Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
NOWE CZASOPISMO. Kto tworzy Radę Programową odpowiadającą za to, o czym będziecie czytać w "Kalejdoskopie Kultury"? Poznajcie przedstawicieli inicjatorów i partnerów nowego ogólnopolskiego czasopisma kulturalno-naukowego wydawanego w Łodzi.
Kolejne pieniądze unijne zostaną przeznaczone na łódzkie inwestycje. Narodowe Centrum Kultury Filmowej oraz Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej zostaną wsparte kwotą ponad 41 mln zł.
Zarząd Województwa Łódzkiego ustalił listę uczniów i studentów, którzy w 2021 r. otrzymają Stypendia Artystyczne Marszałka Województwa. Łączna kwota przeznaczona na wyróżnienia wyniosła 70 tys. zł. Wyłoniono 22 stypendystów.
WARSZTATOWNIA. W Europie spektakl teatralny był i jest jedyną w swoim rodzaju mieszanką iluzji i realności. Czym zatem jest aktorstwo? Reżyser teatralny Michał Rzepka przybliża trzy najważniejsze metody aktorskie XX wieku. Zaczynając od metody Konstantina Stanisławskiego.
NOWE CZASOPISMO. Za projekt layoutu odpowiada studio graficzne Fajne Chłopaki, jedna z łódzkich marek designerskich, znana z okładek dla wydawnictwa Czarne i Państwowego Instytutu Wydawniczego. Podczas starań Łodzi o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 studio odpowiadało za wydawniczą formę aplikacji „(R)ewolucja”. 
Dzisiaj - 8 kwietnia - jest Jom ha-Szoa, czyli Dzień Pamięci o Zagładzie oraz Międzynarodowy Dzień Romów. Wczoraj był Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa w Rwandzie. To dobry moment, żeby przypomnieć ważny projekt edukacyjny Centrum Dialogu im. Marka Edelmana poświęcony Piramidzie nienawiści Gordona Allporta.
Dwunastu nowych stypendystów Prezydent Miasta Łodzi otrzymało w kwietniu 2021 r. wsparcie w wysokości 10 tys. zł na realizację swoich projektów kulturalnych.
TEMAT NUMERU. Taniec już dawno oderwał się od scen i parkietów (zarówno tych dworskich, jak i klubowych). Jednocześnie choreografia stała się narzędziem, z którego korzystać można poza tańcem. Od lat wykorzystuje się ją w rozmaitych dziedzinach: od psychoterapii po tworzenie wystaw. Pisze Joanna Glinkowska.
Nie żyje Krzysztof Krawczyk, ikona polskiej piosenki. Artysta miał 74 lata. Przez ostatnie dwa tygodnie zmagał się COVID-19. Kiedy poczuł się lepiej, opuścił szpital. Jednak po dwóch dniach w domu 5 kwietnia zasłabł. Żona Ewa Krawczyk poinformowała, że przyczyną śmierci były choroby współistniejące. Pogrzeb - 10 kwietnia.
Rektor Szkoły Filmowej w Łodzi dr hab. Milenia Fiedler wystosowała oficjalny komunikat i apel do mediów w związku z pojawiającymi się pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi działań podejmowanych przez władze Szkoły w sprawie zgłoszonych przez absolwentkę Annę Paligę mobbingowych praktyk niektórych wykładowców wobec studentów.