Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie, choć tymczasowo nadal pozostaje zamknięte, zaprasza do śledzenia online nowego cyklu „Przez dziurkę od klucza z Adasiem i Ewką”. Jego bohaterowie to nawiązujące do herbu Bełchatowa pacynki, które wprost uwielbiają myszkować i podglądać.
MIASTO/ZMYSŁ. Rok 2020 był to dziwny rok, w którym rozmaite znaki na niebie i ziemi zwiastowały jakoweś klęski i nadzwyczajne zdarzenia”. W subiektywnym rankingu „klęsk i nadzwyczajnych zdarzeń” poczesne miejsce zająć może pomysł budowy masztów flagowych w każdej gminie, zapewne także w Łodzi i na pobliskich ziemiach. Odrzucając styczniową pokusę rozpamiętywania zdarzeń i klęsk miesięcy przeszłych, zostawmy może perspektywiczne i inspirujące jednak maszty. Pisze Pienisty. 
Planetarium EC1 i Centrum Nauki i Techniki EC1 pracują nad poszerzeniem oferty i uzupełnieniem jej o propozycje dla coraz szerszej publiczności. Powstanie Ulica Żywiołów – ponad 2 tysiące m.kw. przestrzeni zaaranżowanej tak, aby zapewnić możliwość zabawy w ruchu, która będzie wpływać pozytywnie na rozwój intelektualny, emocjonalny i ruchowy dzieci w wieku od 3 do 10 lat.
MIASTO/ZMYSŁ. Zakupy, praca, spotkanie biznesowe, wyjście z dziećmi do parku, a na koniec spotkanie ze znajomymi w lokalu – brzmi jak zwyczajny plan dnia w niepandemicznej rzeczywistości. A gdyby tak dodać, że to wszystko robimy w promieniu kilku minut drogi spacerem od mieszkania? Pisze Piotr Salata-Kochanowski. 
Powstaje Baza Zasobów Wspólnych łódzkiej kultury. Ma wspierać współpracę pomiędzy instytucjami, NGO-sami, artystami czy firmami, które działają w obszarze kultury.
MIASTA PRZYSZŁOŚCI/DEBATA. Trwają przygotowania do debaty Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, związanej z obecnością miasta w sieci miast kreatywnych UNESCO i pracami nad Strategią Filmu Miasta Łodzi, której partnerujemy medialnie. Swoje stanowisko przedstawia jeden z gości, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds kultury, Robert Piaskowski.
Łódzka Organizacja Turystyczna zaprasza na spacer on-line "Obóz romski w getcie łódzkim". Spacer będzie miał formułę "na żywo". Transmisja będzie się odbywać z obszaru, który od listopada 1941 do stycznia 1942 roku zajmował tzw. obóz cygański. 
od 15 STYCZNIA 2021

Rusza videoblog NCKF

Rok 2021 rozpoczyna się dla Narodowego Centrum Kultury Filmowej nowym projektem – na platformie YouTube rusza videoblog NCKF Spot, regularny cykl filmowo-informacyjny, który zapowiada wszystko to, czym jest i docelowo będzie Narodowe Centrum Kultury Filmowej, przybliża ideę planowanych wystaw stałych i czasowych oraz stanie się pretekstem do rozmów o kinie.
EDUKULTURA. Co niesamowitego można odkryć, przyglądając się szyldowi z napisem „Video filmowanie”? Mnóstwo informacji o historii, obyczajach, tradycji ręcznego malowania szyldów i liternictwie. Ale trzeba mieć wiedzę o architektonicznym detalu i gotowość, by, przyjmując go za punkt wyjścia, zadawać kolejne pytania i szukać na nie odpowiedzi. Popularyzacji tej metody edukacyjnej służy projekt „Dlaczego ten dom tak wygląda? Architektura pod lupą dla najmłodszych". Pisze Paulina Ilska. 
Setki godzin pracy, 120 zabytkowych elementów przeniesionych na nowe płótna, sprowadzane z zagranicy materiały i dbałość o niedostrzegalne na pierwszy rzut oka detale – po ponad roku intensywnych prac renowacyjnych w Pracowni Konserwacji Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi historyczny sztandar Robotniczego Towarzystwa Sportowego Widzew Łódź trafił z powrotem do siedziby klubu.