Młodzi projektanci | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 9 =

Młodzi projektanci

Rusza trzecia edycja Łódź Young Fashion - imprezy-konkursu dla młodych projektantów ubioru z całego świata. Kto zawalczy o 30 tys. euro i 30 tys. zł?
Łódź Young Fashion to współtworzone przez miasto Łódź oraz Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi wydarzenie promujące młodych, obiecujących kreatorów mody z całego świata. Sukces poprzednich edycji imprezy zadecydował o podpisaniu przez organizatorów umowy na jej kolejną realizację. Miasto przeznaczyło na ten cel 821 000 zł brutto.

Tegoroczna, trzecia już edycja wydarzenia zaplanowana została na 22–26 października 2019 r. W ramach programu imprezy w Akademii Sztuk Pięknych oraz w wielu innych miejscach w Łodzi zostaną zaprezentowane różnorodne oblicza mody i sztuki. Pięć dni konkursów, warsztatów oraz imprez o charakterze międzynarodowym otworzą debiutantom drogę do realizacji marzeń.

Organizatorzy imprezy przygotowali też program wydarzeń towarzyszących, wśród których znajdzie się gratka dla wielbicieli kina. W Cinema Paradiso łódzkiego hotelu PURO w trakcie Łódż Young Fashion emitowane będą filmy poświęcone modzie, a wśród nich tak kultowe tytuły jak „Coco Chanel”, „Pret-a-Porter” czy uwielbiany przez miliony „Diabeł ubiera się u Prady”. Wstęp na seanse jest bezpłatny.

Tradycyjnie festiwalowi towarzyszą także darmowe warsztaty z pogranicza mody i sztuki, których formuła rozbudowywana jest z każdą kolejną edycją imprezy o nowe obszary. O tym, jak zdobyć serce mediów i współpracować z showroomami, opowiedzą Magdalena Zawadzka z „Harpers Bazaar” i Marcin Świderek z „Elle”. Uczestnicy będą mieli także okazję dowiedzieć się, jak chronić swój wizerunek w Internecie i legalnie prowadzić sklep internetowy. Podczas całodniowych warsztatów organizowanych przez firmę Google w strategicznym partnerstwie z Polskim Funduszem Rozwoju, zaprezentowane zostaną metody projektowania innowacyjnych rozwiązań stosowanych przez Google, natomiast przedstawicielki platformy Domodi.pl podzielą się uwagami o kreatywnym offline i zaprezentują uczestnikom statystyki dotyczące tego co i jak kupują Polacy. Nie zabraknie także praktycznych warsztatów prowadzonych przez wykładowców łódzkiej ASP. Prof. Dorota Sak wprowadzi młodych projektantów w świat cięć konstrukcyjnych, zaś prof. Sylwia Romecka-Dymek, we współpracy z firmą Linexim, poprowadzi zajęcia z kreacji ubioru. O sztucznej inteligencji w modzie będzie mówić Marlena Woolford, a historię współczesnej mody męskiej przybliży Krzysztof Łoszewski. Udział w zajęciach jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje kolejność zapisów, które ruszają 5 października.

Nowym elementem Łódź Young Fashion będzie również, organizowany we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, panel poświęcony „odpowiedzialnej modzie”. Podczas spotkania będzie można porozmawiać z ekspertami zajmującymi się modą powstającą z poszanowaniem środowiska naturalnego. Będą to zarówno specjaliści, którzy od lat zajmują się etyczną modą, społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR), ale także osoby, które swoją wiedzę wykorzystują w praktyce.

Tradycyjnie nie zabraknie także towarzyszących wydarzeniu wystaw. Tematem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest tkanina, dlatego organizatorzy zadbali o to, by pokazać, jak ważnym nośnikiem artystycznych koncepcji jest ta dziedzina sztuki. Specjalnie przygotowane z okazji festiwalu ekspozycje, będzie można oglądać zarówno w budynku Akademii, Galerii ASP na ul. Piotrkowskiej 68 oraz w łódzkim hotelu Tobaco.

Znane są już nazwiska projektantów, którzy zaprezentują swoje kolekcje podczas trzeciej edycji Łódź Young Fashion. Spośród 219 zgłoszeń jurorzy w drodze głosowania wyłonili finałową piętnastkę projektantów „Złotej Nitki” oraz dwunastkę finalistów konkursu międzynarodowego. Jury obu konkursów współtworzą tuzy światowej i krajowej mody, specjalizujące się w odmiennych dziedzinach przemysłu modowego, jak m.in. Tomasz Ossoliński, Mariusz Przybylski, Katarzyna Sokołowska, Stefan Siegel czy Alberto Caselli.

– Długo czekaliśmy na ten moment. Dziś możemy się z Państwem podzielić werdyktem jurorów i zaprezentować młodych projektantów, których kolekcje zobaczymy na łódzkich wybiegach już w październiku – mówi rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi prof. Jolanta Rudzka-Habisiak.

Do konkursu „Złota Nitka”, którego laureat otrzyma 30 000 zł, zgłosiło się 75 projektantów. Rekordowo dużo, bo aż 144 zgłoszeń, wpłynęło do międzynarodowego konkursu dla młodych projektantów – Łódź Young Fashion Award, gdzie do wygrania jest 30 000 euro ufundowane przez Miasto Łódź. Prace pochodzą z 34 krajów, w tym z tak odległych jak Indie, Peru, Chiny czy Stany Zjednoczone. Po raz pierwszy w historii konkursu zagranicznego, przeważały zgłoszenia spoza Polski – aż 76%.
– Jurorzy obu konkursów, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele branży mody, kultury i biznesu, głosowali na projekty nie znając ani nazwisk, ani narodowości uczestników. Wybierali jedynie w oparciu o nadesłane przez uczestników sylwetki – zaznacza Magdalena Janus-Hibner, koordynator Łódź Young Fashion 2019.


Wśród finalistów Ogólnopolskiego Konkursu „Złota Nitka” 2019 znaleźli się:
1) Maja Bączyńska (Łódź
2) Zuzanncza Czaja (Łódź)
3) Edyta Czarnota (Łódź) 
4) Aurelia Fąfara (Łódź)
5) Julia Fusiecka (Warszawa)
6) Adrianna Gajczak (Inwałd)
7) Oliwia Manuela Jankowska (Kraków)
8) Aleksandra Jendryka (Katowice)
9) Maciej Józwicki (Poznań)
10)  Joanna Małecka (Łask)
11) Karolina Siarkowicz (Warszawa)
12) Weronika Surdacka (Łódź)
13) Tomasz Wiśniewski (Jelenia Góra)
14) Paweł Wojda (Łódź)
15) Zuzanna Wójcik (Warszawa)

Finaliści konkursu międzynarodowego to:
1) Adela Babinská (Słowacja)
2) Marlou Breuls (Holandia)
3) Toumazos Charalambous (Cypr)
4) Marlena Czak (Polska)
5) Borbala Ferencz (Rumunia)
6) Ana Krgovic (Chorwacja)
7) Adrian Krupa (Polska)
8) Annaiss Yucra Mancilla (Peru)
9) Daria Wierzbicka (Polska)
10)  Pawel Włodarski (Polska)
11)  Wanda Wollinsky (Niemcy)
12)  Chao Yin (Chiny)

Łódź Young Fashion odbędzie się w Łodzi w dniach 22-26 października 2019 r.
23.10 odbędzie się Gala Dyplomowa łódzkiej ASP, 24.10 poznamy zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu Złota Nitka, 25.10 to wydarzenie BraDay, zaś ostatni dzień zwieńczy międzynarodowy konkurs dla młodych projektantów Łódź Young Fashion Award. Całości towarzyszyć będą tradycyjnie warsztaty z pogranicza mody i sztuki, które rozpoczną się dzień przed pierwszą wieczorną galą.

Organizatorem Łódź Young Fashion jest Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi i Miasto Łódź.
Więcej informacji: www.lodzyoungfashion.com oraz na profilach społecznościowych.