Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
FELIETON. Szukałem tego albumu. Nie ma. Sprawdzałem w piwnicy, ale należałoby poszukać staranniej. Nie ma, a kiedyś był. Z tych paru albumów, albumów niespecjalnie okazałych, które stały w pokoju rodziców, w białym komplecie meblowym obok sekretarzyka z alkoholami, a czasami z czekoladą z orzechami, był również album Hansa Memlinga. Pisze Łukasz Maciejewski.
W związku z dyskusją wokół rozstrzygnięć Funduszu Wsparcia Kultury pojawiają się komentarze zestawiające kwotę, którą otrzyma Filharmonia Łódzka z dużo wyższymi kwotami dla innych podmiotów. Wielu komentujących sugeruje upolitycznienie tej decyzji.
RECENZJA. Nie czekamy na katastrofę. Już do niej doszło – przynajmniej w projekcie Alek Sarny prezentowanym w ms1. Ale koniec świata nie jest ostateczny. To tylko koniec „naszego” świata, do którego sami doprowadziliśmy. Co dalej? Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Nagroda za scenografię Mariki Wojciechowskiej oraz wyróżnienie za muzykę Piotra Klimka otrzymał łódzki Teatr Lalek Arlekin podczas wczorajszej gali finałowej  26. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. 
JESZCZE O ZPAP. Ze smutkiem przeczytałem artykuł Moniki Nowakowskiej „Jak naprawić związek” („Kalejdoskop” 07-08/2020) i jako wieloletni członek okręgu łódzkiego Związku Polskich Artystów Plastyków chciałbym się odnieść do poruszonych w nim kwestii. Pisze Grzegorz Kwieciński.
Na zorganizowany przez Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier wspólnie z ambasadą USA konkurs dla dzieci i młodzieży „Komiksowa odyseja kosmiczna” przyszła rekordowa liczba prac.
Dobra wiadomość dla fanów komiksu. 31. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier Cyber Edition! co prawda się zakończył, ale strona Cyber Edition działa do końca listopada. Treści umieszczone podczas festiwalu są wciąż dostępne. 
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi i Dyskusyjne Kluby Książki w województwie łódzkim zapraszają na spotkanie online z Piotrem Milewskim, pisarzem, dziennikarzem, podróżnikiem. 
Aktorzy Teatru Muzycznego rozpoczęli próby do grudniowej premiery „Piosenka jest dobra na wszystko”. Emilia Klimczak, Justyna Kopiszka, Klementyna Umer, Paweł Erdman, Piotr Płuska i Marek Prusisz tworzą  opowieść o relacjach damsko-męskich. – Subiektywnie wybrane piosenki Kabaretu Starszych Panów układają się tak, by dramaturgicznie budować zabawną historię, utrzymaną w uniwersalnej i poetyckiej estetyce – zapowiada reżyser Jacek Bończyk.
RECENZJA. W serii poetyckiej Wydawnictwa Kwadratura ukazał się niedawno tom wierszy wrocławianki Ewy Jarockiej, „Cienie piszczących psów”. To już kolejna jej książka poetycka. Poprzednie dwie, począwszy od debiutu – „nie ma dobrych ludzi” – były nominowane i nagradzane w ważnych ogólnopolskich konkursach, pisano wręcz o nowej, niepowtarzalnej dykcji poetyckiej, którą Jarocka wprowadza do liryki polskiej. Pisze Tomasz Cieślak.