Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Kocham Łódź. Lubię piątkowy dodatek do Dziennika Łódzkiego. Szanuję publikujących tam publicystów. Ale nie chcę (nie mogę) zgodzić się na ton i wymowę niektórych tekstów. Nie dbam o konsekwencje - protestuję.
W niedzielę 1 września 2013 r. zmarł po długiej chorobie Jerzy Wolski, artysta i konserwator dzieł sztuki. Msza żałobna odbyła się 5 września.
Ta sentencja rzymskiego poety Horacego przyświecać będzie 147 uczniom (w tym 66 maturzystom) Liceum Ogólnokształcącego w Brzezinach w roku szkolnym 2013/2014. Nasz portal 2 września towarzyszył młodzieży oraz 20 nauczycielom placówki w rozpoczęciu zajęć po wakacyjnej przerwie.
We wrześniu miasto wyda książkę. Niestety, nie będzie to fascynująca powieść ani porywający tomik poezji. Nie będzie to nawet zbiór złotych myśli prezydent Hanny Zdanowskiej. Solidnych rozmiarów książeczka będzie kartą do głosowania nad budżetem obywatelskim.
Warto przypomnieć miejsce w życiorysie Tuwima najważniejsze – dom przy ul. Kilińskiego 46 (dawniej ul. Widzewska 44), gdzie w dwupokojowym mieszkaniu z kuchnią 13 września 1894 roku przyszedł na świat.
Od lata nic nie piszę, nie tłumaczę i nie czytam. Segreguję śmieci. Po pracy zasiadamy całą rodziną nad trzema wiadrami i wygrzebujemy z czwartego (zbiorczego) poszczególne odpady celem posegregowania ich.
XXIV Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier nie odbędzie się - tak jak zapowiadano - w przestrzeniach EC1 Wschód. Oddanie obiektu do użytku opóźnią przeciągające się odbiory techniczne.
26 sierpnia, z okazji XXXIII rocznicy strajku w łódzkim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym, przy ulicy Kraszewskiego 7/9 (zajezdnia MPK) odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenie. Prezydent Hanna Zdanowska wystosowała list do uczestników.
Zmarła prof. dr hab. Ewa Marxen-Wolska, światowej klasy konserwator zabytków – ze szczególnym uwzględnieniem średniowiecznego malarstwa na drewnie. Msza żałobna odbyła się 26 sierpnia.
Przebudowa Łodzi to nie tylko wielkie inwestycje, to także program odnowienia ujednolicenia małej architektury w centrum miasta. Nowe barierki (separatory) i donice z kwiatami pojawiły się na kilku skrzyżowaniach.