Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Studenci i studentki zrealizowali 8-minutowy film złożony z krótkich etiud odnoszących się do wyroku, który ma zlikwidować główną przesłankę wykonania aborcji (ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu). Sam film na różne sposoby opowiada przede wszystkim o intymnej relacji kobiety z jej ciałem - tak różniącej się od sposobu, w jaki swoje ciało odczuwa mężczyzna. Również o cielesności, a dokładnie o anoreksji, w zupełnie innym tonie opowiada etiuda animowana "Ja i moja gruba dupa" Yelyzavety Pysmak. Właśnie otrzymała II nagrodę Cannes Cinéfondation 2020. 
RECENZJA. Co za kształt, jaka faktura, ciekawy odcień bieli! Oto wybuch atomowy. Ale artyści sięgają po ten temat bynajmniej nie dla pustego zachwytu nad formalnym pięknem. Grzyb atomowy jest mocnym symbolem pychy i zła. W ms1 trwa wystawa „Płonący dom. Wybór z kolekcji Antoine’a de Galberta”. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
PRACOWNIA DZIENNIKARSKA. Prezentujemy teksty uczestników warsztatów dziennikarsko-literackich. Pracownia działa przy Kalejdoskopie od marca 2020. Jej założeniem było uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych i pisanie tekstów na ich temat. Pandemia spowodowała stworzenie nowego programu zajęć, którego efektem jest  m.in. cykl "Sprawozdań z pandemii". Piszą: Wiktoria Siewierska, Kajetan Kuźmicki, Eryk Wałowski, Natalia Roguz i Maja Gołębiowska. 
PODSUMOWANIE. Niedzielnym ambientowym występem Rogera Eno, młodszego brata słynnego Briana, w studiu Radia Łódź zakończył się tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit. Koncert bez publiczności transmitowano na antenie radiowej, a muzyk był jedynym wykonawcą z zagranicy, który jakimś cudem pojawił się na festiwalu w Łodzi. Pisze Bogdan Sobieszek.
Kręcenie filmów w technologii VR, warsztaty z psychologii mediów czy pokaz lotów własnoręcznie wykonanych modeli rakiet – to tylko niektóre pomysły na edukację kulturową, prowadzoną w ramach programu grantowego Bardzo Młoda Kultura. Pisze Paulina Ilska.
MIASTO/ZMYSŁ. BEZDROŻA LITERATURY. Śląsk, ze Śląskiem i o Śląsku. W ostatnim czasie Śląsk jest na tapecie. Górny Śląsk. I nie chodzi wcale o politykę, dążenia autonomiczne, kwestie tożsamościowe czy pytania o przyszłość polskiego węgla i górników – chodzi o literaturę. Pisze Maciej Robert. 
TEATR. Związki zawodowe działające w Teatrze im. Jaracza w Łodzi i branżowe stowarzyszenia twórcze otrzymały do zaopiniowania prośbę urzędu marszałkowskiego w sprawie kandydatury Marcina Hycnara na stanowisko dyrektora najważniejszej łódzkiej sceny dramatycznej.
MIASTO/ZMYSŁ.  – Nie chcemy zmienić Ignorantki w hipsterską kawiarnię. Zależy nam, żeby zachować charakter miejsca i żeby lokalni bywalcy dobrze się tam czuli. Ale chciałabym też, żeby ludzie przestali bać się przychodzić na Legionów – mówi, w wywiadzie dla Elizy Gaust, Justyna Banaszczyk, [FOQL]*, artystka działająca w obrębie eksperymentalnej muzyki elektronicznej i okołotanecznej, twórczyni słuchowisk, muzyki filmowej i muzyki do gier, która od niedawna współprowadzi w Łodzi bar Ignorantka.  
Kapituła Konkursu im. prof. T. Kotarbińskiego wybrała pięć książek, które powalczą o tytuł najwybitniejszego dzieła z zakresu nauk humanistycznych. To już VI edycja ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Uniwersytet Łódzki. Laureat nagrody, którego poznamy w styczniu 2021 r., otrzyma 50 000 zł. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się online.
PODSUMOWANIE. Takiego festiwalu Kamera Akcja jeszcze nie było, bo też czasy mamy niezwykłe. Organizatorzy ogłosili sukces: filmy i transmisje spotkań obejrzało o wiele więcej osób niż było to możliwe stacjonarnie. Moim udziałem stało się niezwykłe doświadczenie – festiwal trwał, miał swoją siedzibę, ale fizycznie jakby go nie było: garstka uczestników i wolontariuszy mogła się zobaczyć podczas projekcji w realu kina Szpulka w Łódzkim Domu Kultury. Pisze Bogdan Sobieszek.