Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
WYDARZENIE. W środę 5 sierpnia Kolegium Elektorów wybrało dr Przemysława Wachowskiego na nowego Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w kadencji 2020-2024. Dr Przemysław Wachowski zdobył w głosowaniu znaczącą przewagę głosów.
FILM. PISF ogłosił listę filmów zgłoszonych na polskiego kandydata do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Na liście są produkcje filmowców z Łodzi lub z Łodzią związanych. Komisją Oscarową kierował będzie kompozytor, twórca Transatlantyk Festival, Jan A.P. Kaczmarek.
Gdy w trudnym czasie trzeba sobie pomagać, łódzcy artyści znów podejmują współpracę z lokalami gastronomicznymi. Tym razem inicjatywa wyszła od Galerii Punkt Odbioru Sztuki, skupiającej się na sztuce aktualnej. Powstała eksperymentalna, wieloczęściowa wystawa. Ośmioro młodych twórców prezentuje swoje prace we wnętrzach lub witrynach ośmiu łódzkich restauracji przy ul. Piotrkowskiej albo w jej pobliżu.
Biblioteka Miejska w Łodzi od września 2020 r. będzie realizować projekt "Biblioteka dla każdego". Zdobyła na niego dofinansowanie z funduszy norweskich w wysokości prawie 275 tysięcy euro.
Uciekając w 1938 r. z Wiednia, schronił się w Polsce - i zaprzyjaźnił się z Parnasem polskiej literatury. W Polsce jest już dostępna książka współpracownika „Kalejdoskopu” Andrzeja Sznajdra „Polskimi śladami Franciszka Teodora Csokora” (zapowiadał tę pozycję na łamach "Kalejdoskopu"; wcześniej ukazała się na rynku niemieckojęzycznym). 
PODKASTY. Andrzej Wichrowski, Arkadiusz Wójcik, Marek Nędza - to tylko kilku z aktorów, których usłyszeć będzie można jak interpretują wybrane felietony najlepszych autorów "Kalejdoskopu". Rozpoczęła się czwarta sesja nagrań podkastów "Kalejdoskop naGłos", koordynowana przez stowarzyszenie Soundsitive Studio. Kogo jeszcze usłyszymy? 
MIASTO/ZMYSŁ. Związki chodzenia z myśleniem owocowały szeregiem dzieł w literaturze rodzimej (Michał Cichy) i zagranicznej (Thomas Bernhard). Długą tradycję mają też arystotelesowskie spacery filozoficzne. Nie potrzebujemy sprintów i skał. Wystarczy przechadzka, byle niebanalna. Okolica bliższa i ta nieco dalsza mają sporo do zaoferowania – tym, którzy chcą chodzić, którzy chcą myśleć, i tym, którzy chcą łączyć jedno z drugim. Spacery przyrodnicze połączone z liczeniem nietoperzy, wycieczki historyczne albo z przewodniczką opowiadającą zmyślone historie. W zasięgu są średniowieczne kościoły, kugel i Fajna Ryba. Pisze Paulina Ilska. 
FELIETON. Niczego nie można dziś robić całkiem bezpiecznie, a więc także czytać. W „Ulissesie” nie znajdziemy wprawdzie koronawirusa, ale inne zarazy i epidemie – jak najbardziej. Już na samym początku, w rozdziale pierwszym („Telemach”) zirytowany Mulligan, nie mogąc znaleźć chusteczki do nosa, którą chce otrzeć twarz z mydła po goleniu, woła stłumionym głosem: „A niech to zaraza!”. Pisze Maciej Świerkocki. 
W lipcu pożegnaliśmy Jarosława Ostanówkę, przez całe zawodowe życie związanego z Wytwórnią Filmów Fabularnych w Łodzi. Jego rodzice osiedlili się tu w marcu 1945 po wyjeździe z radzieckiego już Wilna. Ojciec znalazł pracę w budującej się wytwórni przy Łąkowej jako konserwator w dziale zdjęciowym (kamery), potem w dziale dźwięku, nie dziwi zatem, że i czterej jego synowie związali się zawodowo z wytwórnią.
od 31 LIPCA 2020

Podcasty o Łodzi filmowej

Agata Gwizdała z Radia Łódź realizuje cykl 10 podcastów z okazji 75-lecia Łodzi filmowej. Jest już na półmetku, w piątek 31 lipca premiera 6. odcinka.