Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Zgodnie z zarządzeniem prezydent miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej, m.in. najemcy pracowni twórczych mogą skorzystać ze zmniejszenia czynszu za lokal do 1 zł miesięcznie netto od 1 kwietnia do 31 maja 2020 r. Jedynym warunkiem uzyskania obniżki jest brak zaległości w czynszu i opłatach za świadczenia z tytułu najmu oraz w podatku od nieruchomości.
EDYTORIAL / kwiecień 2020. Pisać edytorial do numeru kwietniowego w połowie marca, w sytuacji, w której wszyscy się znajdujemy, to po części rzecz karkołomna, po części granicząca z eskapizmem. Można uprawiać pięknoduchostwo pełną gębą, jakby nic wokół się nie zmieniło. Pisze Łukasz Kaczyński. 
UWAGA. Uruchamiamy - nie tylko na czas kwarantanny - prenumeratę redakcyjną. To rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą przegapić żadnego numeru, którzy mają trudność ze znalezieniem nas lub zamówieniem do ulubionego sklepu lub kiosku. Dlatego obniżamy cenę jednostką, a część kosztów przesyłki bierzemy na siebie. Dla pierwszych 100 osób, które wybiorą każdą z opcji prenumeraty, mamy prezent.
W którym m.in. Majchrowski o Koniecznym, Ciarkowska o zimie, która była ostatnią, Syska o kulturze po kwarantannie (optymistycznie?), Kuźmicki o obieraniu kartofli w filmie polskim, Sznajder o Kasjanie Farbiszu, Nowakowska o BWA-ch jako szansie na wartościową kulturę w miastach, Maciejewski o kinie Béli Tarra, Kaczyński o spektaklu Grzegorzka, Lachman o pierwszej premierze "nowego" Pinokia. W temacie numeru: Artur Zagajewski, K-dron i Suavas Lewy. Szczegóły poniżej.
KWARANTANNA. Nie wiesz, co czytać podczas kwarantanny? Nie zdążyłeś kupić któregoś z ostatnich numerów naszego pisma? Udostępniamy je bezpłatnie. Do piątku dostęp do ostatnich numerów nie był możliwy z racji przygotowywanej nowej oferty prenumeraty redakcyjnej. Na czas kwarantanny zmieniamy plany i zapraszamy do spędzenia tego czasu z "Kalejdoskopem".
AKTUALIZACJA. Konsekwencje zagrożenia epidemiologicznego związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-cov-2 dotknęły instytucji kultury. Ich działalność została zawieszona, odwołane zostały imprezy masowe, przed artystami pojawiło się widmo braku wpływów. Jednocześnie część wydarzeń przechodzi na tryb online. Pisze Paulina Ilska.
MIASTO-ZMYSŁ / CZTERY KĄTY. Najdalszym zakamarkiem naszego kraju jest tzw. „worek turoszowski”, widoczny na każdej mapie Polski jako ogonek, ale nie ten półwyspu helskiego. Polska ma bowiem dwa ogonki – elegancki, szczupły, świeży, morski, popularny i lubiany z Juratą, Chałupami, Jastarnią i niepalnym Helem oraz zapomniany, pękaty, brzydki, podgórski, z dziurą kopalni palnego węgla brunatnego i jej wielkim zwałowiskiem, pomiędzy którymi tkwi biedna Bogatynia. Pisze Krzysztof Golec-Piotrowski. 
do 31 MAJA 2020

V Przecieki sztuki

Startuje piąta edycja „Przecieków sztuki” – konkursu organizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń, w ramach którego młodzi artyści mają szansę otrzymać wsparcie finansowe dla swoich projektów plastycznych w przestrzeni miejskiej. W tym roku zwiększone zostały środki na działania.
MIASTO/zmysł. Trattoria Italiana i Sendai Sushi to dwie kolejne restauracje, które tworzyć będą ofertę gastronomiczną centrum biurowo-kulturalnego Monopolis. Choć różnią się specjalnościami, łączy je fakt, że obie są firmami rodzinnymi, prowadzonymi przez małżonków. Trwa aranżowanie lokali dla najemców. 
EDYTORIAL / marzec 2020. Oczekując na Międzynarodowy Dzień Teatru pytamy o taki teatr, który znajduje się nieco na uboczu głównego nurtu – jeśli za taki uznać publiczne, repertuarowe „przedsiębiorstwa” „produkujące” w sezonie określoną liczbę premier, cyzelujące „ofertę”. Miejsca, gdzie kulturalni mieszkańcy otrzymują odpowiednią ilość bodźców estetycznych i intelektualnych. Nie chodzi o jego deprecjonowanie, ale o chwilową próbę zmiany perspektywy. Pisze  Łukasz Kaczyński. 
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.