Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego po raz kolejny przyznano dofinansowanie z Instytutu Książki w ramach programu „Dyskusyjne Kluby Książki 2021".
Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński uchylił uchwałę Rady Miejskiej w Łodzi, która likwidowała pięć domów kultury i w ich miejsce powoływała jedną instytucję - Miejską Strefę Kultury. Rada podjęła tę uchwałę przed Wigilią mimo wielomiesięcznych protestów pracowników i bywalców domów kultury, apelom twórców i badaczy kultury. Decyzję wojewody skomentował niedługo potem Urząd Miasta Łodzi: MKS i tak powstanie.
Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie, choć tymczasowo nadal pozostaje zamknięte, zaprasza do śledzenia online nowego cyklu „Przez dziurkę od klucza z Adasiem i Ewką”. Jego bohaterowie to nawiązujące do herbu Bełchatowa pacynki, które wprost uwielbiają myszkować i podglądać.
MIASTO/ZMYSŁ. Rok 2020 był to dziwny rok, w którym rozmaite znaki na niebie i ziemi zwiastowały jakoweś klęski i nadzwyczajne zdarzenia”. W subiektywnym rankingu „klęsk i nadzwyczajnych zdarzeń” poczesne miejsce zająć może pomysł budowy masztów flagowych w każdej gminie, zapewne także w Łodzi i na pobliskich ziemiach. Odrzucając styczniową pokusę rozpamiętywania zdarzeń i klęsk miesięcy przeszłych, zostawmy może perspektywiczne i inspirujące jednak maszty. Pisze Pienisty. 
Planetarium EC1 i Centrum Nauki i Techniki EC1 pracują nad poszerzeniem oferty i uzupełnieniem jej o propozycje dla coraz szerszej publiczności. Powstanie Ulica Żywiołów – ponad 2 tysiące m.kw. przestrzeni zaaranżowanej tak, aby zapewnić możliwość zabawy w ruchu, która będzie wpływać pozytywnie na rozwój intelektualny, emocjonalny i ruchowy dzieci w wieku od 3 do 10 lat.
MIASTO/ZMYSŁ. Zakupy, praca, spotkanie biznesowe, wyjście z dziećmi do parku, a na koniec spotkanie ze znajomymi w lokalu – brzmi jak zwyczajny plan dnia w niepandemicznej rzeczywistości. A gdyby tak dodać, że to wszystko robimy w promieniu kilku minut drogi spacerem od mieszkania? Pisze Piotr Salata-Kochanowski. 
Powstaje Baza Zasobów Wspólnych łódzkiej kultury. Ma wspierać współpracę pomiędzy instytucjami, NGO-sami, artystami czy firmami, które działają w obszarze kultury.
MIASTA PRZYSZŁOŚCI/DEBATA. Trwają przygotowania do debaty Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, związanej z obecnością miasta w sieci miast kreatywnych UNESCO i pracami nad Strategią Filmu Miasta Łodzi, której partnerujemy medialnie. Swoje stanowisko przedstawia jeden z gości, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds kultury, Robert Piaskowski.
Łódzka Organizacja Turystyczna zaprasza na spacer on-line "Obóz romski w getcie łódzkim". Spacer będzie miał formułę "na żywo". Transmisja będzie się odbywać z obszaru, który od listopada 1941 do stycznia 1942 roku zajmował tzw. obóz cygański. 
od 15 STYCZNIA 2021

Rusza videoblog NCKF

Rok 2021 rozpoczyna się dla Narodowego Centrum Kultury Filmowej nowym projektem – na platformie YouTube rusza videoblog NCKF Spot, regularny cykl filmowo-informacyjny, który zapowiada wszystko to, czym jest i docelowo będzie Narodowe Centrum Kultury Filmowej, przybliża ideę planowanych wystaw stałych i czasowych oraz stanie się pretekstem do rozmów o kinie.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.