Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Uciekając w 1938 r. z Wiednia, schronił się w Polsce - i zaprzyjaźnił się z Parnasem polskiej literatury. W Polsce jest już dostępna książka współpracownika „Kalejdoskopu” Andrzeja Sznajdra „Polskimi śladami Franciszka Teodora Csokora” (zapowiadał tę pozycję na łamach "Kalejdoskopu"; wcześniej ukazała się na rynku niemieckojęzycznym). 
PODKASTY. Andrzej Wichrowski, Arkadiusz Wójcik, Marek Nędza - to tylko kilku z aktorów, których usłyszeć będzie można jak interpretują wybrane felietony najlepszych autorów "Kalejdoskopu". Rozpoczęła się czwarta sesja nagrań podkastów "Kalejdoskop naGłos", koordynowana przez stowarzyszenie Soundsitive Studio. Kogo jeszcze usłyszymy? 
MIASTO/ZMYSŁ. Związki chodzenia z myśleniem owocowały szeregiem dzieł w literaturze rodzimej (Michał Cichy) i zagranicznej (Thomas Bernhard). Długą tradycję mają też arystotelesowskie spacery filozoficzne. Nie potrzebujemy sprintów i skał. Wystarczy przechadzka, byle niebanalna. Okolica bliższa i ta nieco dalsza mają sporo do zaoferowania – tym, którzy chcą chodzić, którzy chcą myśleć, i tym, którzy chcą łączyć jedno z drugim. Spacery przyrodnicze połączone z liczeniem nietoperzy, wycieczki historyczne albo z przewodniczką opowiadającą zmyślone historie. W zasięgu są średniowieczne kościoły, kugel i Fajna Ryba. Pisze Paulina Ilska. 
FELIETON. Niczego nie można dziś robić całkiem bezpiecznie, a więc także czytać. W „Ulissesie” nie znajdziemy wprawdzie koronawirusa, ale inne zarazy i epidemie – jak najbardziej. Już na samym początku, w rozdziale pierwszym („Telemach”) zirytowany Mulligan, nie mogąc znaleźć chusteczki do nosa, którą chce otrzeć twarz z mydła po goleniu, woła stłumionym głosem: „A niech to zaraza!”. Pisze Maciej Świerkocki. 
W lipcu pożegnaliśmy Jarosława Ostanówkę, przez całe zawodowe życie związanego z Wytwórnią Filmów Fabularnych w Łodzi. Jego rodzice osiedlili się tu w marcu 1945 po wyjeździe z radzieckiego już Wilna. Ojciec znalazł pracę w budującej się wytwórni przy Łąkowej jako konserwator w dziale zdjęciowym (kamery), potem w dziale dźwięku, nie dziwi zatem, że i czterej jego synowie związali się zawodowo z wytwórnią.
od 31 LIPCA 2020

Podcasty o Łodzi filmowej

Agata Gwizdała z Radia Łódź realizuje cykl 10 podcastów z okazji 75-lecia Łodzi filmowej. Jest już na półmetku, w piątek 31 lipca premiera 6. odcinka.
od 1 SIERPNIA 2020

Kulturalna fotomozaika

Łódź to miasto pełne kulturalnego fermentu, tego na żywo i tego w Internecie. O bogactwie i różnorodności tych wydarzeń opowie projekt „Łódzka fotomozaika kultury”, stworzony przez LOWEEVENTS. Organizatorzy zapraszają do udziału w internetowej zabawie wszystkich łodzian. Start 1 sierpnia.
od 2 SIERPNIA 2020 / 7 SIERPNIA 2020

Międzynarodowe kursy pianistyczne

BISMA Bacewicz International Summer Music Academy to międzynarodowe pianistyczne kursy mistrzowskie, które rozpoczną się 2 VIII w łódzkiej Akademii Muzycznej. Weźmie w nich udział 25 pianistów z całego świata. Kursy poprowadzą wybitni pedagodzy Michel Béroff i Claudio Martinez Mehner oraz artyści młodego pokolenia Piotr Sałajczyk i Ilya Maximov.
od 1 SIERPNIA 2020 / od 2 SIERPNIA 2020

Forum Młodej Literatury

Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi organizują w najbliższy weekend 1-2 VIII plener literacki "Forum Młodej Literatury. Piękna przed czterdziestką". Wydarzenie odbędzie się w Muzeum Książki Artystycznej.
SZTUKA. Jedna z głównych wystaw tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Fotofestiwal związana będzie z węgierską kolekcją fotografii "Fortepan". Na stronie kolekcji opublikowano ok. 130 tys. fotografii, co stanowi 30 procent zbioru. Wyboru z niego dokonała dla nas Joanna Glinkowska, autorka rozmowy z jednym z kuratorów kolekcji Istvánem Virágvölgyi.