Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Miasto przygotowało kampanię promocyjną "Kultura odporna". Ma ona pokazać, że łódzcy twórcy, animatorzy kultury nie zasypiają w oczekiwaniu na „lepsze czasy”, tylko działają, tworzą.
Rozpoczyna się pilotażowy program ogólnopolskich Przestrzeni Sztuki, którego celem jest tworzenie warunków do rozwoju aktywności artystycznej. Organizują go Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, a efektem mają być interdyscyplinarne centra kultury prowadzone we współpracy ministerstwa, samorządów, organizacji pozarządowych, uczelni artystycznych oraz sektora prywatnego, a opierające się na istniejących instytucjach kultury.
Łódzki zespół Konkubent został zwycięzcą VII edycji festiwalu Rockowanie organizowanego przez Łódzki Dom Kultury. Drugie miejsce przypadło formacji Hethet z Łodzi, a trzecie – zespołowi The Mind Seekers z pomorskich Sierakowic. Pisze Bogdan Sobieszek.
RECENZJA. Sztuka uliczna wśliznęła się na salony. Trochę jeszcze wystaje przez okno na ulicę, ale jednak umościła się pod dachem, pośród obrazów, grafik i rzeźb. Równie atrakcyjna i równie ważna. Z kolei sztuka „salonowa” powoli salony „opuszcza” – zamiast uładzenia preferując chaos. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
PODKAST. O relacje teatru z nowymi technologiami pytamy Konrada Dworakowskiego, Tomasza Rodowicza i Pawła Passiniego. Pretekstem jest zbliżający się Festiwal Retroperspektywy 2020, organizowany przez Teatr Chorea.
MIASTO/Zmysł. Metamorfozy miejskich ulic są możliwe dzięki idei tymczasowości, w ramach której w wybrane dni lub w określonych porach są one zamykane dla ruchu samochodowego oraz w całości oddawane pieszym i rowerzystom. Przekonałem się o tym zwłaszcza w São Paulo na ulicy, przy której zatrzymałem się na kilka dni. Pisze Piotr Salata-Kochanowski.
Zamki, duchy, lochy, fosy otaczające kamienne budowle raczej nie są kojarzone z województwem łódzkim. – Niesłusznie, bo możemy się pochwalić pokaźną grupą zamków powstających na przestrzeni dziejów – zapewnia Piotr Machlański, historyk, autor publikacji przybliżających tego typu budowle. Idealne jako punkty postoju podczas wycieczek w upalne lato.
Ken Loach, zdobywca dwóch Złotych Palm na Festiwalu w Cannes, twórca zaangażowanego społecznie kina, pięciokrotnie nagrodzony w Wenecji, będzie gościem 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transatlantyk. Hasłem tej edycji imprezy, która po raz pierwszy - po czterech latach w Łodzi - odbędzie się na Śląsku, jest "Transformacja - przebudzenie czy tylko wstrząs”.
WYDARZENIE. W środę 5 sierpnia Kolegium Elektorów wybrało dr Przemysława Wachowskiego na nowego Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w kadencji 2020-2024. Dr Przemysław Wachowski zdobył w głosowaniu znaczącą przewagę głosów.
FILM. PISF ogłosił listę filmów zgłoszonych na polskiego kandydata do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Na liście są produkcje filmowców z Łodzi lub z Łodzią związanych. Komisją Oscarową kierował będzie kompozytor, twórca Transatlantyk Festival, Jan A.P. Kaczmarek.