Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Trzeba być niezwykłym fenomenem, by przez 50 lat zapraszać i cieszyć się w gronie przyjaciół wspólną Wigilią, dzielić się opłatkiem. Takim zjawiskiem są grupujące artystów, dziennikarzy, krytyków, animatorów kultury Wigilie organizowane w pracowni malarskiej przez związaną od lat z Łodzią Teresę Klink-Kobierską, scenograf filmowej pracującej m.in. z Wojciechem J. Hasem, Jadwigą Kędzierzawską, Andrzejem Zaorskim, Jerzym Hoffmanem, ,
Zarząd Województwa Łódzkiego przeznaczył 150 tys. zł dla organizacji pozarządowych na realizację przedsięwzięć mających na celu popularyzację wiedzy na temat życia i twórczości Stanisława Moniuszki w dwusetną rocznicę urodzin kompozytora. Oferty należy składać do 21 stycznia.
EDYTORIAL / grudzień 2018. Tadeusz Peiper, poeta i teoretyk awangardy, w tekście „Miasto. Masa. Maszyna”, opublikowanym w 1922 roku i uchodzącym za jego z największych osiągnięć, wśród trzech powodów negatywnego stosunku do miast wskazał czynnik fizjologiczny
Rok 2019 będzie dla nas rokiem jubileuszu 45-lecia pisma. Tak! To w maju 1974 roku ukazał się pierwszy numer "Kalejdoskopu". Będzie się działo! Co dokładnie planujemy?
Powitajmy Nowy Rok z „Kalejdoskopem”, który w 2019 r. świętuje 45-lecie istnienia! Z okazji jubileuszu uwalniamy okładkę, to znaczy ogłaszamy konkurs na zaprojektowanie majowej okładki!
Łódzki Dom Kultury podsumował drugą edycję „Łódzkiego pełnego kultury”. Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego, podczas konferencji prasowej w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina docenił zarówno edukacyjne walory tego projektu, jak i jego wkład w upowszechnianie kultury w regionie.
W Tomaszowie Mazowieckim działa pracownia, która od podstaw uczy nie tylko ceramicznego rzemiosła. Podczas zajęć można ćwiczyć zdolności manualne – jeśli dzieci najpierw wezmą do ręki dłutko, to potem łatwiej im pójdzie z trzymaniem długopisu i pisaniem.
Publikujemy wspomnienie o Bartku Niedzielskim, jednym z organizatorów festiwalu komiksów w Strasburgu, związanym także z Festiwalem Komiksu w Łodzi, również wtedy, gdy jeszcze odbywał się w Łódzkim Domu Kultury. Niedzielski zginął w wyniku ran odniesionych podczas zamachu terrorystycznego w Strasburgu, gdy próbował zatrzymać zamachowca. Był "kompulsywnym altruistą”, obywatelem świata - pisze Wojciech Birek.
Na wystawie „Opoczyńska droga do niepodległości” w Muzeum Regionalnym w Opocznie, wśród prezentowanych fotografii, dokumentów, map i różnych druków oraz pamiątek ze zbiorów własnych muzeum, a także od zaprzyjaźnionych kolekcjonerów, uwagę zwracają wyjątkowe eksponaty –kolorowe rysunki wykonane przez rosyjskiego oficera, lekarza wojskowego, który w czasie I wojny światowej przebywał w tych okolicach.
Od 2018 roku działa Biblioteka Miejska w Łodzi, która skupia kilkadziesiąt filii bibliotecznych wcześniej funkcjonujących w ramach placówek dzielnicowych. Nowa jednostka chce systematycznie oferować nowe usługi dla mieszkańców. Od stycznia 2019 roku każdy łodzianin będzie mógł korzystać z Łódzkiej Karty Bibliotecznej. Bezpłatne karty będą do odebrania w bibliotece.