Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Zakończył się trzyletni remont pałacu Izraela Poznańskiego, siedziby Muzeum Miasta Łodzi. Ostatni akcent rewitalizacji „łódzkiego Luwru” to uruchomienie 29 września nowej iluminacji.
od 2 PAŹDZIERNIKA 2020

Centrum Kultury UŁ

Działalność rozpoczęła nowa jednostka Uniwersytetu Łódzkiego - Centrum Kultury UŁ, które mieści się w zespole willowym Oskara Zieglera przy ul. Skłodowskiej-Curie 11. Będzie tu miejsce na naukę, edukację i, oczywiście, kulturę.
Teatr Lalek Arlekin zaprasza na pierwszą w tym sezonie premierę, jedną z trzech planowanych tej jesieni, opartych na współczesnej literaturze dla dzieci i młodzieży. Na początek, 3 X - prapremiera „Wędrówki Nabu” na podstawie książki Jarosława Mikołajewskiego, w reżyserii Przemysława Jaszczaka.
1 października 2020 r. o godz. 13 w Łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 63 zostaną odsłonięte gwiazdy Barbary Połomskiej i Michała Szewczyka, aktorów Teatru Powszechnego w Łodzi. Ich dorobek artystyczny to ogromny rozdział historii polskiego teatru i filmu. Fundatorem gwiazd Barbary Połomskiej i Michała Szewczyka jest Teatr Powszechny. Odsłonięcie gwiazd nestorów Teatru Powszechnego odbywa się w ramach obchodów 75-lecia tego teatru.
Zakończył się XVIII Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego. Ta edycja miała charakter wyjątkowy. W tym roku mija 40 lat od pierwszej edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Filmów Przyrodniczych, który z biegiem lat przekształcił się w festiwal o międzynarodowym zasięgu. Minęło również 40 lat od śmierci patrona - Włodzimierza Puchalskiego, wybitnego polskiego filmowca-przyrodnika.
od 2 PAŹDZIERNIKA 2020 / 4 PAŹDZIERNIKA 2020

Muzeum Miasta Łodzi za złotówkę

W pierwszy weekend października (3-4 X w godz. 11-19) można będzie kupić bilet do Muzeum Miasta Łodzi za 1 zł, by obejrzeć odnowione wnętrza pałacu Poznańskiego po wielkim remoncie. Od 2 X 2020 r. czynna jest też nowa wystawa stała "Łódź w Europie. Europa w Łodzi. Ziemia Obiecana wczoraj i dziś", zorganizowana z okazji 45-lecia Muzeum oraz obchodów 200. rocznicy nadania Łodzi tytułu miasta przemysłowego.
od 2 PAŹDZIERNIKA 2020

Premiera "Akompaniatora"

W Teatrze Małym premiera - komedia "Akompaniator" Anny Burzyńskiej. Do pracy nad spektaklem zaproszono primadonnę Teatru Wielkiego w Łodzi Agnieszkę Makówkę (mezzosopran) i Witolda Łuczyńskiego. To debiut Agnieszki Makówki na scenie dramatycznej.
PODKAST. Posłuchajcie jak Emilia Klimczak, aktorka Teatru Muzycznego w Łodzi, czyta wybrane teksty naszych autorów podczas czwartej, specjalnej sesji nagraniowej naszych podkastów - aktorskich interpretacji "Kalejdoskop naGłos". Realizacja dźwiękowa: Marek Sirecki (Studio MarAtlon).
RECENZJA. Intryga opery „Lo speziale” rozgrywa się pomiędzy zaledwie czterema osobami: młodą i pełną wdzięku Grillettą oraz jej trzema zalotnikami, spośród których jednemu jest skłonna oddać swoją rękę. Obsada w sam raz na pandemiczne czasy! Autorem tego sympatycznego dziełka jest Joseph Haydn, pierwszy z trzech klasyków wiedeńskich. Pisze Magdalena Sasin.
PODKAST. Posłuchajcie jak Andrzej Wichrowski, aktor Teatru im. Jaracza w Łodzi, czyta wybrane teksty naszych autorów podczas czwartej, specjalnej sesji nagraniowej naszych podkastów - aktorskich interpretacji "Kalejdoskop naGłos". Realizacja dźwiękowa: Marek Sirecki (Studio MarAtlon).