamy się na Dużej Scenie Teatru im. Jaracza w Łodzi, wśród scenografii do spektaklu "Idioci"  Marcina Wierzchowskiego, nagrodzonego Złotą Maską za reżyserię w sezonie 2018/2019, aby rozmawiać o praktycznej i etycznej stronie włączania osób z niepełnosprawnościami w obręb procesu artystycznego. A także o sposobach, w jakich artyści mówią o niepełnosprawności. Jak budować relacje podczas procesu twórczego? Jak nie infantylizować i włączać w obręb społeczeństwa tych, którzy przez swoją niepełnosprawność - lub: inną sprawność - bywają z niego wyłączani?

Pretekstem będzie m.in. spektakl "Idioci" (grany właśnie przez weekend 22-24 listopada), warsztatowe i spektaklowe doświadczenia Teatru Chorea oraz działania pracowni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. J. Korczaka w Skierniewicach. Naszymi gośćmi będą:

Daniel Sołtysiński - absolwent Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, autor scenariuszy, dramaturg w Teatrze Ludowym w Krakowie, który pracował jako dramaturg m.in. przy "Idiotach" i "Sekretnym życiu Friedmanów" Marcina Wierzchowskiego - nagrodzonego Grand Prix festiwalu Boska Komedia.

Agnieszka Skrzypczak - aktorka Teatru im. Jaracza w Łodzi, wokalistka w zespole Pink Roses, laureatka w 2019 r. Nagrody im. Leona Schillera przyznawanej przez ZASP za "wysoka jakość – wykonawcza, realizatorska - wnoszoną do sztuki teatralnej przez jej młodych twórców"; w spektaklu "Idioci" gra Monikę Sokalską.

Mikołaj Chroboczek - absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi, wyróżniony za rolę Ojca w spektaklu "Ślub" w reż. Waldemara Zawodzińskiego na 33. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, od 2015 występujący w Teatrze Współczesnym w Warszawie, od tego sezonu aktor Teatr im. Jaracza w Łodzi; w "Idiotach"  gra Karola Kota.

Dariusz Zdrojewski - arteterapeuta z pracowni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Skierniewicach, którego podopieczni od 2004 r. zdobywają główne nagrody Międzynarodowego Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych im. Korczaka w Krakowie .

Prowadzenie: Paulina Ilska - kulturoznawczyni, recenzentka teatralna, animatorka życia kulturalnego, redaktorka "Kalejdoskopu".

KIEDY: 23 listopada (sobota), godz. 12
GDZIE: Duża Scena Teatru im. Jaracza w Łodzi
Wstęp wolny.

Partnerem wydarzeń 45-lecia "Kalejdoskopu" jest PKO Bank Polski

PS. A 4 grudnia (środa) o godz. 18 zapraszamy do klubu Konkret w Muzeum Sztuki w Łodzi na wykład prof. Tomasza Majewskiego o hierarchiach w sztuce. Będzie to przedostatnie wydarzenia cyklu "Kalejdoskop w drodze". Więcej informacji wkrótce.