Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
TEMAT NUMERU. Jaki będzie teatr po pandemii, czym będzie dowodził swojej istotności, co w ramach swojej specyfiki i obecności tylko on może oferować? To świetne pytanie – nie znamy odpowiedzi, bo jesteśmy ciągle w środku tej zarazy i teatr na razie dzieje się tylko na tajnych kompletach i online – mówi Tomasz Rodowicz, aktor, reżyser, muzyk, szef Teatru Chorea.
Jubileuszowa 10. edycja Light.Move.Festival. miała być ukoronowaniem corocznych spotkań na ulicach Łodzi, wypełnionych sztuką światła. Wybuch pandemii postawił plany organizatora, Fundacji Lux Pro Monumentis, pod znakiem zapytania. Festiwal będzie inny.
"Galeria Kalejdoskopu" to miejsce, które oddajemy osobom zaprzyjaźnionym ze sztuką, popularyzatorom, animatorom kultury, liderom różnych środowisk. Tym razem kuratorem jest Dariusz Leśnikowski, teatrolog, krytyk sztuki, wykładowca na UŁ i ASP w Łodzi, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi.
Internetowy konkurs literacki Dekameron 2020, trwający 5 tygodni, nadal cieszy się dużym powodzeniem. W czwartym tygodniu wpłynęło 88 prac. Hasło tego tygodnia brzmiało: "Opowiada się o tych, których miłość kres nieszczęśliwy znalazła". Są już wyniki konkursu. 
Internetowy projekt Giełda Sztuki i Rzemiosła (GSiR) powstał z myślą o popularyzacji prac około 50 twórców: dzieci od 4 lat, młodzieży i dorosłych, podopiecznych autorskiej Otwartej Pracowni Artystycznej OBRASKI działającej przy Fundacji ArtDywizjon w Bełchatowie. To jedyna profesjonalna placówka z zakresu edukacji artystycznej w powiecie bełchatowskim, prowadzona od 2016 r. przez artystę, animatora kultury i nauczyciela sztuki Przemysława Obarskiego.
RECENZJA. Z „brzydką” biologią kontrastuje powierzchowność twórczyni – Teresa Tyszkiewicz była atrakcyjną kobietą o idealnej sylwetce i delikatnej słowiańskiej urodzie. Dlatego jej przekaz jest tak wyraźny i działa tak mocno. O wystawie w Muzeum Sztuki w Łodzi pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
MIASTO/ZMYSŁ. Trzy lata temu grupa znajomych ze studiów otworzyła swoje miejsce – Pop’n’Art przy Placu Wolności. Klasyczny i przyciężkawy wystrój Cafe Wiedeńskiej, godny czasów cesarsko-królewskiej monarchii, zastąpiły neony i komiksowo-popartowe dekoracje. Ich „pub kulturalny”, jak twierdzą, to śmiały i wielowątkowy projekt. Pisze Eliza Gaust. 
Pięciodniowa kulinarna inauguracja Monopolis, czyli zrewitalizowanego kompleksu dawnych zakładów Monopolu Wódczanego w Łodzi, rozpocznie się w środę 10 czerwca. Warto już rezerwować stoliki. Kulinariom będzie towarzyszyła muzyka na żywo
FELIETON. Wszystko pomieszało się w pewnym szacownym domu, jak napisał przed laty geniusz literatury Lew Tołstoj. Zapanował nieład, czemu winna okazała się jak zwykle natura ludzka, tak niestała i jednocześnie pragnąca ładu, porządku a przede wszystkim wierności… Pisze Mieczysław Kuźmicki.
od 12 CZERWCA 2020

entele.pentele

12 VI na facebookowym profilu Muzeum Sztuki o g. 18.00 odbędzie się premiera wirtualnego projektu Entele.pentele, który jest efektem kolejnej edycji warsztatów organizowanych przez Muzeum Sztuki i łódzką Akademię Sztuk Pięknych.