Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
TEATR. Komisja powołana do przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, nie wyłoniła kandydata na to stanowisko - taką informację przekazał mediom 17 września kancelaria marszałka województwa łódzkiego. Konkurs nie został rozstrzygnięty, bo "żaden z sześciu kandydatów nie uzyskał bezwzględnej większości głosów członków komisji".
"Słuchanie Starego Polesia" to cykl pięciodniowych rezydencji artystycznych z udziałem uznanych polskich artystek i artystów dźwiękowych spoza Łodzi. Ideą jest międzyśrodowiskowa wymiana doświadczeń, energii i wizji, a przede wszystkim stworzenie trzech słuchowisk inspirowanych dziedzictwem kulturowym, klimatem i specyfiką Starego Polesia. Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Radio Kapitał, a kuratorami - Justyna Banaszczyk i Darek Pietraszewski.
FELIETON. Lato obfitowało w festiwale filmowe. W tym roku – co oczywiste – było inaczej, choć szczęśliwie udało mi się odczuć nastrój zeszłorocznego Transa na festiwalu w czeskim Uherské Hradiště. Jechałem tam bez przekonania, i to nie z powodu strachu przed koronawirusem. Raczej z obawy, że czeka mnie kolejne potwierdzenie nieodwołalnej śmierci kina. Pisze Rafał Syska.
We wtorkowy wieczór w Paryżu prezes Virako, Krzysztof Witkowski, odebrał statuetkę dla najlepszej inwestycji o funkcji mieszanej na świecie. Nagrodę dla Monopolis przyznano w prestiżowym konkursie MIPIM Awards 2020 
WARSZTATOWNIA. – Zostawiam sobie prawo do opowiedzenia historii tak, jak czuję. Skracam do momentu, aż bardziej się nie da. Ale bohaterowie wciąż gadają po swojemu – mówi Mikołaj Grynberg o najnowszej książce i o przejściu od dokumentu do prozy. Z autorem książki "Poufne" rozmawia Eliza Gaust.
Podczas koncertów Festiwalu Opoczno Folk Attack publiczność doświadcza, jaką siłę mają oberki, polki, mazury i walczyki z repertuaru miejscowych kapel. Okazuje się, że to, co znane i osłuchane, co przed laty stanowiło żelazny zestaw grany na weselach i zabawach, dziś inspiruje popularne zespoły folkowe, które zjeżdżają do Opoczna z całej Polski. Ma wartość dla młodych ludzi (nierzadko z miasta), którzy fascynują się muzyką tradycyjną. Staje się dla nich środkiem artystycznej ekspresji.
Monopolis zdobyło nagrodę Prime Property 2020 w kategorii „architektura”. Łódzkie centrum nominowano obok takich projektów jak: Elektrownia Powiśle w Warszawie, Biura przy Warzelni - Browary Warszawskie, Chmielna 89 w Warszawie oraz Wave w Gdańsku. Natomiast we wtorek 15 września wieczorem w Paryżu dowiemy się czy inwestycja otrzyma MIPIM Awards 2020, nagrodę uważaną za odpowiednik architektonicznych Oscarów.
Znani głównie z fabrykanckiej działalności, często owiani złą sławą, jako wyzyskujący robotników, głodni sukcesu i fortuny przemysłowcy. Książka „Geyerowie – pionierzy Łodzi przemysłowej” ukazuje wielopokoleniową rodzinę fabrykantów w innym świetle, dając kompleksowy obraz burzliwych dziejów Ludwika Geyera i jego potomków.
FELIETON. Moja żona otrzymała urzędowy dokument. Postanowienie o umorzeniu postępowania z powodu niewykrycia sprawcy przestępstwa. Tej samej treści pisma rozesłano jeszcze do blisko 20 osób i instytucji, wszystkich bez wyjątku poszkodowanych w czasie jednej kwietniowej nocy. Pisze Mieczysław Kuźmicki.
Łodzianin Paweł Edelman, jeden z najbardziej cenionych polskich operatorów, w sobotę odsłonił swoją gwiazdę w Łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 70. Nominowany do Oscara oraz Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej za zdjęcia do „Pianisty” Romana Polańskiego, nagrodzony między innymi na Festiwalu Camerimage, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, zdobywca Cezara, Nagrody Europejskiej Akademii Filmowej, Złotej Kaczki. Współpracował z najważniejszymi twórcami kina polskiego: Andrzejem Wajdą, Romanem Polańskim, Robertem Glińskim, Władysławem Pasikowskim.