Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Wirtualna przejażdżka po dawnej Łodzi, interaktywna makieta miasta, historia fortun Scheiblerów, Poznańskich i Geyerów czyli jak powstaje multimedialna wystawa „Ziemia Obiecana" w pałacowych podziemiach rezydencji Poznańskich.
ROZMOWA. – W końcu maja kręciliśmy do „Chłopów” plenerowe sceny rozgrywające się zimą. Żeby zmienić porę roku, wystarczył gips, sproszkowany styropian, naftalina w płatkach, a przede wszystkim umiejętności dekoratorów. Dalsze plany zasłanialiśmy białą tkaniną – o filmowej kuchni mówi Bogdan Sölle, scenograf filmowy i teatralny, w rozmowie z Mieczysławem Kuźmickim.
OPOWIADANIE. Publikujemy opowiadania laureatów trzeciego tygodnia trwania konkursu Dekameron 2020, który organizuje Dom Literatury w Łodzi, a współorganizuje i patronuje mu "Kalejdoskop". Monika Gurak za opowiadanie "Jabłko"  otrzymała II nagrodę. 
Na YouTube i Facebooku można oglądać film będący prezentem Teatru Wielkiego w Łodzi dla młodszych widzów. "Sen Księcia" to krótkometrażowy film oparty na spektaklu baletowym "Królewna Śnieżka" Bogdana Pawłowskiego i Witolda Borkowskiego według pomysłu i reżyserii Maestro Michała Kocimskiego - kierownika muzycznego Teatru Wielkiego.
Koncerty, spektakle, projekcje w przestrzeni miejskiej: Festiwal Łódź Czterech Kultur 2020 krótszy i podporządkowany obowiązującemu reżimowi sanitarnemu, ale… aktualny! Fani dobrej kultury miejskiej mogą rezerwować daty: 3-6 września.
OPOWIADANIE. Publikujemy opowiadania laureatów trzeciego tygodnia trwania konkursu Dekameron 2020, który organizuje Dom Literatury w Łodzi, a współorganizuje i patronuje mu "Kalejdoskop". Wojciech Wróbel za opowiadanie"Odrobina szacunku"  zdobył  III nagrodę (równorzędną nagrodę przyznano za opowiadanie "JSJSJSJS" Justyny Markiewicz). 
Miejska Galeria Sztuki uruchamia po przerwie swoje galerie. Już od 1 czerwca 2020 r. w Galerii Re:Medium przy ul. Piotrkowskiej 113 można oglądać długo oczekiwaną prezentację plakatów Michała Batorego. Wystawa potrwa do 20 czerwca.
W związku z epidemią na Akademii Sztuk Pięknych nie odbędzie się tegoroczna edycja Międzynarodowych Letnich Kursów Grafika i Tkanina Artystyczna PATA. W zamian wszystkich artystów uczestniczących dotąd w PATA (od 2013 r.) i tych zapisanych na PATA 2020, a także wykładowców, asystentów i członków zespołu organizacyjnego kursów zaproszono do udziału w wirtualnej i stacjonarnej wystawie „Lockdown 2020 PATA Uniting People”.
ROZMOWA. Sztuka nie jest wieczna – nie pojawiła się sama z siebie na drodze ewolucji człowieka, w którymś momencie została powołana do życia, zmieniała się, instytucjonalizowała,  i, zmieniając się dalej, może roztopić się w innego typu doświadczeniach. Może stracić to, co ją odróżniało od innych praktyk społecznych  – mówi prof. Ryszard W. Kluszczyński, specjalista od sztuki nowych mediów  i cyberkultury, w rozmowie z Łukaszem Kaczyńskim.
od 10 CZERWCA 2020

Kalendarz Virako 20/21

Wkrótce pojawi się najnowsze wydanie unikatowego wydawnictwa, które Virako zainicjowało w 2009 roku. Kalendarz Virako wyróżnia się walorami artystycznymi, estetycznymi i limitowanym, bardzo niskim nakładem. Gwarancją powodzenia tego przedsięwzięcia są jednak głównie wybitni twórcy. W dotychczasowych edycjach kalendarza z Virako współpracowali: Joanna Pawłowska, Filip Maranda, Janusz Kaniewski, Chris Niedenthal, Jodi Bieber, Ryszard Horowitz, Andrzej Pągowski, Arkadiusz Branicki i Izabela Urbaniak. W tym roku dołączył jeden z najlepszych polskich fotografów mody Sebastian Ćwik.