Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Wywiad z Kacprem Bartczakiem, poetą, tłumaczem, amerykanistą z UŁ - o wierszach Petera Gizziego, o poezji amerykańskiej i tegorocznym Noblu. Rozmawia Piotr Grobliński.
FELIETON. „Co przyniesie jutro”. Głupi tytuł. Oryginalny brzmiał lepiej – „Hope gap”. Nie miał szczęścia ten film. Przypuszczalnie miałby więcej, gdyby wszedł na ekrany. Pisze Łukasz Maciejewski.
Monopolis, łódzki kompleks kulturalno-biurowy, otrzymał dwie nagrody Award Winner dla najlepszych projektów w Polsce w konkursie International Property Awards 2020-2021. IAP to w jeden z największych i najbardziej prestiżowych branżowych plebiscytów.
FESTIWAL. Organizatorzy Festiwalu Soundedit od czterech lat wspierają razem z Radiem Łódź nowe, dobrze rokujące projekty muzyczne. Również w tym roku zorganizowana zostanie seria minikoncertów pod szyldem Soundedit Spotlight. Artyści mają okazję wystąpić w Debich Studio 16, 17 i 18 października. Wszystkie występy będą transmitowane na antenie stacji i online.
od 17 PAŹDZIERNIKA 2020

Ziemia (p)oddana

To tytuł nowej wystawy w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, czynnej od 17 października. W role kuratorów i artystów wcielili się młodzi ludzie - tkanina artystyczna staje się medium przekazującym krzyk młodego pokolenia mieszkańców Ziemi.
FILM. W cieniu historii, jaka wydarzyła się w Bolimowie, mieszkańcy żyją już ponad sto lat. W bitwie pomiędzy wojskami niemieckimi i rosyjskimi pierwszy raz przeprowadzono tu atak bronią chemiczną. Przypomina o tym fabularyzowany dokument Ireneusza Skruczaja „Obłoki śmierci – Bolimów 1915”, którego produkcję wsparła społeczna zbiórka pieniędzy. Do kin film ma trafić w październiku. Pisze Anna Szumacher. 
TEMAT NUMERU. – Określając, co jest dla nas charakterystyczne, spoglądamy w stronę patronów. Naszą silną stroną jest kameralistyka, dla której zasłużył się Kiejstut Bacewicz, a także muzyka współczesna, której patronuje Grażyna Bacewicz. Wyróżnikiem uczelni stały się również profesjonalnie przygotowywane spektakle operowe – mówi Elżbieta Aleksandrowicz, nowa rektor Akademii Muzycznej w Łodzi.
Motywem przewodnim festiwalowego piątku (23 października) będą wspomnienia o łódzkim festiwalu z lat 80., które do dziś pozostają żywe wśród mieszkańców miasta i fanów polskiej muzyki rockowej. Mimo wielokrotnych prób nigdy nie udało się zorganizować Rockowiska ponownie.
TEMAT NUMERU. – Po latach zawirowań spowodowanych rosnącymi wymogami wobec uczelni nie potrzebujemy nowych wyzwań, tylko chwili oddechu – mówi dr Przemysław Wachowski, nowy rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Strzemińskiego w Łodzi.
TEMAT NUMERU. – Zadaniem montażysty jest proponowanie takiej struktury filmu, która będzie syntezą idei wnoszonych przez współtwórców. Dlatego jako rektor nie przychodzę z gotową koncepcją. Mam pomysły, ale żadnego z nich nie formułuję, nawet dla siebie, w sposób ostateczny. Moja rola to wejście w dialog – mówi Milenia Fiedler*, nowa rektor Szkoły Filmowej w Łodzi.