Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Łukasz Barys, młody poeta z Pabianic, w swojej krótkiej biografii twórczej (rocznik 1997) zdobył już kilka znaczących nagród literackich, m.in. w prestiżowym konkursie im. Reinera Marii Rilkego, zaś pół roku temu wyróżnienie w II ogólnopolskim konkursie na książkę literacką „Nowy dokument tekstowy”, którego efektem jest publikacja debiutanckiego tomu wierszy „Wysokie słońce”.  Na zbiór składają się liryki świadczące o dużej świadomości warsztatowej Barysa – i jego poetyckiej odwadze. Pisze Tomasz Cieślak. 
EDUKULTURA. Co niesamowitego można odkryć, przyglądając się szyldowi z napisem „Video filmowanie”? Mnóstwo informacji o historii, obyczajach, tradycji ręcznego malowania szyldów i liternictwie. Ale trzeba mieć wiedzę o architektonicznym detalu i gotowość, by, przyjmując go za punkt wyjścia, zadawać kolejne pytania i szukać na nie odpowiedzi. Popularyzacji tej metody edukacyjnej służy projekt „Dlaczego ten dom tak wygląda? Architektura pod lupą dla najmłodszych". Pisze Paulina Ilska. 
ROZMOWA MIESIĄCA. Od dzieciństwa malowałam i rysowałam tylko ludzi. Abstrakcja pojawiła się u mnie późno i powoli zdobywa sobie miejsce. Teraz przez pół roku maluję abstrakcje i przez pół roku kompozycje figuratywne – mówi Małgorzata Kosiec, łódzka malarka, w rozmowie z Piotrem Groblińskim. 
MUZYKA/PODSUMOWANIE. Łódzki rock 2020 mocnym uderzeniem rozpoczęli Normalsi. Coma zdążyła dokończyć pożegnalną trasę, a Piotr Rogucki z Kubą Karasiem ustawić w Walentynki „Ostatni bastion romantyzmu”. Potem rynkowi muzycznemu szyki pomieszała pandemia. Jednak udało się zorganizować (zdalnie) Rockowanie i (względnie normalnie) Łódzką Noc Muzyki. Również folk, jazz i hip-hop obrodziły nowymi albumami artystów i zespołów z regionu łódzkiego. I zadebiutował Martyr. Parafrazując klasyka: wiedzieliście, że coś się dzieje. Pisze Rafał Gawin. 
Czytelny i funkcjonalny repertuar, przestrzeń atrakcyjnej prezentacji zespołu i spektakli online. Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi w kolejny rok wchodzi z nową stroną internetową i z nowym pomysłem na siebie. – Pod hasłem „Nowy! od nowa” kryje się wiele zmian, które sukcesywnie będziemy wprowadzać – zapowiada Krzysztof Dudek, dyrektor teatru.
Zaczeły sie próby do marcowej premiery Teatru Muzycznego w Łodzi. Długo wyczekiwany musical „Pretty Woman” w reżyserii Jakuba Szydłowskiego wchodzi w fazę realizacji. Premiera 20 marca.
FELIETON. Zdaje się, że ostatnio strasznie marudziłem nad jedną książką wydaną przez Uniwersytet Łódzki. W ramach szczerego zadośćuczynienia chciałbym wyśpiewać hymn na cześć wydanego przezeń zbioru „Budzi się Łódź… Obrazy miasta w literaturze do 1939 roku”, pracy pod redakcją K. Badowskiej, T. Cieślaka, K. Pietrych, P. Pietrycha i K. Radziszewskiej. Pisze Maciej Cholewiński. 
od 21 STYCZNIA 2021

Kolekcja MGSŁ online

W czwartek 21 I 2021 rusza nowy projekt online Miejskiej Galerii Sztuki (na Facebooku), który przybliży szerokiej publiczności prace malarskie ze zbiorów MGSŁ. Cykl nagrań „O kolekcji subiektywnie” pozwoli na przypomnienie wielu interesujących dzieł sztuki, zgłębienie ich historii oraz poznanie inspirujących autorów.
Setki godzin pracy, 120 zabytkowych elementów przeniesionych na nowe płótna, sprowadzane z zagranicy materiały i dbałość o niedostrzegalne na pierwszy rzut oka detale – po ponad roku intensywnych prac renowacyjnych w Pracowni Konserwacji Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi historyczny sztandar Robotniczego Towarzystwa Sportowego Widzew Łódź trafił z powrotem do siedziby klubu.
od 16 STYCZNIA 2021

10 lat Centrum Dialogu

W 2021 roku łódzkie Centrum Dialogu świętuje 10 urodziny. Z tej okazji w Bibliotece Centrum Dialogu pojawi się nowa książka "Życie pełne barw" Anneette Libeskind Berkovits oraz powstanie instalacja inspirowana wierszem "Marzenie" Abramka Koplowicza.