Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W REGIONIE. Ciche ding-dong rozlega się punktualnie o północy. Wtedy kardynał schodzi z portretu i, sunąc korytarzami, dogląda domu. Kilkanaście kilometrów dalej Kopernik szuka pióra, a Napoleon wyznaje miłość Marysieńce. Niedaleko są też: certyfikowany karp, pałace i piękne konie oraz plaże w Rydwanie. Pisze Dawid Brykalski.
W lipcu Biblioteka Miejska w Łodzi uruchamia ofertę dla obcokrajowców mieszkających na terenie miasta. „Biblioteka dla każdego” to projekt finansowany z funduszy norweskich. Migranci z Białorusi będą się uczyli języka polskiego i korzystali z porad specjalistów.
TEMAT NUMERU. Wirtualna Rzeczywistość (VR) to medium o wielkiej sile oddziaływania i szerokich zastosowaniach – od medycyny, przez szkolenia, komunikację i pracę na odległość, po terapię, sport i rozrywkę. Ma zarówno moc traumatyzowania, jak i wyciągania z traumy. Jest się czego bać? Pisze Bogdan Sobieszek.
TEMAT NUMERU. Truizmem jest dziś stwierdzenie, że żyjemy w społeczeństwie medialnym. „Nasze życie toczy się raczej w mediach niż z mediami – żyjemy życiem medialnym” – pisze Mark Deuze w artykule w „Media, Culture & Society” z 2011 roku. Natomiast wciąż nie przestaje zaskakiwać szybkość zachodzących w mediach zmian oraz ich konsekwencje dla funkcjonowania społeczeństw. Pisze Patrycja Chuszcz.
1 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie jedną z Nagród im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” odebrała reprezentantka województwa łódzkiego Wanda Majtyka – śpiewaczka solistka, autorka scenariuszy, reżyserka i aktorka widowisk teatru wiejskiego, instruktorka zespołów w Ożarowie, wykonawczyni ozdób z papieru i rekwizytów obrzędowych.
Murale, łącznie ponad dwieście prac, ale też instalacje i rzeźby. Łódź może się pochwalić unikatową w skali świata kolekcją sztuki miejskiej. Dzięki działalności Fundacji Urban Forms (FUF) od 2009 roku w Łodzi powstało ponad sto murali, instalacji oraz innych drobnych obiektów sztuki miejskiej pod wspólną nazwą Galeria Urban Forms. Kolekcja notuje sukcesy w rankingach uznanych międzynarodowych portali i prasy street artowej. Kolejnym celem fundacji jest utworzenie w Łodzi Muzeum Street Artu.
Otwarte 29 czerwca Akademickie Centrum Designu (ACD), to organizacja skupiająca wydziały projektowe ośmiu polskich publicznych uczelni artystycznych. Głównym celem ACD jest nawiązanie współpracy między biznesem a nauką poprzez wspólne badania rozwojowe i projektowe. Budynek dla ACD został przekazany przez Urząd Miasta Łodzi, prace remontowe, rewitalizacyjne i dostosowawcze trwały dziesięć lat. Łączny koszt inwestycji wynosi ponad 23 mln zł, z czego ponad 7 mln zł przekazało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Pozostała część środków pochodzi z programów dotacyjnych Unii Europejskiej.
Rewitalizacja 500-metrowej ulicy Włókienniczej ma kosztować blisko 100 mln i władze Łodzi zamierzają uczynić ją sztandarowym przedsięwzięciem w tej dziedzinie. Prace jeszcze trwają, ale to miejsce za rok, jak zapowiada wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik, stanie się jedną z największych atrakcji turystycznych Łodzi.
– Bardzo dziękuję miastu Łódź. Jestem tu. Udało się. Mam takie poczucie, że zdążyliście – powiedziała Maja Komorowska podczas sobotniej uroczystości odsłonięcia swojej gwiazdy w Alei Gwiazd na Piotrkowskiej.
25 czerwca odszedł Tadeusz Wijata – miłośnik kina, wieloletni dyrektor oddziału Filmoteki Narodowej w Łodzi, zapalony fotograf. Pogrzeb odbędzie się w czwartek 1 lipca o godzinie 13.30 na cmentarzu pw. Św. Antoniego na Mani, ul. Solec 11.