Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
TEMAT NUMERU. Polski hip-hop to dziecko czasów transformacji, rozwijające się już w demokratycznej Polsce i korzystające z tej swobody. To cała subkultura, widoczna w sferze mody, w breakdance czy graffiti. Może to dobry moment, żeby na nowo spojrzeć na kulturę hip-hopu, która w Polsce wchodzi już w czwartą dekadę. Pisze Eliza Gaust. 
12 liter. 12 artystów. 12 dróg. 155 kilometrów. 2340 minut. 242 265 kroków. W ciągu ostatnich trzech tygodni 12 lokalnych twórców tworzyło „How many roads” - projekt artystyczny w łódzkiej przestrzeni miejskiej, który jest gestem uznania i wdzięczności oraz symbolicznym podziękowaniem dla pracowników ochrony zdrowia za działania w walce z pandemią COVID-19.
Soliści i orkiestra Teatru Muzycznego w Łodzi (łącznie 40 artystów z Łodzi) wzięli udział z realizacji utworu „Bądźmy razem”, który powstał z potrzeby wzajemnego wsparcia artystów teatrów muzycznych i oper z całej Polski w oczekiwaniu na powrót publiczności. Premiera 27 czerwca (sobota) o godzinie 10 na kanale YouTube i na Facebooku Teatru Muzycznego w Poznaniu, inicjatora projektu.
Zbliża się premiera kolejnego monodramu Kamila Maćkowiaka. Po „Niżyńskim”, „Diva Show”, „Amoku” i „Wrakach” czas na „KLAUS – obsesja miłości”. To autobiografia Klausa Kinskiego – jednej z najbarwniejszych postaci europejskiego kina drugiej połowy XX wieku. Scena Monopolis prezentuje plakat, jaki do tego spektaklu przygotował Michał Batory.
W ramach projektu ASK: Animation Support Kit, realizowanego online, można wziąć udział w konsultacjach z ekspertami z zakresu projektowania i budowy lalek oraz animacji lalkowej, a także w trzytygodniowych, specjalistycznych warsztatach dla zainteresowanych tworzeniem animatiku. ASK to zarówno program doradczy, jak i możliwość zdobycia nowych umiejętności. Trwają zapisy.
NAGRODY. W sobotę o godz. 17 dowiemy się, czy layout, który zaprojektował dla nas Jakub Hakobo Stępień zdobędzie laury Polish Graphic Design Awards. Ogłoszenie werdyktu jury odbędzie się w Barze Studio na placu Defilad w Warszawie, skąd wydarzenie będzie streamingowane. Bądźcie tam z nami!
WYWIAD. Kursy PATA w ASP to kolejna duża kulturalna inicjatywa, którą trzeba było odwołać z powodu epidemii. Ale uczestnikom zaproponowano coś w zamian – skoro nie ma międzynarodowego spotkania na żywo, to będzie wspólna wystawa w internecie. A gdy nadejdzie dogodny moment, to i w galeriach ASP.
RECENZJA. Pandemia ograniczyła działalność teatrów? Są instytucje, których nic nie złamie. Teatry zaczęły kręcić… seriale, gatunkowe hybrydy. Ich poziom zależy od zasobów, pomysłu twórców, dbałości o detal. Czasem najważniejsze było to, że w ogóle udało się je stworzyć, że nie siedzi się bezczynnie. Pisze Paulina Ilska.
EDUKULTURA. Edukacja kulturowa czy kulturalna jest dynamiczną, interdyscyplinarną dziedziną, która łączy pedagogikę, działania o charakterze artystycznym, społecznym i osobiste doświadczenia edukatorów. Filozofia takich działań edukacyjnych i ich metodyka to „work in progress”, struktura, którą wciąż tworzy się na nowo. 
SERIAL. Serial „13 powodów” był krytykowany za scenariuszowe mielizny. Tak naprawdę te zarzuty są uzasadnione dopiero w odniesieniu do 4. sezonu. Jest skonstruowany w taki sposób, jakby twórcy testowali różne opcje kontynuacji wyeksploatowanej już historii i nie zdecydowali się na żaden z podjętych tropów.