Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
KSIĄŻKA/RECENZJA. Staranne wydanie, gruba oprawa, abstrakcyjny kolaż w pastelowych barwach na okładce – tym, co przyciąga uwagę w pierwszej kolejności, jest wizualna strona książki. Tłoczone złote litery składające się na tytuł „Tyle piękna” nie naprowadzają na temat publikacji, ale intrygują. Pisze Joanna Glinkowska. 
KSIĄŻKA/RECENZJA. Jak traktujemy zwierzęta? Jakie ograniczenia nakłada kultura na nasze relacje z nimi? Dwanaścioro autorów tekstów z tomu „Różnice kulturowe w traktowaniu zwierząt” zastanawia się nad tym z perspektywy różnych dyscyplin naukowych. Nad tym, czy powinniśmy dbać o ich dobrostan, nikt z nich się nie zastanawia, wszyscy biorą to za pewnik. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
TEMAT NUMERU. Jak pokazać znane miejsca na nowo? Pokazujemy jak robią to posługując się fotografią Łukasz z Bałut i Piotr Wypych. 
Co ma wspólnego Jarosław Iwaszkiewicz z gminą Nowosolna? Więcej niż nam się wydaje. Dlatego tutaj realizowana jest ekranizacja opowiadania „Panny z Wilka”. W Byszewach powstanie też swoista „izba pamięci” poświęcona pisarzowi.
Gry mobilne na smartfony stają się coraz popularniejsze. Można z nich korzystać na wiele sposobów: przemieszczając się po całym mieście, w wybranym parku albo… pokonując drogę wirtualnie, bez ruszania się z kanapy. A zarazem pogłębiać wiedzę o literaturze.
RECENZJA. Są takie spektakle nawiązujące do klasyki dramatu, które jej nie „uwspółcześniają”. Po prostu reżyser przeczytał dramat i wywiódł z niego to, co najważniejsze, a rdzeń tekstu okazuje się żywy i aktualny, buduje na wskroś współczesne przedstawienie. Takim spektaklem jest „Mewa” w reż. Grzegorza Wiśniewskiego, pierwszy w tym sezonie dyplom aktorski pokazywany w Teatrze Studyjnym w Łodzi. Pisze Paulina Ilska.
DYSKUSJA. Rozliczyć niezrealizowaną strategię dla kultury z 2012 roku i ustalenia Regionalnego Kongresu Kultury. Zadbać o wiarygodność miasta i dialog ze środowiskiem. Skupić się na analizie aktualnych problemów kultury i włączyć jej twórców w decydowanie o kierunkach rozwoju. Powołać Okrągły Stół Kultury. Co należy zrobić, nim zacznie się wdrażać nowe strategie dla miasta i jakie powinno być miejsce kultury w nowym dokumencie - pisze Michał Lachman*, powołany do Komitetu Sterującego.
FELIETON. Pisząc artykuł lub pracę naukową, trzeba wybierać. Grażyna Ewa Karpińska i Aleksandra Krupa-Ławrynowicz z Uniwersytetu Łódzkiego, autorki „Etnograficznego przewodnika po łódzkim osiedlu” – Grembachu – miały prawo skomponować historię, jak chciały. Swoje do powiedzenia może mieć też jednak czytelnik (na przykład ja, łapiący się podczas lektury za głowę). Pisze Maciej Cholewiński.
RECENZJA. Życie to sztuka, a sztuka to życie – artysta jest po to, by tę prawdę unaocznić, tak jak robi to czworo performerów, których dokonania oglądamy w Ośrodku Działań Artystycznych. W Piotrkowie Trybunalskim trwa festiwal „Interakcje” – a w jego ramach udana wystawa „Człowiek w teatrze życia codziennego”. Kolejna w tym miejscu. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
TEATR. Komisja powołana do przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, nie wyłoniła kandydata na to stanowisko - taką informację przekazał mediom 17 września kancelaria marszałka województwa łódzkiego. Konkurs nie został rozstrzygnięty, bo "żaden z sześciu kandydatów nie uzyskał bezwzględnej większości głosów członków komisji".