Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Łódzki Dom Kultury zakończył realizację projektu z zakresu edukacji architektonicznej, skierowanego do nauczycieli, edukatorów i animatorów kultury, którzy na co dzień realizują zadania związane z przedmiotami artystycznymi. Projekt zatytułowano "Dlaczego ten dom tak wygląda? Architektura pod lupą dla najmłodszych".
NOWY NUMER. We współczesnym świecie najważniejsze jest doświadczanie. Opiera się na nim komunikacja międzyludzka i uczestnictwo w kulturze. Teoretycy awangardy przewidzieli to już sto lat temu. Żeby muzea mogły dobrze wykonać swoją pracę, odbiorca nie może być biernym konsumentem, a musi stać się współtwórcą wystawy. Widz to nie tylko oko rejestrujące obrazy i komunikaty, to przede wszystkim ciało poruszające się w konkretnej przestrzeni. Muzeum musi stać się forum dyskusji i współdziałania, miejscem dla emocji i rozmaitych interpretacji.
Na portalu Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi 28 XII podano informację o śmierci profesora tej uczelni Krzysztofa Wieczorka, tworzącego w zakresie grafiki warsztatowej i malarstwa.
NOWY NUMER "KK". W internecie ukazał się drugi numer "Kalejdoskopu Kultury". Jak pisze redaktor naczelny Łukasz Kaczyński: Pamiętając o postawionych wcześniej i przez innych cennych diagnozach sytuacji szkolnictwa wyższego, widzimy potrzebę kontynuowania wielokierunkowej, zaangażowanej (meta)refleksji, głośnego upominania się, a nawet wołania o wolną wszechnicę rozumianą szeroko, jako alternatywną, w miarę możliwości ahierarchiczną platformę dialogu i transmisji wiedzy.
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych zaprasza na warsztaty dziennikarskie z edukacją kulturową - zajęcia "dla pożeraczy spektakli, książek, filmów, seriali i gier fabularnych". Uczestnicy będą brali udział w wydarzeniach kulturalnych, a potem pisać teksty na ich temat, które trafią na stronę internetową AOIA. Będą też warsztaty z twórczego pisania.
Na dzisiejszej (22 XII) sesji Rady Miejskiej w Łodzi radni podjęli uchwałę w sprawie nazwania roku 2022 imieniem Romana Modzelewskiego - łódzkiego artysty, ikony polskiego i światowego wzornictwa, twórcy kultowego fotela RM58 będącego w zbiorach Victoria & Albert Museum w Londynie.
Wybitny artysta związany z łódzkim środowiskiem progresywno-awangardowym, który nazywał siebie fotozofem, zmarł w Łodzi 12 grudnia 2021 roku. Pogrzeb odbędzie się na Starym Cmentarzu przy Ogrodowej 39 w Łodzi 23 XII o godz. 10.30.
Dają drugie życie tkaninom, projektują z myślą o środowisku i ludziach. Znamy laureatów tegorocznego łódzkiego konkursu Modopolis, w którym wzięli udział projektanci i projektantki z całego kraju. Nagrody, wsparcie ekspertów i rekomendacje Modopolis wygrali: Kompromis, Rencuff i Sad Human.
DYSKUSJA. Problemy dotyczące kondycji i przemian przestrzeni łódzkiego śródmieścia, ale też ochrony elementów tożsamości miasta, nie są wątkami zbyt popularnymi. Mało interesuje się nimi lokalna społeczność, niechętnie i rzadko podejmują te tematy miejscowi dziennikarze. Piszą urbaniści: Jan Salm i Jacek Wesołowski.
NOWY NUMER. To nie jest tak, że wszystkiemu winne są nowe technologie. Świat kształtują ci, którzy nimi zarządzają, mając na uwadze coraz większe wpływy. Dlatego dzisiejsza muzyka popularna traci charakter i autentyczność. Ma być przyjemna i bezpieczna. Nad wszystkim czuwa algorytm i format wygładzający dźwięki wedle uśrednionego gustu. Ci, którzy grają muzykę oryginalną, ambitną, niepokorną, trafiają do coraz bardziej kurczącej się niszy. I nawet nie zauważamy, że na każdym kroku to algorytm podpowiada, co ma nam się podobać.