Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
ESEJ / DODATEK FOTOFESTIWALU. Nie wiem, co w zdalnym świecie kolekcjonują dzisiaj dzieci. Za moich szczenięcych czasów kolekcjonowało się żołnierzyki, znaczki pocztowe i zagraniczne puszki po piwie, spiętrzone w piramidy na gierkowskich regałach. Oto „przęsła” kulturowego mostu łączącego PRL ze światem Zachodu. Pisze Przemysław Owczarek.
FELIETON. Podczas pandemii jako wydawcy niszowi cieszymy się, że w ogóle możemy coś robić. Że nie jesteśmy skazani na pracę zdalną, bo nie da się do domu przenieść całego magazynu książek. Że na przykład nie handlujemy butami, które potem będziemy musieli rozdać, tracąc przyszłe zyski czy płynność finansową (kredyt). My i tak prawie wszystko rozdajemy. Pisze Rafał Gawin.
TEATR. Teatr Nowy w Łodzi na czas wakacji przenosi się do sieci. W ramach projektu Kultura online „Zarzucamy sieć” zostaną zaprezentowane spektakle i monodramy znane z repertuaru teatru. Pierwszą premierą, którą widzowie będą mogli oglądać już od 24 lipca będzie „Humanka”, spektakl w reżyserii Leny Frankiewicz. Transmisja online już 24 lipca o godzinie 19.
Zarząd Województwa Łódzkiego odwołał Waldemara Zawodzińskiego ze stanowiska dyrektora Teatru im. Jaracza.  W komunikacie mowa jest o "stwierdzonych uchybieniach i nieprawidłowościach w zakresie stosowania obowiązujących procedur wewnętrznych teatru" i o nieprzestrzeganiu zapisów ustawy o finansach publicznych.
PUBLICYSTYKA. Z mapy Łodzi znika galeria okręgu łódzkiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Może to dobry moment na przewartościowanie priorytetów i zastanowienie się nad przyszłością i celami stowarzyszenia? Pisze Monika Nowakowska.
RECENZJA. Ilona Szwarc wybrała w castingu kobiety, które swoim physis przypominają ją samą. Sfotografowała je poddawane różnym zabiegom, przywodzącym na myśl to nakładanie charakteryzacji, to wizytę w gabinecie medycyny estetycznej. Efektem są fotografie sytuujące się między subwersywnym autoportretem a zapisem dogłębnej analizy własnej (?) tożsamości. O wystawie „I am a woman and I feast on memory” w Pop-Up Galerii pisze Joanna Glinkowska.
– Nie pytajcie mnie, co to jest na zdjęciu, jak się nazywa ten aktor. Nie wiem. Nie powiem: „moje owady”, bo tak nigdy jeszcze nie mówiłem. To są dla mnie albo modele, albo chłopaki, albo dziewczyny, którym robię zdjęcia – mówił podczas wernisażu Jerzy Kryszak, popularny aktor, który w Galerii Fotografii im. Eugeniusza Hanemana w Łodzi zaprezentował swoje niezwykłe prace.
TEMAT NUMERU. Czym jest beat? Kto kogo dissuje i dlaczego? Jak osiągnąć flow? Czym różni się instrumental od mixtape’a? Kiedy zaczęła się złota era rapu i od czego? Jak wyglądają block party, które przyczyniły się do popularyzacji rapu w jego początkach? W czym musi być dobry szanujący się raper? I czy trap zastąpi rap? Czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o kulturze hiphopowej, ale nie masz kogo o to zapytać. My odpowiadamy!
FELIETON. W czerwcowym wydaniu jednego z miesięczników felieton Jerzego Pilcha – mistrza tej formy. Pewnie ostatni jego tekst. Pisze o życiu, tworzeniu w czasie pandemii, o szpitalach, lekarzach. Czyli o sobie. Pisze Łukasz Maciejewski.
SERIAL. „W głębi lasu” to drugi polski serial na Netfliksie. Poleca go sam Harlan Coben, pisarz popularny, ale też autor książki, na podstawie której powstał scenariusz serialu. Sposób realizacji „W głębi lasu” pokazuje, ile nauczyli się polscy twórcy seriali od czasu emisji pierwszego odcinka „Klanu”. Jest dobrze, choć mogłoby być jeszcze lepiej. Pisze Paulina Ilska