Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Aktorzy Teatru Nowego: Monika Buchowiec i Bartosz Turzyński brali udział w warsztatach w Russian Institute of Theatre Arts GITIS. O inspiracjach, które przywieźli z Moskwy porozmawia z aktorami Dyrektor artystyczny Teatru - Maciej Wojtyszko. Widzowie będą mogli ją oglądać rozmowę na żywo na Facebooku. 
Nie wychodząc z domu, można wybrać się na wycieczkę śladami rodziny Geyerów. E-przewodnik – nowa propozycja Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi – to narzędzie online umożliwiające zwiedzanie zabytkowych budynków Białej Fabryki i jej okolic pełnej śladów działalności fabrykanckiej rodziny Geyerów.
MŁODA SZTUKA. - Chcieliśmy złączyć różne środowiska. Łączymy twórców streetartowych z twórcami z akademii – mówi Kacper Ogień. Z Tope i Kacprem, założycielami Galerii Goa, zlokalizowanej w pomieszczeniach legendarnego klubu "Fabryka", rozmawia Joanna Glinkowska.
Zapraszamy do posłuchania pierwszej audycji radiowej z cyklu „Oko Kalejdoskopu”. W Radiu Kapitał rozmawiamy z Michałem Lachmanem o jego „Tezach o kulturze”, opublikowanych w listopadowym numerze "Kalejdoskopu". W sobotę 21 listopada o godz. 9 audycja będzie powtórzona podczas "Kapitał Selekta", czyli w cyklu audycji z radiowego archiwum wyselekcjonowanych przez radiową ekipę.
Ze względu na pandemiczne ograniczenia Igrzyska Wolności w tym roku odbywają się w formule online. Organizator udostępnia pięć kanałów, na których można śledzić bezpośrednie transmisje i dwa z tłumaczeniami z i na język angielski. Wybrane streamingi trafiają do mediów społecznościowych. Wirtualny udział jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. W programie kulturalny IW gośćmi będą m.in. Agnieszka Holland, Joanna Kos-Krauze, Zygmunt Miłoszewski, Filip Springer, Dominika Słowik, Grzegorz Kasdepke.
Kto czytał już listopadowy "Kalejdoskop", ten wie. Kto nie czytał, niech się dowie. Rozpoczynamy współpracę z Radiem Kapitał. Od soboty 14 listopada będziemy obecni w nim ze swoją audycją.
RECENZJA. Teatr amatorski nie umiera, działa nawet w tak trudnych warunkach, jakie stwarza pandemia. Premiera „Iluzji wstrząsu”, planowana na marzec 2020 roku, odbyła się w październiku. Na kameralny pokaz przy widowni zapełnionej w zaledwie 25% zdecydowała się Grupa iAtelier. Spektakl mówi o katastrofach w trzech różnych odsłonach. Reżyseria: Tomasz Kozłowski, Grzegorz Biały i Ewa Psuty. Pisze Paulina Ilska.
FELIETON. W jednym z klasycznych opracowań na temat „Ulissesa” autorstwa Marilyn French („The Book as World”, 1976) pojawia się porównanie tej powieści do Biblii jako księgi zawierającej wszystko, czyli początek oraz koniec świata, a także całą angielszczyznę, w tym dzieje jej rozwoju. Pisze Maciej Świerkocki.
MIEJSCE. O planach przywrócenia neogotyckiemu pałacowi z 1903 roku (od 1982 roku siedzibie Muzeum Regionalnego w Brzezinach) pierwotnego wyglądu pisaliśmy osiem lat temu. Wtedy obiekt udostępniono publiczności po generalnym remoncie wnętrz, zakończonym jesienią 2011, a dyrektor Paweł Zybała zapowiadał kolejny etap rewitalizacji – bryły i otoczenia brzezińskiego zabytku.  Pisze Monika Nowakowska.
RECENZJA. O wideo-arcie „Śmierć Wenecji” w reż. Marcina Brzozowskiego i Wacława Mikłaszewskiego z Jadwigą Jankowską-Cieślak i wideo-performansie „Usta w ogniu” w reż. Anny Ciszowskiej, pandemicznych premierowych wydarzeniach Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych, pisze Paulina Ilska.