Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
28 grudnia 2020 Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, decyzją wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego, otrzymało dotację na zakup licencji filmowych z zasobów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego i Telewizji Polskiej.
NOWY NUMER. Jakie będzie miasto filmu? – to temat styczniowego numeru "Kalejdoskopu". Czy wciąż powinniśmy powoływać się na mit Łodzi filmowej, a może należałoby odłożyć go już do archiwum – zastanawia się Bogdan Sobieszek. Ewa Ciszewska opisuje efekty badań historii Łodzi filmowej, które wiążą się z dawnymi technologiami. Mieczysław Kuźmicki pisze o tym, jak powinien był wyglądać jubileusz 75-lecia Łodzi filmowej. A Łukasz Maciejewski zachwyca się animacją Mariusza Wilczyńskiego, która zdobyła Złote Lwy na festiwalu w Gdyni.
Projekty Anny Bąk i Witka Gretzyngiera, dedykowane sąsiadującej z Manufakturą witrynie ms2, są dostępne dla oglądających od 22 grudnia. Prace umieszczone pomiędzy zamkniętym muzeum a otwartym centrum handlowym, wykorzystują i tematyzują witrynę jako przestrzeń ekspozycyjną, a także odnoszą się do charakteru miejsca.
Przed świętami w Niepublicznym Przedszkolu na Rybnej prowadzonym przez Fundację „Hippocampus” odbyły się nietuzinkowe zajęcia dla dzieci. Placówkę odwiedzili: Katarzyna Tośta – pomysłodawczyni projektu Dziecięca Akademia Komiksowa i Jakub Wiejacki – rysownik satyryczny i komiksowy.
22 grudnia 2020 roku w wieku 87 lat zmarł w Łodzi prof. Mirosław Pietkiewicz – nestor polskich organistów, przez długie lata związany z Akademią Muzyczną w Łodzi, w której prowadził klasę organów, pełnił funkcje prorektora oraz kierownika Katedry Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej.
PODSUMOWANIE. Jak zorganizować Festiwal Szkół Teatralnych w czasie pandemii bez utraty jego ducha i tak, by studentom kończącym szkoły aktorskie dać możliwość jak najlepszego zaprezentowania swoich umiejętności? Odpowiedzią okazały się odważne decyzje obsadowe reżyserów spektakli dyplomowych, umiejętne korzystanie z technologii i profesjonalna rejestracja przedstawień. 38. Festiwal Szkół Teatralnych można zaliczyć do udanych. Pisze Paulina Ilska.
PODSUMOWANIE. To było najlepsze z rodzimych wydarzeń kulturalnych, które z musu przeniesiono do sieci. Całej tej operacji nie potraktowano jako zła koniecznego lub „sytuacji awaryjnej”, ale jak wyzwanie. I tak też rozumiem rolę wydarzeń, które oprócz robienia co roku dobrej roboty, gdy trzeba, stają się generatorami zmiany, liderami innowacji. Pandemia w końcu minie, a wykonana praca pozostanie. Będzie widać, kto tego czasu nie zmarnował, kto zareagował na miarę czasów. Pisze Łukasz Kaczyński.
Pałac Maksymiliana Goldfedera, mieszczący przed laty słynne „Siódemki”, odzyska zabytkowe polichromie, malowidła i zdobienia. Dodatkowo wzbogaci się o pełne zieleni podwórko z dwupoziomowym ogródkiem.
Biblioteka Miejska w Łodzi przygotowała dla swoich czytelników świąteczną niespodziankę. Od 16 XII 2020 uruchamia darmowy dostęp do e-booków. Wśród 60 tysięcy tytułów dostępnych za pośrednictwem Legimi znajdziemy zarówno nowości wydawnicze, jak i starsze wydania cieszące się niesłabnąca popularnością.
Podaruj swoim bliskim łódzkie upominki. Teraz możesz kupić je bez wychodzenia z domu. Łódzka Organizacja Turystyczna 16 grudnia uruchamia sklep internetowy.