Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Marzysz o pracy dziennikarza? Zapraszamy do Pracowni dziennikarskiej, w której nauczysz się pisać artykuły, recenzje, przeprowadzać i redagować wywiady. Czekamy na Ciebie. Warsztaty prowadzone są przy redakcji Kalejdoskopu. 
TEMAT NUMERU. Mała sala kinowa Łódzkiego Domu Kultury wraca pod nową nazwą Perspektywa i z nowym wyposażeniem. Jakość obrazu i dźwięku spełnia teraz oczekiwania nawet wymagających kinomanów. Razem z dużą salą kina Szpulka Perspektywa otwiera nowe perspektywy repertuarowe.
Planetarium EC1 i Centrum Nauki i Techniki EC1 pracują nad poszerzeniem oferty i uzupełnieniem jej o propozycje dla coraz szerszej publiczności. Powstanie Ulica Żywiołów – ponad 2 tysiące m.kw. przestrzeni zaaranżowanej tak, aby zapewnić możliwość zabawy w ruchu, która będzie wpływać pozytywnie na rozwój intelektualny, emocjonalny i ruchowy dzieci w wieku od 3 do 10 lat.
Dom Literatury zaprasza na spotkanie online z poetką Anną Mochalską i poetą Tomaszem Fijałkowskim. Spotkanie będzie transmitowane na profilu Domu Literatury w Łodzi. Poprowadzi je nieoceniony Rafał Gawin. 
"My Hero-ina" to autorski profilaktyczny spektakl teatralny Teresy Radzikowskiej Binkowskiej ukazujący problem narkomanii w środowisku młodzieży poszukującej autorytetów i ideałów w obojętnym, skupionym na "wyścigu szczurów" świecie.
Działający w Łódzkim Domu Kultury Klub Plastyka Amatora ma już 60 lat! Dziś prezesuje mu Aleksandra Nowicka. Poniżej fragmenty tekstów z jubileuszowego wydawnictwa i prace, które wzięły udział w jubileuszowym konkursie.
FOTOGRAFIA. Połączyć ambicje opiniotwórcze z narzędziami do promowania młodej twórczości, pozwolić przemówić bezpośrednio pracom i stworzyć miejsce dla wyrażania swoich teoretycznych rozpoznań. Spajać środowisko i wyposażać studentów w zestaw praktycznych umiejętności: od kooperacji w grupie, po koordynację procesu redakcyjnego. Na te potrzeby ma odpowiadać, umacniając społeczność studentów fotografii Szkoły Filmowej w Łodzi, magazyn „TON”.
"Awangardowe muzeum" – pod redakcją Jarosława Suchana i Agnieszki Pindery – to pierwsza publikacja, która pozwala rozpoznać awangardową autoinstytucjonalizację jako odrębne i swoiste zjawisko. Proponuje porównanie kilku awangardowych (para)instytucji powstałych między I a II wojną światową. Wydawcą jest Muzeum Sztuki.
Parkour to zjawisko wykreowane we Francji około 25 lat temu o bogatym dorobku międzynarodowym oraz szerokim spektrum. Parkour, potocznie postrzegany jako miejski sport, właściwie jest sztuką pokonywania przestrzeni, a nawet filozofią życia. Ten oddolny ruch szybko stworzył rozległe środowisko i silnie oddziałuje społecznie. Jego miejsce w kulturze jest oczywiste, a jednak niedowartościowane. Rusza nowa inicjatywa Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych, poświęcona właśnie parkourowi. 
MIASTO/ZMYSŁ. Zakupy, praca, spotkanie biznesowe, wyjście z dziećmi do parku, a na koniec spotkanie ze znajomymi w lokalu – brzmi jak zwyczajny plan dnia w niepandemicznej rzeczywistości. A gdyby tak dodać, że to wszystko robimy w promieniu kilku minut drogi spacerem od mieszkania? Pisze Piotr Salata-Kochanowski.