Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
TEATR. Jak wynika z naszych informacji, komisja konkursowa opiniująca kandydatów na dyrektora Teatru Nowego im. Dejmka w Łodzi, nie rekomendowała żadnego z dwóch starających się o to stanowisko. Czy teraz prezydent Łodzi zorganizuje kolejny konkurs, czy też zdecyduje się na mianowanie dyrektora?
ROZMOWA / DODATEK FOTOFESTIWALU. Od 6 do 23 VIII 2020 trwa w Łodzi Międzynarodowy Festiwal Fotografii poświęcony kolekcjom. Z Istvánem Virágvölgyi, kuratorem kolekcji fotografii „Fortepan”, rozmawia Joanna Glinkowska.
PUBLICYSTYKA. Widzowie nie wrócili do kin, które rząd pozwolił otworzyć 6 czerwca. Są przestraszeni. Nie chcą oglądać filmów w maseczkach. Nie mają czego oglądać, bo opóźniły się premiery. Ludzie wybrali ogródki restauracyjne albo po prostu wyjechali na wakacje. Według szacunków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w czerwcu polskie kina odwiedziło 92 tys. widzów. Rok wcześniej było ich 2,75 mln. Pisze Bogdan Sobieszek.
FELIETON. Urosła nam w ostatnich dekadach kolejna grupa wykluczonych. Nie są to ci, o których strapiona lewica najpierw zdążyła zapomnieć, a potem sobie przypomnieć, czyli dzieci z podwórek i seniorzy. Dla nich pęcznieją od frazesów liczne programy integrujące – zwykle jałowe, ale poddane kosztownym diagnozom zatroskanych socjolożek. Pisze Rafał Syska.
Zarząd województwa łódzkiego ogłosił drugi w tym roku konkurs na realizację zadań publicznych dotyczących kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Autorzy poszczególnych zgłoszonych projektów mogą dostać nawet 70 tys. zł dofinansowania. Pomysły można zgłaszać do 31 VII 2020 do godz. 16.
TEATR. Zarząd Województwa Łódzkiego podjął w czwartek (23 lipca) uchwałę o ogłoszeniu konkursu na stanowisko dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Zakończenie postępowania konkursowego planowane jest do 8 września 2020 roku.
To nie zdarza się codziennie. Do Centralnego Muzeum Włókiennictwa zgłosiła się osoba mieszkająca w Japonii, która po wizycie w Łodzi na 16. Międzynarodowym Triennale Tkaniny zdecydowała się wesprzeć działalność merytoryczną instytucji. To artystka Hiroko Watanabe - przekazana przez nią kwota, która już wpłynęła na konto muzeum, to 100 tysięcy dolarów.
WARSZTATOWNIA. Usłyszałem kiedyś w radiu rozmowę z reżyserem, który powiedział, że robienie filmów to przygoda. Przygoda? To bardzo niepoważny powód. Bycie reżyserem to przede wszystkim problem wartości – mówi Andrzej Różycki, autor filmów o sztuce ludowej, wybitny fotograf, związany przed laty z grupami awangardowymi Zero 61 i Warsztat Formy Filmowej. Na wizytówce podpisuje się: „fotozof". Pisze Bogdan Sobieszek.
Szuflandia, kojarzona z krainą z filmu "Kingsajz" odrodziła się w nowej postaci - jako samoobsługowa biblioteka. Została uruchomiona przez Bibliotekę Miejską w Łodzi, jako pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Wypożyczalnię 24/7 znajdziemy na rynku łódzkiej Manufaktury. Korzystanie z niej jest bezpłatne, wystarczy mieć kartę biblioteczną. 
Galeria Kalejdoskopu to miejsce, które oddajemy osobom zaprzyjaźnionym ze sztuką, popularyzatorom, animatorom kultury, liderom różnych środowisk. W 13. odsłonie kuratorką jest Teresa Latuszewska-Syrda, prezes Fundacji Urban Forms, która stworzyła w Łodzi uliczną Galerię Urban Forms z muralami.