Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
TEATR. Waldemar Zawodziński wystosował oficjalne oświadczenie w sprawie sytuacji kierowanego przez niego Teatru im. Jaracza w Łodzi. Chodzi o rozpoczęcie przez Zarząd Województwa Łódzkiego procedury odwoławczej w związku z analizą gospodarki finansowej teatru. Do mediów trafiła również petycja popisana "widzowie Teatru" w obronie dyrektora i teatru adresowana do władz województwa. Publikujemy obydwa teksty. Artykuł opisujący sytuację poniżej w linku.
Inter arma silent Musae – mawiali starożytni. Co prawda nie ma wojny, ale jednak jest stan niezwyczajny, rozciągnięty między napięciem a znużeniem. Z lękiem o bliskich i dziwnym mozołem kolejnych dni - o tomie poetyckim Sylwestra Kołodziejczyka „Zalustrze” pisze Tomasz Cieślak.
Wysoka na prawie trzy metry rzeźba złożona z liter "Łódź" autorstwa Rafała Grzelewskego stanęła w gastropasażu Monopolis. Wykonana z aluminium polakierowanego na kolory kojarząca się z nową identyfikacją wizualną miasta, jest wariacją na temat pracy "Love" Roberta Indiany.
PUBLICYSTYKA. Organizatorzy łódzkich festiwali filmowych w staraniach o dotacje muszą podporządkować się rynkowym regułom gry, składać konkurencyjne oferty. Nie mają wcale łatwo, bo przez instytucje dzielące publiczne pieniądze na kulturę nie są traktowani jak poważny partner. Pandemia tylko wzmogła brak równości i obnażyła rzeczywiste priorytety decydentów. Tak wynika z badania łódzkiego filmoznawcy. Pisze Bogdan Sobieszek.
MŁODA SZTUKA. Aborygeni opierają sztukę, kulturę i prawo na historii wspólnego śnienia - mówi Julita Goździk, artystka multimedialna, scenografka i kostiumografka, w rozmowie z Joanną Glinkowską. 
Siódma edycja festiwalu Rockowanie w wersji online organizowanego przez Łódzki Dom Kultury otrzymała 70 tys. zł dofinansowania w ramach programu dotacyjnego „Kultura w sieci”. Na wsparcie i rozwój działalności kulturalnej i artystycznej w sieci w czasie epidemii koronawirusa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło 60 mln zł.
FELIETON. Myślę, że gdyby wydać książkę „Komiks w czasach pandemii”, byłaby to pasjonująca lektura. Tragiczne wiadomości przeplatają się z żartobliwymi akcjami artystów, jedne wydawnictwa zwalniają pracowników, inne właśnie rozpoczynają działalność, część rysowników traci pracę, podczas gdy inni nie mogą nadążyć z realizacją zleceń. Pisze Piotr Kasiński.
OPOWIADANIE. Publikujemy opowiadania laureatów pierwszego tygodnia trwania konkursu Dekameron 2020, który organizuje Dom Literatury w Łodzi, a współorganizuje i patronuje mu "Kalejdoskop". Opowiadanie "Dziewczyna z Czarnego Lądu" Pawła Rogalskiego zdobyło I nagrodę.
OPOWIADANIE. Publikujemy opowiadania laureatów pierwszego tygodnia trwania konkursu Dekameron 2020, który organizuje Dom Literatury w Łodzi, a współorganizuje i patronuje mu "Kalejdoskop". Opowiadanie "Na strychu" Joanny Sierżant zdobyło II nagrodę. 
NAGRODY. Tom poezji "Bailout" Tomasza Bąka, tomaszowianina z łódzkim rysem w biografii, drugim tom nowego przekładu "W poszukiwaniu utraconego czasu" Marcela Prousta autorstwa Wawrzyńca Brzozowskiego i "Księga pocałunków" Jaroslava Seiferta w przekładzie Leszka Engelkinga (obie książki z łódzkiego wydawnictwa Officyna) oraz tom poezji "nareszcie możemy się zjadać" Moniki Lubińskiej (Dom Literatury w Łodzi) - to niektórzy nominowani do 15. edycji Nagrody Literackiej Gdynia (za rok 2019).