Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Tradycyjnie w styczniu, w ramach Jaskulanów, Dom Literatury w Łodzi przypomina postać Zdzisława Jaskuły, nieodżałowanego poety z ulicy Wschodniej i reżysera, którego niestety nie ma już z nami.
Animatorzy kultury, twórcy ludowi, liderzy kultury, a także organizatorzy wydarzeń zostali wyróżnieni przez zarząd województwa łódzkiego Nagrodą Marszałka za wieloletnią pracę na najwyższym poziomie oraz za to, że mimo trudności związanych z pandemią, potrafili zachęcać do kultury i promować nasz region.
FELIETON. Łódź filmowa ma 75 lat. Zastanowiłem się w związku z tym, czy mam coś wspólnego z tak zacnym jubileuszem. Stwierdziłem, że mam, a nawet że wniosłem wkład do dorobku pokoleń filmowców. Nie mogło być inaczej, skoro ukończyłem to samo liceum co Stanisław Mikulski. Obaj zdawaliśmy maturę w XI b. Co prawda ja 19 lat po nim, ale zawsze. Pisze Michał B. Jagiełło.
Początek roku przyniósł kolejną smutna wiadomość - odeszła Dorota Filipczak, poetka, profesor Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.
FELIETON. „Taki pan młody, a już taki smutny”. Tacy jesteśmy smutni. O „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, animacji Mariusza Wilczyńskiego realizowanej przez czternaście lat, słyszałem wiele, również od samego autora, a znając jego dotychczasowe osiągnięcia, spodziewałem się wiele. Jednak to, co zobaczyłem, odkryłem, jest zaskoczeniem. Jest ponad miarę. Pisze Łukasz Maciejewski. 
W sylwestra ogłoszono wyniki pierwszej edycji songwriterskiego konkursu im. Roberta Brylewskiego „Czekamy, czekamy!”, organizowanego przez Poleski Ośrodek Sztuki.
od 3 LUTEGO 2021

Książka Anny Stryjewskiej

Książka Anny Stryjewskiej "Zośka. Przepustka do szczęścia" (Wydawnictwo Szara Godzina) ukaże się 3 II 2021 roku. Autorka mieszka w Łodzi, a akcja jej powieści rozgrywa się w tym mieście. Książka jest oparta na rzeczywistych wydarzeniach z przełomu lat 60. i 70. XX wieku w Łodzi.
RECENZJA. Ta „wystawa” tylko pobudza tęsknotę za prawdziwymi ekspozycjami. Na dłuższą metę ograniczenie do oglądania wirtualnych reprezentacji dzieł sztuki jest nie do zniesienia. Szczęśliwie to tylko rodzaj zapowiedzi online wystawy w realu, poświęconej twórczości wybitnego łódzkiego awangardzisty Antoniego Starczewskiego, zapowiadanej na 2021 rok. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Projekt "Szklane menażerie", realizowany przez Akademicki Ośrodek Działań Artystycznych, dobiega końca. Przygotowywano m.in.: słuchowisko, serię video art, sesje gier RPG, wykłady, dyskusje, publikację metodyczną i konkurs literacki. Efekty działań są już dostępne na stronie internetowej i Facebooku AOIA.
Na Facebooku Domu Literatury odbędzie się spotkanie z autorami komiksu "Będzie dobrze" (Timof i cisi wspólnicy, 2020) - Pawłem Rzodkiewiczem i Tomkiem Woroniakiem. Spotkanie poprowadzi Marcin Bałczewski.