Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
NASZ LAUREAT. Jak przebiegała praca nad polską prapremierą musicalu "Pretty Woman" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka - opowiada Dominik Mironiuk, laureat naszej nagrody dla młodego aktora za kulturę słowa na 38. Festiwalu Szkół Teatralnych. 
MIASTO/ZMYSŁ. Edka Jarząb, prowadząca pierwszą rezydencję w ramach „Słuchania Starego Polesia”, we wstępie do swoich warsztatów zadaje pytanie innego artysty dźwiękowego Johna Grzinicha: „co jest dla ciebie najważniejsze? Dźwięk, nagrywanie czy słuchanie?”. Pisze Eliza Gaust.
Dom Literatury zaprasza na spotkanie z Justyną Sobolewską, krytyczką i recenzentką, która tym razem wystąpi w roli autorki. Spotkanie będzie dotyczyło książki o Kornelu Filipowiczu „Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu“ (Wydawnictwo Iskry). 
od 15 STYCZNIA 2021

Rusza videoblog NCKF

Rok 2021 rozpoczyna się dla Narodowego Centrum Kultury Filmowej nowym projektem – na platformie YouTube rusza videoblog NCKF Spot, regularny cykl filmowo-informacyjny, który zapowiada wszystko to, czym jest i docelowo będzie Narodowe Centrum Kultury Filmowej, przybliża ideę planowanych wystaw stałych i czasowych oraz stanie się pretekstem do rozmów o kinie.
RECENZJA. Łukasz Barys, młody poeta z Pabianic, w swojej krótkiej biografii twórczej (rocznik 1997) zdobył już kilka znaczących nagród literackich, m.in. w prestiżowym konkursie im. Reinera Marii Rilkego, zaś pół roku temu wyróżnienie w II ogólnopolskim konkursie na książkę literacką „Nowy dokument tekstowy”, którego efektem jest publikacja debiutanckiego tomu wierszy „Wysokie słońce”.  Na zbiór składają się liryki świadczące o dużej świadomości warsztatowej Barysa – i jego poetyckiej odwadze. Pisze Tomasz Cieślak. 
EDUKULTURA. Co niesamowitego można odkryć, przyglądając się szyldowi z napisem „Video filmowanie”? Mnóstwo informacji o historii, obyczajach, tradycji ręcznego malowania szyldów i liternictwie. Ale trzeba mieć wiedzę o architektonicznym detalu i gotowość, by, przyjmując go za punkt wyjścia, zadawać kolejne pytania i szukać na nie odpowiedzi. Popularyzacji tej metody edukacyjnej służy projekt „Dlaczego ten dom tak wygląda? Architektura pod lupą dla najmłodszych". Pisze Paulina Ilska. 
ROZMOWA MIESIĄCA. Od dzieciństwa malowałam i rysowałam tylko ludzi. Abstrakcja pojawiła się u mnie późno i powoli zdobywa sobie miejsce. Teraz przez pół roku maluję abstrakcje i przez pół roku kompozycje figuratywne – mówi Małgorzata Kosiec, łódzka malarka, w rozmowie z Piotrem Groblińskim. 
MUZYKA/PODSUMOWANIE. Łódzki rock 2020 mocnym uderzeniem rozpoczęli Normalsi. Coma zdążyła dokończyć pożegnalną trasę, a Piotr Rogucki z Kubą Karasiem ustawić w Walentynki „Ostatni bastion romantyzmu”. Potem rynkowi muzycznemu szyki pomieszała pandemia. Jednak udało się zorganizować (zdalnie) Rockowanie i (względnie normalnie) Łódzką Noc Muzyki. Również folk, jazz i hip-hop obrodziły nowymi albumami artystów i zespołów z regionu łódzkiego. I zadebiutował Martyr. Parafrazując klasyka: wiedzieliście, że coś się dzieje. Pisze Rafał Gawin. 
Czytelny i funkcjonalny repertuar, przestrzeń atrakcyjnej prezentacji zespołu i spektakli online. Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi w kolejny rok wchodzi z nową stroną internetową i z nowym pomysłem na siebie. – Pod hasłem „Nowy! od nowa” kryje się wiele zmian, które sukcesywnie będziemy wprowadzać – zapowiada Krzysztof Dudek, dyrektor teatru.
Zaczeły sie próby do marcowej premiery Teatru Muzycznego w Łodzi. Długo wyczekiwany musical „Pretty Woman” w reżyserii Jakuba Szydłowskiego wchodzi w fazę realizacji. Premiera 20 marca.