Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
FESTIWAL. Wojciech Waglewski zaprosił przyjaciół do ponownej realizacji płyty  „Marek Grechuta & Anawa”. T. Koncertowa premiera będzie miała miejsce na Festiwalu Soundedit w Łodzi (22-25 października).
23 PAŹDZIERNIKA 2020 / 24 PAŹDZIERNIKA 2020

Sztuka liter. Wystawa plakatu typograficznego [RECENZJA]

RECENZJA. Ściany szczelnie oklejone znakomitymi plakatami robią niesamowite wrażenie – feeria kształtów i kolorów, podkreślonych dodatkowo galeryjnym oświetleniem. Sens plakatów pokazanych w takiej formie zmienia się – w masie traci znaczenie ich wymowa, treść, liczy się tylko wizualny efekt. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka. 
NOWY NUMER. Łódź akademicka w rękach nowych rektorów. Jak się zmieni się obecność uczelni artystycznych w przestrzeni Łodzi i w przestrzeni kultury? Jakie będą najważniejsze cele? Jakie zobowiązania wobec miasta mają akademicy? Co oznacza, że to będzie „trudna kadencja”?  O tym rozmawiamy z rektorami Szkoły Filmowej, ASP, Akademii Muzycznej i Uniwersytetu Łódzkiego. Z tego co mówią dziś będą rozliczani już niedługo. To w temacie numeru: „Akademicka Łódź?”. Co poza tym?
W Łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 63 zostały odsłonięte gwiazdy Barbary Połomskiej i Michała Szewczyka, aktorów Teatru Powszechnego w Łodzi. Ich dorobek artystyczny to ważny rozdział historii polskiego teatru i filmu. Gwiazdy ufundował teatr, a uroczystość stanowiła część obchodzonego w 2020 roku 75-lecia sceny przy Legionów 21.
W internecie pojawiła się kierowana do prezydent Hanny Zdanowskiej petycja w sprawie zapowiadanej przez władze miasta centralizacji domów kultury. Na razie podpisało się pod nią ponad 800 osób (anonimowo).
– Pojawia się prawdziwy dramat myślenia – ku czemu się skłonić? Namalować jeden kwadrat i koniec czy malować tysiące kwadratów, jak podpowiada nam natura ludzka. Nie ma gotowych recept. Każde wyjście jest kompromisem – mówi prof. Andrzej Marian Bartczak*, autor pracy „Most. Porcelanowa biblioteka” w Pasażu Kultury Województwa Łódzkiego przy Łódzkim Domu Kultury. Otwarcie, planowane na 23 X, zostało odwołane z powodu obostrzeń epidemiologicznych.
Zakończył się trzyletni remont pałacu Izraela Poznańskiego, siedziby Muzeum Miasta Łodzi. Ostatni akcent rewitalizacji „łódzkiego Luwru” to uruchomienie 29 września nowej iluminacji.
od 2 PAŹDZIERNIKA 2020

Centrum Kultury UŁ

Działalność rozpoczęła nowa jednostka Uniwersytetu Łódzkiego - Centrum Kultury UŁ, które mieści się w zespole willowym Oskara Zieglera przy ul. Skłodowskiej-Curie 11. Będzie tu miejsce na naukę, edukację i, oczywiście, kulturę.
Teatr Lalek Arlekin zaprasza na pierwszą w tym sezonie premierę, jedną z trzech planowanych tej jesieni, opartych na współczesnej literaturze dla dzieci i młodzieży. Na początek, 3 X - prapremiera „Wędrówki Nabu” na podstawie książki Jarosława Mikołajewskiego, w reżyserii Przemysława Jaszczaka.
1 października 2020 r. o godz. 13 w Łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 63 zostaną odsłonięte gwiazdy Barbary Połomskiej i Michała Szewczyka, aktorów Teatru Powszechnego w Łodzi. Ich dorobek artystyczny to ogromny rozdział historii polskiego teatru i filmu. Fundatorem gwiazd Barbary Połomskiej i Michała Szewczyka jest Teatr Powszechny. Odsłonięcie gwiazd nestorów Teatru Powszechnego odbywa się w ramach obchodów 75-lecia tego teatru.