Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Na dzisiejszej (22 XII) sesji Rady Miejskiej w Łodzi radni podjęli uchwałę w sprawie nazwania roku 2022 imieniem Romana Modzelewskiego - łódzkiego artysty, ikony polskiego i światowego wzornictwa, twórcy kultowego fotela RM58 będącego w zbiorach Victoria & Albert Museum w Londynie.
Wybitny artysta związany z łódzkim środowiskiem progresywno-awangardowym, który nazywał siebie fotozofem, zmarł w Łodzi 12 grudnia 2021 roku. Pogrzeb odbędzie się na Starym Cmentarzu przy Ogrodowej 39 w Łodzi 23 XII o godz. 10.30.
Dają drugie życie tkaninom, projektują z myślą o środowisku i ludziach. Znamy laureatów tegorocznego łódzkiego konkursu Modopolis, w którym wzięli udział projektanci i projektantki z całego kraju. Nagrody, wsparcie ekspertów i rekomendacje Modopolis wygrali: Kompromis, Rencuff i Sad Human.
DYSKUSJA. Problemy dotyczące kondycji i przemian przestrzeni łódzkiego śródmieścia, ale też ochrony elementów tożsamości miasta, nie są wątkami zbyt popularnymi. Mało interesuje się nimi lokalna społeczność, niechętnie i rzadko podejmują te tematy miejscowi dziennikarze. Piszą urbaniści: Jan Salm i Jacek Wesołowski.
NOWY NUMER. To nie jest tak, że wszystkiemu winne są nowe technologie. Świat kształtują ci, którzy nimi zarządzają, mając na uwadze coraz większe wpływy. Dlatego dzisiejsza muzyka popularna traci charakter i autentyczność. Ma być przyjemna i bezpieczna. Nad wszystkim czuwa algorytm i format wygładzający dźwięki wedle uśrednionego gustu. Ci, którzy grają muzykę oryginalną, ambitną, niepokorną, trafiają do coraz bardziej kurczącej się niszy. I nawet nie zauważamy, że na każdym kroku to algorytm podpowiada, co ma nam się podobać.
W środę 24 XI 2021 r. odsłonięto w łódzkiej Alei Gwiazd gwiazdę reżysera i scenarzysty Andrzeja Żuławskiego. Zrobili to: syn reżysera Xawery Żuławski, brat Mateusz Żuławski oraz operator Andrzej Jaroszewicz.
Wybitny aktor filmowy i teatralny odsłonił 18 XI 2021 r. swoją gwiazdę na ul. Piotrkowskiej.
od 1 LISTOPADA 2021

Rusza Miejska Strefa Kultury

Od 1 XI 2021 r. zaczyna funkcjonować w Łodzi Miejska Strefa Kultury. Nowa instytucja powołana została w oparciu o pięć dotychczas działających domów kultury - pomimo protestów ich pracowników i innych osób związanych z kulturą.
NOWY NUMER. Łódź to trudne miasto – taka opinia pokutuje zwłaszcza wśród tych, którzy próbują tu realizować swoje artystyczne czy organizatorskie ambicje. Borykają się z brakiem funduszy, deficytem zrozumienia i dobrej woli decydentów, absurdami przepisów, niedostateczną uwagą ze strony mieszkańców. Tkwią w klinczu przez dekady albo szybko rezygnują. Jednak, choć Łódź nie przyjmuje z otwartymi ramionami, potrafi inspirować. Dlatego artyści tu przybywają. Ale czy jest dla nich miejsce w grze o przyszłość miasta?
Pierwsza jej firma istniała pod nazwą „Wytwarzanie waty z cukru”. Potem Teresa Kopias założyła własny dom mody, który szybko odniósł sukces, a styl projektantki naśladowali inni. Marka w październiku 2021 roku obchodzi 30-lecie istnienia. Pisze Andrzej Sznajder.