Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Na platformie Tumblr wystartował nowy projekt online Muzeum Sztuki w Łodzi. W odpowiedzi na ograniczenia w zakresie przemieszczania, spotykania czy komunikowania się muzeum zainicjowało internetową kolekcję „Praca = Dokumentacja wyobraźni” złożoną z prac międzynarodowej grupy artystek i artystów.
FELIETON. Ja, proszę pani, to z przedstawień najbardziej lubię antrakty – zwierzył mi się pewien stały bywalec po premierze i po niejednym winie. – Po antrakcie, proszę pani, to ja wiem, jaką sztukę oglądam. Pisze Anna Ciarkowska. 
TEMAT NUMERU. - Eksplorowanie możliwości nowych technologii może być fascynujące - mówi Witek Gretzyngier, artysta multimedialny, zajmujący się wykorzystaniem nowych technologii w sztuce (nominowany do naszej nagrody Armatka Kultury za 2019 roku), w rozmowie z Joanną Glinkowską. 
Internetowy konkurs literacki Dekameron 2020, trwający 5 tygodni, wciąż cieszy się dużym powodzeniem. Każdy kolejny tydzień konkursu odbywa się pod innym hasłem, zaczerpniętym z „Dekamerona” Giovanniego Boccaccio. Są już wyniki III tygodnia konkursu.
Jak w dzieciństwie wyglądali pracownicy Łódzkiego Domu Kultury? Możecie przekonać się na zdjęciach, które część z nich udostępniła podczas tegorocznego Dnia Dziecka. W gronie tym nie brakuje przedstawicieli redakcji "Kalejdoskopu". 
EDYTORIAL / czerwiec 2020. Z czym kultura wyjdzie z Sieci? Jaka będzie? Jak osadzi się w niej i w „realu”? A może „zamiast zastanawiać się, czy sztuka w świecie wirtualnym ma rację bytu, powinniśmy szukać odpowiedzi na pytanie, jak najlepiej moglibyśmy jej w tym świecie doświadczyć”? Pisze Łukasz Kaczyński.
31 MAJA 2020 - 7 CZERWCA 2020

Scena Monopolis teatrem online

Spektakle i koncerty na żywo oraz improwizacja z widzami  to propozycje ArtKombinat Sceny Monopolis. Wszystkie te wydarzenia zobaczymy w stałym teatrze online, pierwszym takim w Łodzi. Pisze Paulina Ilska.
NOWY NUMER. Czy "usieciowienie" kultury może być impulsem do nowego myślenia o jej miejscu? Do nowych form twórczości? Jak Sieć zmienia postrzeganie dzieł sztuki? Z jakim doświadczeniem wrócimy do bezpośredniego z nimi kontaktu? Odpowiedzi szukają z nami badacze nowych mediów, artyści działający w internecie - m.in. bohater okładki Witek Gretzyngier. Pytamy też, gdzie zniknął ponadlokalnie cenny Tansman Festival i analizujemy badania na temat relacji twórców festiwali filmowych z tymi, którzy rozdzielają publiczne dofinansowania. 
Teatr Powszechny w Łodzi zagra dla całej Polski. To będzie pierwszy w czasie pandemii Teatr Telewizji na żywo. 1 czerwca o g. 21:00  z Małej Sceny  transmitowana będzie komedia Krzysztofa Kędziory „Wykapany zięć”. 
MIASTO/ZMYSŁ. To, co jeszcze niedawno było zupełnie normalne, na co nie zwracaliśmy uwagi: spacery, wyjście do pracy, rutynowe spotkania ze znajomymi, niespodziewanie stało się marzeniem mas. Sytuacja, w jakiej znalazł się świat w związku z pandemią, skłania do refleksji i pytań o rzeczywistość, w której przyszło nam żyć – dodajmy, prawie na pewno nie ostatni raz. Pisze Piotr Salata-Kochanowski.