Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
EDYTORIAL / styczeń 2021. Przepraszam, że tak banalnie w pierwszych dniach nowego roku, ale – tak, to zestawienie ma istotny sens. Gdy tworzyły się zręby tego numeru „Kalejdoskopu” poświęconemu w dużej mierze namysłowi nad filmowością Łodzi, najgorętszym tematem w dyskusji publicznej nie był kończący się rok 75-lecia Łodzi filmowej. Pisze Łukasz Kaczyński.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do oglądania wystawy online "Nowy Rok na starych kartach pocztowych".
Działalność muzeum to nie tylko wystawy, ale także pasjonująca, ukryta przed oczami zwiedzających praca nad ochroną muzealnych obiektów. Dzięki doposażeniu Pracowni Konserwacji Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi możliwe będzie sprawne i zgodne ze sztuką konserwatorską przygotowanie obiektów z muzealnej kolekcji do prezentacji na organizowanych przez instytucję nowych wystawach czasowych i stałych.
PODSUMOWANIE. Które artykuły najbardziej interesowały was w naszym serwisie? Jakie wątki i tematy przyciągały waszą uwagę? Budziły emocje? Którzy autorzy? Sprawdziliśmy, co czytaliście najczęściej od 1 stycznia do dziś i przedstawiamy gorącą trzynastkę artykułów 2020 roku. Zestawienie bywa zaskakujące. 
Nie udało się. Mimo apeli czołowych polskich ludzi kultury, artystów, nawoływań do dialogu ze strony naukowców, manifestacji i akcji w sieci, sprzeciwu odbiorców kultury i petycji, które podpisało 2,5 tys. osób, podczas nocnego głosowania przed Wigilią Rada Miejska zaakceptowała pomysł połączenia domów kultury. Okazuje się, że uchwała zawiera błędy, przez które może ją unieważnić wojewoda. 
„Antoni Starczewski. Transpozycje” to nowa wystawa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi dostępna online. Ekspozycja poświęcona jest postaci wybitnego artysty i jego dokonaniom twórczym. Można ją oglądać za pośrednictwem portalu Digitex, który prezentuje wirtualne zbiory CMWŁ.
RECENZJA. Na podarek od Teatru Wielkiego w Łodzi miłośnicy opery musieli poczekać do drugiego dnia świąt, ale warto było. 26 grudnia pokazano online premierę opery komicznej „Don Pasquale” Gaetana Donizettiego w reżyserii Michała Znanieckiego. Można ją tam oglądać do końca stycznia. Pisze Magdalena Sasin.
PODSUMOWANIE. Jeśli kultura odbija się w „Kalejdoskopie” jak w kalejdoskopie, w co chyba nikt nie wątpi, przygotowaliśmy autorskie, subiektywne zestawienie najważniejszych kalejdoskopowych wydarzeń 2020 roku. Oto złota dziesiątka roku naszym okiem.
Pandemia, jej ekonomiczne konsekwencje, a także związane z nią ograniczenia, zmuszają muzea i galerie do przemyślenia sposobu działania. Również kryzys klimatyczny – degradacja naturalnego środowiska wywołana nadprodukcją i masowym transportem – skłania do bardziej odpowiedzialnego planowania przyszłych projektów.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do korzystania ze specjalnej oferty przygotowanej dla osób słabowidzących, starszych, chcących dać odpocząć oczom.